دانش: پس از تعهد پاکستان نا‌امنی‌ها در افغانستان افزایش یافت

- ظفرشاه رویی

سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری، می‌گوید با آن‌که دولت پاکستان با آغاز به کار گروه هماهنگی چهارجانبه صلح تعهد کرده بود تا طالبان را برای آغاز گفتگوهای صلح به پای میز مذاکره می‌کشاند، اما این تعهد منجر به گسترش ناامنی‌ها در افغانستان شد.
آقای دانش که برای شرکت در نمایشگاه بین‌المللی غرب چین در آن کشور به سر می‌برد، روز پنج‌شنبه در یک سخنرانی در انستیتیوت مطالعات جنوب آسیا در دانشگاه «سیچوان» چین گفته است: «کشور پاکستان تعهد سپرد که از نفوذ خود استفاده کرده طالبان را به میز گفتگو بکشاند. اما این تلاش‌ها نه تنها به نتیجه‌ای نرسید، بلکه در برخی از مناطق افغانستان ناامنی‌ها شدت بیشتر پیدا کرد.»
هم‌زمان با انتقاد سرور دانش از عدم صداقت دولت پاکستان در اجرای تعهداتش در تامین صلح در افغانستان، اشرف ‌غنی رییس‌جمهور کشور نیز می‌گوید که افغانستان از پاکستان انتظار ندارد تا در تامین صلح کمک و همکاری کند، بلکه می‌خواهد با آن کشور صلح کند. آقای غنی که روز پنج‌شنبه با مسوولان ارشد امنیتی در ارگ ریاست‌جمهوری پس از پایان‌یافتن کنفرانس مقام‌های امنیتی و فرماندهان نظامی صحبت می‌کرد، گفت که جنگ جاری در افغانستان با مشورت متخصصان نظامی کشور حمایت کننده تروریسم به پیش می‌رود. رییس جمهور غنی گفت: «از پاکستان صلح نمی‏خواهیم، بل‏که با پاکستان صلح می‏خواهیم.»
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور نیز، در سخنانی در پانزدهمین نشست سران کشورهای عضو شانگهای در بشکیک قرغیزستان در جمعی از مقام‌های ارشد برخی از کشورهای منطقه و جهان گفت که تلاش‌های دولت افغانستان برای جلب توجه و همکاری پاکستان به منظور حمایت از روند صلح نتیجه‌ی نداشته است. آقای عبدالله که روز پنج‌شنبه در آغاز نشست سران عضو سازمان شانگهای سخنرانی می‌کرد، گفت: «نبود امنیت و ثبات، هنوزهم مایه نگرانی مردم و حکومت افغانستان است. تلاش‌های صادقانه ما برای مذاکره با طالبان و جلب توجه پاکستان برای حمایت از روند صلح، هنوز هیچ نتیجه قطعی‌ای درپی نداشته ‌است. گروه‌های مختلف هراس‌ا‌فگن و گروه‌های شبه‌نظامی با داشتن عمق و ریشه در بیرون از مرزهای افغانستان در چندین ولایت، مشغول ادامه جنگ‌های فرسایشی‌اند. این گروه‌ها تلاش‌ دارند با عملیات‌های انتحاری و کشتن افراد ملکی، صلح و آرامش را برهم زنند. ولی تلاش‌های آنان ناکام گردیده و نیروهای شجاعِ دفاعی و امنیتی افغانستان به مبارزه تمام‌عیار خویش علیه آنان ادامه می‌دهند.» رییس اجرایی کشور هم‌چنین افزود: «همه می‌دانیم و آگاهیم که دهشت‌افگنی و افراط‌گرایی به‌شمول جریان داعش، تهدید جدی برای صلح و ثبات مشترک ما به شمار می‌رود. دهشت‌افگنی، دشمن همه بشریت است. دهشت‌افگنی به قوم ویژه‌ای، منطقه‌ای یا دینی تعلق ندارد چون دهشت‌افگنان، مرزی را به رسمیت نمی‌شناسند و دهشت‌افگن خوب و بد وجود ندارد. از دهشت‌افگنان نباید به مثابه قوای نیابتی در رقابت‌های منطقه‌ای یا نزاع‌ها استفاده شود. ما باید مشترکا با آنان بجنگیم تا شکست‌شان را قطعی سازیم.»
دولت پاکستان با ایجاد گروه هماهنگی چهارجانبه صلح شامل افغانستان، پاکستان، چین و ایالات متحده امریکا تعهد کرده بود که در کشاندن طالبان به پای میز مذاکره با دولت افغانستان همکاری می‌کند. این گروه که نزدیک به دو سال قبل شکل گرفت، پس از افشا‌شدن خبر مرگ ملاعمر رهبر پیشین طالبان و تاکید ملااخترمحمد منصور بر ادامه‌ی جنگ گروه طالبان با دولت افغانستان فعالیت‌هایش متوقف شد. ملامنصور نیز چند ماه قبل در یک حمله هوایی نیروهای امریکایی در خاک پاکستان به قتل رسید.
معاون دوم ریاست‌جمهوری هم‌چنین افزود که دولت افغانستان برای آغاز مذاکرات صلح با گروه‌های مسلح مخالف تلاش‌های زیادی کرده و از کشورهای همسایه نیز در این راستا خواستار کمک شد، ولی با آن‌هم گروه‌های تروریستی با حمایت برخی از کشورهای همسایه به قتل و کشتار در افغانستان ادامه داده‌اند. او گفت که این گروه‌ها خارج از افغانستان پناه‌گاه دارند و از آن‌جا ماموریت می‌گیرند. سرور دانش می‌افزاید: «ما چاره‌ای جز این نداریم که با تقویت نیروهای دفاعی و امنیتی خود در مقابل تروریسم از مردم و سرزمین خود دفاع کنیم. در حقیقت ما در خط مقدم نبرد با کسانی هستیم که هدف آنان تنها به افغانستان هم محدود نمی‌شود. اگر این گروه‌های تروریستی در افغانستان موفقیت به دست آورند، در فردای نزدیک همه آسیا به شمول چین، آسیای مرکزی و حتا آسیای جنوبی را به خاک و خون خواهند کشاند.»
معاون دوم ریاست‌جمهوری در سخنرانی خود در انستیتیوت مطالعات جنوب آسیا در دانشگاه «سیچوان» از کشورهای منطقه به ویژه چین، هند و پاکستان خواست تا با کمک با دولت افغانستان از تهدیدها‌ و ناامنی‌ها نجات پیدا کنند. وی تاکید کرد که در غیراین صورت هیچ یک از طرح‌های مهم اقتصادی این کشورها اجرایی نخواهد شد.
سرور دانش می‌گوید که چین به‌عنوان یکی از قدرت‌های بزرگ، می‌تواند نقش مهم‌تری در تامین صلح و ثبات در افغانستان بازی کند. آقای دانش گفت که دولت افغانستان از چین انتظار دارد تا با استفاده از نفوذ خود برخی از کشورهای منطقه تلاش‌های صلح در افغانستان را بیشتر تقویت کند.
بازی‌برد-برد
سرور دانش می‌گوید که هرچند افغانستان در گذشته از موقعیت ژیوپولیتیک خود در مقاطع مختلف تاریخی زیان دیده است، اما تصمیم گرفته است تا قاعده بازی در منطقه را به بازی «برد-برد» تغییر دهد. آقای دانش معتقد است که این قاعده می‌تواند اقتصاد سیاسی را به سیاست رویکرد اقتصادی تغییر دهد. وی گفت: «ما بر این باوریم که با توجه به شرایط و تحولات گذشته، مداخله قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای و رقابت آن‌ها بر سر تسلط بر موقعیت استراتژیک افغانستان و در نتیجه تشدید ناامنی‌ها و جنگ‌ها در افغانستان، نه تنها به نفع آن‌ها نبوده و اهداف آن‌ها را تامین نکرده، بلکه بر عکس دامنه ناامنی‌ها و بی‌ثباتی‌ها به داخل قلمرو خود آن‌ها نیز کشیده شده و هزینه سنگین مالی و اقتصادی را نیز بر دوش آن‌ها تحمیل کرده و به جای برد، باخت سنگینی را متحمل شده‌اند.» معاون دوم ریاست‌جمهوری هم‌چنین در سخنرانی خود تاکید کرد: «حکومت افغانستان بر این باور است که به‌جای این نوع رقابت‌های منفی بعد از این، باید قاعده بازی را به بازی برد – برد تغییر داد و تامین منافع کلان تمام کشورهای دور و نزدیک را بر اساس همگرایی و همکاری تنظیم کرد و سیاست را از سیاست «امنیت محور»، به سیاست «اقتصاد محور» تغییر داد و به‌جای این که اقتصاد را سیاسی بسازیم، به سیاست رویکرد اقتصادی بدهیم.»

خواهرخوانده‌شدن سیچوان و غور

سرور دانش که بعد از ظهر چهارشنبه گذشته عازم چین شد، فردای همان روز با والی ایالت سیچوان دیدار کرده و در این دیدار، این مقام دولت چین گفته است که کشورش به منظور گسترش روابط فرهنگی میان افغانستان و چین، خواهرخوانده‌شدن ایالت سیچوان و ولایت غور افغانستان را در دستور کار خود قرار داده است. ین لی گفته است که این دو ولایت مناسبات فرهنگی نزدیک باهم دارند. او هم‌چنین افزود که سیچوان پرنفوس‌ترین ایالت چین و دارای ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی است و می‌تواند به قطب اقتصادی منطقه و چین مبدل شود.
در همین‌ حال، سرور دانش از دولت چین به عنوانی یکی از شریکان اصلی و نزدیک دولت افغانستان یاد کرده می‌گوید که این دو کشور در مبارزه با تروریسم اهداف مشترک دارند. او هم‌چنین گفت که افغانستان از نگاه اقتصادی یک بازار آماده و مناسب برای چین است و بیشتر تاجران کالای تجارتی‌شان را از چین وارد می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :