شاهزاده سعودی: ترامپ نباید توافق هسته‌ای با ایران را فسخ کند

شاهزاده ترکی الفیصل از مقام‌های ارشد سابق در حکومت عربستان سعودی می‌گوید دونالد ترامپ نباید توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را لغو کند، ولی باید ایران را به خاطر «ایجاد بی‌ثباتی در خاورمیانه» مسوول بداند.
به نقل از رادیو فردا و به گزارش رویترز، شاهزاده ترکی الفیصل رییس سابق نهادهای امنیتی عربستان سعودی و سفیر سابق آن کشور در لندن و واشنگتن در سخنرانی خود در یک مرکز پژوهشی در شهر واشنگتن تاکید کرد که به اعتقاد او، دونالد ترامپ نباید توافق هسته‌ای با ایران را فسخ کند.
این شاهزاده سرشناس سعودی در توضیح این موضوع گفت که «سال‌ها روی این توافق کار شده و برداشت عمومی نه فقط در امریکا بلکه در سراسر جهان این است که این توافق به هدف خود که متوقف کردن برنامه‌های هسته‌ای ایران در راستای تولید سلاح‌های اتومی به مدت ۱۵ سال است، رسیده است.»
او افزود: «فسخ این توافق به شیوه‌ای عجولانه پیامدهای پیچیده‌ای خواهد داشت. من نمی‌دانم که در صورت لغو این توافق به جای آن چیز دیگری برای مهار برنامه‌های هسته‌ای ایران وجود دارد یا نه؟»
ترکی الفیصل توضیح داد که از نگاه او این توافق باید نقطه آغازی برای یک طرح دراز مدت و دایمی «با هدف جلوگیری از توسعه و گسترش سلاح‌های هسته‌ای و تخریب جمعی در کل منطقه خاورمیانه باشد.»
خبرگزاری رویترز در گزارش خود یادآوری کرده است که شاهزاده ترکی الفیصل در حال حاضر در حکومت عربستان سعودی عهده‌دار مقامی نیست و تاکید می‌کند این سخنان مواضع شخصی او است.
در عین حال رویترز می‌نویسد که بسیاری معتقدند دیدگاه‌های ترکی الفیصل منعکس‌کننده نظرات مقامات ارشد عربستان سعودی و بخصوص تصمیم‌گیران این کشور در حوزه سیاست خارجی است.

اشتراک گذاري با دوستان :