گفتگوی ایران و آژانش درباره ساخت کشتی‌های هسته‌ای و برجام

یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتومی صبح روز یکشنبه، ۲۸ قوس، وارد تهران شد و با علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتومی ایران، دیدار کرد.
آقای صالحی اعلام کرد که در این دیدار موضوع دستور رییس‌جمهور ایران برای ساخت کشتی با سوخت هسته‌ای مطرح شده است.
به گزارش رادیو فردا، رییس سازمان انرژی اتومی ایران، گفت که در دیدار با آقای آمانو از منتشر شدن موضوع «۱۰۰ کیلو» آب سنگین اضافی ایران در رسانه‌ها انتقاد کرده است.
آقای صالحی افزود: «در برجام آمده تولید بیش از حدود ۱۳۰ تن را در معرض فروش برای خریدار بالقوه خارجی قرار می‌دهیم. اما آنها گاهی تفسیر خودشان را دارند که البته این مساله حل شد.»
وی سفر آقای آمانو به ایران را «بسیار مهم» خواند و افزود: «این سفر از آن جهت که از مسوولان کشور شرایط ایران برای برپا نگه داشتن برجام را می‌شنوند مهم است. ما بارها اعلام کردیم که ناقض عهد نخواهیم بود مگر طرف مقابل اقدام به این کار کند.»
آژانس بین‌المللی انرژی اتومی در گزارش ماه پیشین خود به شورای حکام آژانس نسبت به افزایش ذخایر آب سنگین ایران ابراز نگرانی کرده بود و از تهران خواسته بود که در این باره از توافق هسته‌ای تبعیت کند.
ایران نیز متعاقب آن مازاد ذخیره آب سنگین خود را به خارج از کشور منتقل کرد، اگرچه «دیپلومات‌های مطلع» می‌گویند که هنوز آن را به فروش نرسانده است.
سفر آقای آمانو به ایران درحالی انجام می شود که مقامات ایرانی مصوبه کنگره آمریکا درباره تمدید قانون تحریم‌های ایران مشهور به قانون داماتو را «نقض» توافق اتومی وین می‌دانند.
درهمین حال رییس‌جمهور ایران به وزارت خارجه و سازمان انرژی اتومی دستور داده است که اقدامات پیش‌بینی شده در برجام برای رسیدگی به موارد ‏نقض این توافق بین‌المللی را اجرا کنند.
حسن روحانی روز سه شنبه، ۲۴ قوس، درنامه‌ای به سازمان انرژی اتومی خواستار برنامه‌ریزی برای ساخت کشتی با سوخت هسته‌ای و سوخت این کشتی‌ها شده بود.
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید،اعلام کرده که این تصمیم تهران نقض توافق اتومی وین نیست.
در همین آقای صالحی روز یک‌شنبه گفت که درباره این موضوع با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتومی صحبت کرده است. رئیس سازمان انرژی اتومی ایران اعلام کرد که سوخت مورد استفاده برای این کشتی‌ها «از ۵ درصد تا ۹۰ درصد» غنی‌سازی می‌شود اما ایران این اقدام را در چارچوب تعهدات«پادمانی» انجام می‌دهد.
وی اضافه کرد: «اگر تعویض سوخت تند تند انجام شود غنای سوخت می‌تواند پایین باشد و اگر تعویض سوخت در مدت زمان طولانی صورت گیرد غنا می‌تواند بالا باشد.»
آقای آمانو به همراه معاونش در امور پادمان‌ها و مدیران آژانس بین‌المللی انرژی اتومی به تهران سفر کرده و در سفر یک روزه خود با تعدادی از مقامات ایرانی دیدار خواهد کرد. آژانس بین‌المللی انرژی اتومی در آستانه سفر آقای آمانو به تهران اعلام کرده بود که ایران و آژانس در سطوح بالا به طور مرتب با یکدیگر تماس دارند که این سفر نیز در راستای همین تماس‌هاست.
همزمان با انتشار این بیانیه، علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتومی ایران، در گفتگو با تلویزیون ایران آژانس بین‌المللی انرژی اتومی را متهم کرده که «سیاسی عمل» می‌کند و در این آژانس «سایه سنگین کشورهای بانفوذ وجود دارد، مخصوصا در برجام.»

اشتراک گذاري با دوستان :