سیما سمر: افغانستان به بیماری نابرابری جنسیتی دچار است

- ظفرشاه رویی

داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که افغانستان به بیماری «مزمن» نابرابری جنسیتی مواجه است و تداوی این بیماری به زمان طولانی نیاز دارد.
خانم سمر که روز شنبه، ششم قوس، در نخستین روز کنفرانس «حقوق بشر و اهداف توسعه پایدار» با حضور مسوولانی از کمیسیون‌های حقوق بشر کشورهای نیپال، فیلپین، مالدیو، منگولیا، هند، بنگله‌دیش و برخی از کشورهای دیگر منطقه در کابل صحبت می‌کرد، افزود تا هنوز دولت‌مردان افغانستان به برابری جنسیتی معتقد نشده‌اند. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید: «متاسفانه افغانستان به بیماری مزمن عدم برابری جنسیتی مواجه است. البته نه تنها در افغانستان بلکه در سطح منطقه این مشکل وجود دارد. با تاسف ما تا هنوز به آن امکاناتی که بتواند ما را قناعت بدهد دست نیافته‌ایم. البته کارهایی در این راستا صورت گرفته که برابری زن و مرد در قانون اساسی و هم‌چنین قانون منع خشونت بر زنان آمده و برای اولین‌بار در تاریخ افغانستان خشونت‌ خانوادگی جرم‌انگاری شده، اما به هیچ صورت کافی نیست. هم‌چنین برخی از کارهایی توسط دولت به‌ویژه در دولت وحدت ملی صورت گرفته که تعداد زنان در سطح تصمیم‌‌گیری و کابینه بیشتر شده و فعلا نه معین و چهار وزیر داریم،‌ این برخوردها بسیار خوب است اما به هیچ صورت کافی نیست. به‌خاطر این که من شخصا فکر می‌کنم که هنوز هم برابری جنسیتی به اعتقاد دولت‌مردان ما تبدیل نشده است.»
داکتر سیما سمر با اشاره به نشست مشورتی نزدیک به سه هفته قبل رییس‌جمهور با نمایندگان شماری‌ از رهبران سیاسی و جهادی در باره اوضاع جاری کشور، گفت که آقای غنی در این نشست از تمام جریان‌های سیاسی و جهادی دعوت کرده بود اما در میان آنان یک زن هم حضور نداشت. به گفته خانم سمر، این برخورد نشان می‌دهد که به اعتقاد رهبران دولتی، عقل زنان در بررسی اوضاع سیاسی و امنیتی کشور و دادن مشوت در این زمینه «کوتاهی» می‌کند.
سیما سمر به تامین برابری جنسیتی در کشور تاکید کرده گفت افغانستان تا زمانی که خواست‌های قربانیان و تامین عدالت را در پیش‌برد تلاش‌های صلح و انکشاف در نظر نگیرد، به صلح و انکشاف پایدار دست نخواهد یافت. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید: «صلح تنها قطع جنگ نیست؛ بنیاد صلح باید براساس عدالت استوار باشد و در غیر آن ما به یک توافق‌نامه سیاسی کوتاه‌مدت دست پیدا می‌کنیم که به هیچ صورت ما را به طرف صلح‌ پایدار در افغانستان نمی‌برد. در صلحی که قربانیان در مرکز قرار نداشته باشند، آن صلح یک توافق‌نامه سیاسی است؛ صلحی نیست که مردم احساس امنیت بکنند.»

حقوق بشر و اهداف انکشاف پایدار

داکتر سیما سمر هم‌چنین در آغاز این کنفرانس دو روزه گفت که دولت افغانستان در رسیدن به اهداف توسعه‌‌ای هزاره موسوم به «ام.‌دی.‌جی» که برای سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ توسط سازمان ملل متحد طرح شده بود،‌ دست نیافته اما این بار انتظار می‌رود که به اهداف توسعه پایدار یا «اس.‌دی.‌جی» دست یابد. به گفته خانم سمر، اهداف «اس.‌دی.‌جی» سال گذشته توسط سازمان ملل متحد برای انکشاف پایدار ارزش‌های حقوق بشری در برازیل بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۳۰ طراحی شده است. او گفت که در برنامه توسعه‌‌ای هزاره یا «ام.‌دی.‌جی» تمام اهداف براساس ارزش‌های حقوق بشری طرح نشده بود اما در برنامه «اس‌دی‌جی» تلاش‌ شده تا برنامه‌های انکشافی و توسعه‌‌ای براساس ارزش‌های اساسی حقوق بشری طرح و اجرا شود.
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که براساس اهداف برنامه توسعه پایدار، تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد مسوولیت دارند تا برای انکشاف پایدار و متوازن تلاش بکنند. وی می‌گوید که برنامه انکشاف پایدار دارای هفده هدف عمده و ۱۶۹ شاخص است. خانم سمر می‌افزاید که این اهداف به صورت مستقیم و غیرمستقیم روی وضعیت حقوق بشر در جهان تاثیرگذار خواهد بود.
داکتر سیما سمر می‌گوید که کمیسیون مستقل حقوق بشر با برگزاری کنفرانس دو روزه حقوق بشر و اهداف توسعه پایدار، تلاش دارد تا مقام‌ها و نهادهای مسوول دولتی را از اهداف و برنامه‌های تعیین شده در برنامه «اس‌.دی.‌جی» آگاه سازد. سیما سمر گفت: «اساس اهداف انکشاف پایدار بر سه اصل عمده‌ی حقوق بشری ساخته شده است. اول سهم‌گیری است که تمام مردم باید در طرح پروژه‌های انکشافی سهم داشته باشند. دوم مساله پاسخ‌گویی است که حکومت برنامه‌هایی را که تطبیق می‌کند باید به مردم پاسخ‌گو باشد. مساله سوم عدم تبعیض است. یعنی هر پروژه انکشافی باید بدون تبعیض طرح و اجرا شود.»
در همین‌حال، سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری، می‌گوید که ناامنی و فقر، دو عامل مهم در راستای تامین ارزش‌های حقوق بشری در افغانستان بوده است. آقای دانش هم‌چنین گفت که موضوع انکشاف پایدار براساس ارزش‌های حقوق‌بشری در نهادهای دولتی افغانستان مدنظر گرفته نشده است. آقای دانش افزود که این دو عامل باعث همه‌ی ناکامی‌ها شده است.
سرور دانش در عین ‌حال از تصمیم دولت افغانستان برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خبر داد. آقای دانش گفت: «وقتی ما در افغانستان از سال ۲۰۰۱ فصل جدیدی از تاریخ معاصر خود را آغاز کردیم و جایگاه تاریخی خود را در میان اعضای خانواده بین‌المللی بازیافتیم، با حرف و عمل، تعهد کامل خود را در مورد اصول منشور ملل متحد برای تقویت صلح جهانی، عدالت و حقوق بشر نشان داده‌ایم و به همین جهت دولت افغانستان برای سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ خود را برای عضویت در شورای حقوق‌بشر ملل متحد کاندید کرده است و این جانب در اجلاس امسال مجمع عمومی ملل متحد از همه دوستان افغانستان، خواستم که از کاندیداتوری ما حمایت کنند و امروز هم در این کنفرانس از همه نهادهای ملی و بین‌المللی و مخصوصا از کمیسیون مستقل حقوق ‌بشر افغانستان می‌خواهم که در کنار فعالیت‌ها و ارتباطات خود با نهادها و جامعه بین‌المللی تلاش کنند که افغانستان در این شورا عضویت پیدا کند.»
سرور دانش تاکید کرد که عضویت افغانستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد کمک می‌کند تا تلاش‌ها برای تامین ارزش‌های حقوق بشری بیشتر شده و افغانستان در توسعه ارزش‌های حقوق بشری در سطح بین‌المللی نیز نقش بگیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :