انتظارات مردم از نشست بروکسل

- روح‌الله علی‌زاده

با فرارسیدن زمان برگزاری نشست بروکسل، هیجان مردم و دولت افغانستان بیشتر شده، زیرا سرنوشت ملت و دولت بر بنیاد گفته‌های آگاهان، به تصمیم‌های این نشست وابسته است.
با وجود این‌که مقامات بلندپایه کشور، اظهار آمادگی کرده و با امیدواری در این نشست حیاتی شرکت جسته‌اند و به مردم وعده سپرده‌اند که به‌دست پر بر می‌گردند.
اما آگاهان امور، روشنفکران و مردم به‌صورت باید و شاید خشنود به‌نظر نمی‌رسند، کارکردها و فعالیت‌های حکومت وحدت ملی را تجربه کرده و به وعده‌های سران حکومت باور ندارند و آن را فریبنده می‌دانند.
فیصل کریمی یک‌تن از فعالان رسانه‌ای و استاد دانشگاه هرات می‌گوید: “نشست بروکسل و پشتیبانی مالی جامعه بین‌المللی از اهمیت ویژه‌ای برای افغانستان برخوردار است. اما متاسفانه افغانستان با دست پٌر به این کنفرانس نرفته است؛ چون سران حکومت وحدت ملی به وعده‌هایی که در زمینه‌ی اصلاحات دموکراتیک و مبارزه با فساد مالی در نشست‌های قبلی به جامعه جهانی داده بودند، عمل نکرده‌اند. فساد مالی و اداری هنوز به شکل گسترده‌ای وجود دارد و ما تا اکنون شاهد اراده‌ی سیاسی قوی حکومت وحدت ملی برای مبارزه با فساد و اصلاحات انتخاباتی نبوده‌ایم.”
سهیلا عرفانی سرپرست دانشکده‎‎ی ژورنالیزم دانشگاه هرات در این مورد چنین می‎گوید: “وعده سه‌ونیم میلیارد دالر کمک به دولت افغانستان در نشست بروکسل داده شده است، گرفتن این کمک‌ها از لحاظ اقتصادی برای حکومت افغانستان بسیار مهم است. اما صحبت این‌جاست اگر کمک‌های دریافت‌شده از طریق برنامه‌های منظم انکشافی و توسعه‌ای با برنامه‎ریزی درست در جاهایی که باید سرمایه‌گذاری شود، به‌مصرف نرسد، بدون شک تجربه چهارده سال گذشته، دوباره تکرار خواهد شد. باید زمینه‌های فساد و حیف‌ومیل این کمک‌ها از ریشه خشکانده شود تا برای آینده کشور مفید باشد در غیر آن، همان آش و همان کاسه خواهد بود.”
اما غلام‌شاه عادل رییس دانشکده‎ی حقوق دانشگاه هرات، از دولت افغانستان می‌خواهد که در عرصه‌های حمایت از رسانه‌ها حفظ مصونیت این بخش، حقوق و آزادی‌های فردی افراد و خرج درست کمک‌های خارجی، به جامعه بین‌المللی اطمینان بدهد.
وی هم‌چنان از جامعه جهانی می‌خواهد که افغانستان را در بخش‌های حمایت از اصلاحات انتخاباتی و تامین هزینه آن و حمایت از مصونیت افغانستان در برابر تروریسم به‌صورت دوام‌دار یاری کنند.
بصیراحمد دانشیار استاد دانشگاه هرات، نشست بروکسل را حساس‎ترین نشست جهانی برای افغانستان دانسته و می‌گوید: “این نشست، حامی و ضمانت‌کننده تعهدات جهانیان برای افغانستان در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی تلقی می‌شود و هم‎چنان یک‌بار دیگر افغانستان را در محراق توجه جامعه جهانی قرار می‌دهد.”
وی بیان می‌کند: “مردم افغانستان و جامعه جهانی از رهبران حکومت وحدت ملی خواست‌هایی دارند. مردم می‌خواهند که جهانیان در مبارزه با هراس‌افگنی، فساد اداری، حمایت از قوای مسلح، حکومت‌داری خوب و کاهش نرخ بیکاری با دولت افغانستان همکاری بیشتر کنند.”
آقای دانشیار تلاش‌های اخیر حکومت وحدت ملی را کافی ندانسته و می‌گوید که کم‌کاری دولت باعث شده است که یک‌نوع بی‌باوری در میان شهروندان کشور و جامعه جهانی نسبت به حکومت وحدت ملی به‌وجود بیاید.
نشست بروکسل در حالی برگزار می‌شود که چشم امید مردم و دولت افغانستان به آن دوخته شده است. افغانستان و مردم این کشور، منتظر کمک‌های بیشتر جامعه جهانی می‌باشند.

اشتراک گذاري با دوستان :