اوباما: گفته‌های ترامپ در مورد نتیجه انتخابات خطرناک است

رییس‌جمهوری ایالات متحده در پی سخنان تازه دونالد ترامپ که نتیجه انتخابات را در صورتی می‌پذیرد که برنده‌ی آن خودش باشد، گفته چنین چیزی «خطرناک» است و دموکراسی را در امریکا تضعیف می‌کند.
به نقل از رادیو فردا، باراک اوباما، در جریان یک سخنرانی در میامی، ایالت فلوریدا، گفته «این سخنان خطرناک است. چون وقتی در اندیشه مردم دانه‌های بدبینی و شک بکاری، دموکراسی ما را تضعیف می‌کنی. آن‌وقت کار دشمنان ما را به جای خود آن‌ها، انجام می‌دهی.»
دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، گفته نتیجه انتخابات پیش‌رو در هشتم نوامبر را در صورتی می‌پذیرد که خودش برنده آن اعلام شود.
این سخنان با واکنش‌های شماری از چهره‌های سرشناس حزب جمهوری‌خواه، از جمله سناتور جان مک‌کین روبه رو شده است. او که خود رقیب انتخاباتی اوباما بود و از منتقدان سرسخت سیاست‌های او به شمار می‌رود، گفته پذیرفتن نتیجه انتخابات ربطی به علاقه یا عدم علاقه به رقیب ندارد و «یک سنت امریکایی‌ست.»
رییس‌جمهوری ایالات متحده که از همان روز نخست کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون در مقابل رقیب جمهوری‌خواه، حمایت قاطع خود را از خانم کلینتون بیان کرده، طی این مدت، گه‌گاه به انتقاد از گفته‌های ترامپ نیز پرداخته‌است.
شماری از رسانه‌های امریکایی می‌گویند این سخنان با افول بخت ترامپ در نظرسنجی‌های انتخاباتی‌ست که بیان می‌شود. شماری از منتقدان حزب دمکرات و هواداران ترامپ نیز می‌گویند رسانه‌های بزرگ ایالات متحده، جملگی به حمایت از هیلاری کلینتون پرداخته‌اند و این موضوع، خود، نوعی «جهت‌دهی» افکار عمومی محسوب می‌شود.
انتخاب ۴۵مین رییس‌جمهور امریکا در تاریخ معاصر آن کشور با رخدادهایی کم‌سابقه و گاه بی‌سابقه روبه‌رو شده‌است. از جمله پیش کشیدن موضوع تقلب یا عدم پذیرش نتیجه از سوی ترامپ و یا تهدید نامزد حزب جمهوری‌خواه به زندانی کردن رقیب دموکرات خود در صورت راه‌یابی به کاخ سفید. از سوی دیگر هیلاری کلینتون و ستاد او نیز اتهام‌هایی کم‌سابقه را به رقیب خود وارد کرده‌اند و برای نمونه از او به عنوان «آلت دست» روسیه نام برده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :