دختران خردسال امروز، زنان توان‌مند فردا

- فاطمه حسینی

یازدهم اکتوبر در تقویم جهانی مصادف با روز جهانی دختران خردسال است که توسط سازمان ملل متحد نام‌گذاری شده است، که هر سال با توجه به داده‌ها و اطلاعات جمع‌آوری‌شده از تمام جهان به مشکلات، چالش‌ها، فرصت‌ها و امکانات موجود برای تغییر وضعیت و بهبود شرایط زندگی دختران می‌پردازد.

دختران در سن خردسالی و نوجوانی به مراتب نسبت به هر دوره سنی دیگر، آسیب‌پذیرتر هستند و در جوامع و کشورهای سنتی، فقیر و توسعه‌نیافته از حقوق و امتیازات انسانی برخوردار نیستند.

در جوامع فقیر و سنتی، دختران از حق دسترسی به تحصیل، فرصت رشد و ترقی، سلامت جسم و روان، تغذیه مناسب، حقوق قانونی و زندگی‌کردن در فضای عاری از خشونت و تبعیض محروم واقع می‌شوند.

آمار ازدواج اجباری و زیر سن در این کشورها بسیار فراوان است که فرصت زندگی سالم، مرفه و مناسب را از دختران و مادران نسل آینده می‌گیرد.

دختران خردسال که کودکانی بیش نیستند، مادر نسلی می‌شوند که هیچ نوع دانش، آگاهی و مهارت برای تربیت نسل بعدی را ندارند و این چرخه بدبختی همان‌طور ادامه می‌یابد. یکی از دلایل نام‌گذاری “روز جهانی دختران خردسال” متوجه‌ساختن جهان به این معضل است.

هر سال این روز با شعار و هدفی، جهت تغییر شرایط زندگی دختران در همه جای دنیا تجلیل می‌شود و بر اساس آن سیاست و برنامه‌های انکشافی شناسایی و برای پیش‌رفت آن اقدام می‌شود. امسال روز جهانی دختران خردسال با موضوع “پیشرفت دختران مساوی است با پیشبرد اهداف” تجلیل می‌شود که به نقش سازنده دختران در خانوده‌ها و جوامع پرداخته می‌شود و جایگاه دختران را در پیشرفت و رسیدن به زندگی شاد، سالم و موفق را تحسین و قدردانی می‌کند.

افغانستان از جمله کشورهایی است که فقر، جنگ، بی‌سوادی، عدم آگاهی از دین و سنت‌های مردسالارانه زندگی دختران خردسال را مورد تهدید قراد داده است.

دختران در خردسالی که هنوز از لحاظ روحی و جسمی رشد لازم را برای تشکیل خانواده، برقراری رابطه جنسی و حامله‌شدن ندارند، مجبور به ازدواج می‌شوند. این دختران خردسال از لحاظ روانی آمادگی مسوولیت‌های زندگی جدید را ندارند و به این دلیل دچار آسیب‌هایی بزرگ می‌شوند، حامله‌شدن این دختران در خردسالی، مرگ‌ومیر هنگام زایمان را در پی دارد که معمولا باعث مرگ مادران خردسال و طفلش می‌شود و گاهی هم مادران و کودکان دچار مشکلات جسمی می‌شوند. اما اگر این دختران خردسال مورد حمایت خانواده، جامعه و دولت قرار بگیرند به اهرم‌های پیش‌رفت، ترقی و موفقیت تبدیل خواهند شد که نقش بزرگی در تغییر جامعه خواهند داشت.

هنگامی که سیاست‌های دولت و سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی در راستای حمایت و پاسخ‌گویی به نیازهای اساسی و مبرم دختران در زمینه تحصیل، صحت، فراهم‌آوری فضای امن برای رشد سوق داده شود، ما زنانی توان‌مند خواهیم داشت که سرمایه‌های آینده این سرزمین خواهند بود که پیش‌رفت و آبادانی را در پی خواهد داشت. دختران خردسال امروز، باید از امکانات و فرصت‌های برابر با پسران روبه‌رو باشند تا خانواده و جامعه‌ای سالم را به‌عنوان نیمی از پیکر این جامعه و مادران فردا رقم بزنند

اشتراک گذاري با دوستان :