شبکه فساد ارتش افغانستان
بخش دوم و پایانی

- تابش فروغ و بهار مهر

متاسفانه مافیای فساد ارتش از مقر وزارت دفاع تا سطح قول اردوها و مسوولان ولایتی تا جزوتام‌ها، شبکه‌ی به‌هم‌تنیده‌ی فساد را تشکیل می‌دهند که در اختلاس، حیف‌و‌میل پول و امکانات ارتش با هم شریک‌اند. به همین دلیل، امکان درز اطلاعات به بیرون محدود شده است. این امکان به هیچ گزارش‌گر تحقیقی تا هنوز میسر نشده است که به‌گونه مستقل در مورد موجودیت فساد در رهبری وزارت دفاع تحقیق کند و گزارشی به نشر برساند.

ضعف تبلیغاتی و کمبود انگیزه

نبود تعریف مشخص از دشمن، عدم قومانده رسمی عملیات‌ها از سوی رهبری حکومت وحدت ملی، نفوذ ستون پنجمی‌ها، قرار‌داشتن جزوتام‌ها برای مدت‌های طولانی به حالت تدافعی، نرسیدن امکانات به‌موقع، بی تفاوتی و کم کاری بخش‌های عقیدتی ارتش در تبلیغ و انگیزش سربازان، بریدملان و افسران، توان بلند پروپاگند دشمن حتی در قدمه های مافوق و شکست‌ها و تلفات روزافزون سبب شده است که نیروهای ارتش بیش‌تر از پیش کم‌روحیه و زمین‌گیر شوند.

ضعف استخباراتی و نبود دکترین جنگ

اختلاس در هزینه‌های عملیات جمع‌آوری اطلاعات، رسیدگی‌نشدن به گزارش‌های دقیق منابع ساحه‌ای، نبود مصونیت جانی کارمندان ساحه‌ای کشفی و استخباراتی، تبانی و هم‌سویی شماری از مقام‌های ولایتی با طالبان، نبود امکانات و تسهیلات اطلاعاتی و ضد اطلاعاتی، دسترسی‌نداشتن به ساحات جنگی، نبود هماهنگی میان نهادهای کشفی ساحه‌ای و مرکزی در سطح ولایات و پایتخت و نهایتا نبود واحد تحلیل و تجزیه اطلاعات جنگ و محاربه در ارتش، علت اصلی از دست‌دادن اراضی بیشتر و تلفات بی‌شمار این نیروها در جبهات جنگ است. بر خلاف آن‌چه ملیشه‌های فرهنگی مقامات امنیتی در رسانه‌های اجتماعی به خورد مردم می‌دهند، کلیت دستگاه امنیتی افغانستان هیچ تحلیل‌گر و استراتیژیست امور جنگ ندارد و خبری در وزارت دفاع افغانستان از دکترین جنگ نیست. طرح مدون مبارزه با گروهک‌های تروریستی و شورشی وجود ندارد. حمله‌ی خونین چندی پیش در مقابل در ورودی وزارت دفاع، نشان‌گر ضعف دستگاه کشفی و اطلاعاتی ارتش می‌تواند پنداشته‌ شود.

سال خونین و پر تلفات

آمار سال ۱۳۹۴ تعداد مجموعی سربازان، بریدملان و افسران ارتش را ۱۹۵۰۰۰ تخمین می‌زد، در حالی که این آمار به اساس گزارش ماه مارچ اداره‌ی بازرس ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان (سیگار) ۱۶۹۲۰۳تن رسیده است. آگاهان باور دارند که در حال حاضر شمار این نیروهای به کمتر از ۱۵۰۰۰۰ تن بالغ می‌شود. تفاوت ۴۵۰۰۰ تنی ارتش بر محاسبات نادرست از شمار مجموعی تشکیلات ارتش و هم‌زمان تلفات سنگین آن‌ها در جنگ با تروریسم جهانی، گواهی می‌دهد. البته این رقم شامل تمامی سربازان‌، بریدملان و افسران زخمی، معلول، معیوب، فراری به اضافه دسته‌هایی که به دشمن تسلیم شده‌اند، می‌شود. مضحک این است که فقط همین چند روز قبل، ارگ با پخش برگه‌ی تبلیغاتی، شمار این نیروها را ۱۹۵۰۰۰نفراعلام کرد.

تعلیمات ناکافی در ارتش

تعلیمات در ارتش به‌دلیل پایین‌بودن سطح سواد در میان آموزگاران و استخدام شده‌ها، نبود منابع کافی، نبود مدیریت و نظارت درست تعلیمی در مقایسه به سال‌های پیش، سیر نزولی داشته است. آشنانبودن شمار زیادی از فارغان که بلافاصله پس از پایان درس‌ها به میدان‌های جنگ فرستاده می‌شوند ـ به خریطه و نقشه که ابتدایی‌ترین مفاهیم جنگ‌اند، عدم آشنایی به خواص تخنیکی و تاکتیکی سلاح‌های شامل ارتش، اراضی و ساحات جنگی، استخدام عساکر زیر سن، نبود تجربه کافی، کوتاه‌بودن دوره‌ی تعلیمات مسلکی از دلایل عمده‌ی تلفات این نیروها به شمار می‌رود.

سربازان جوان، آفت فساد اخلاقی و خطر اعتیاد

بر بنیاد گفتگو‌هایی که نویسند‌گان این نوشته با شماری از سربازان داشته‌‌اند، متاسفانه لواط (بچه‌بازی) یک امر شایع در میان افسران قدمه‌های مافوق به شمول جنرالان، فرماندهان و آمران شعبات ولایتی بوده و اکثرا به بهانه‌ی نفرستادن سربازان و بریدملان خوش‌روی به محاربه و اعطای شرید‌های جنگی و تمدید دوره‌ی مرخصی، مورد استفاده جنسی قرار می گیرند. بخشی از این افراد، تحت نام یاور، سکرتر، دستیار، محافظ، راننده، چایدارباشی، بریدملان شعبه و غیره استفاده می‌شوند. رهبری پیشین و کنونی وزارت هیچ تحقیق مستقل در این مورد راه‌اندازی نکرده است و خطر این آفت اخلاقی را اصلا جدی نگرفته است.
از سوی دیگر، اعتیاد به‌طور روزافزون در میان سربازان ارتش گسترش یافته است. شماری زیادی از سربازان، بریدملان و افسران جزوتام‌ها و قطعات مرکزی، ولایتی و حتا مرکزهای تعلیمی به مواد مخدر از جمله چرس معتاداند. تطبیق‌نشدن نظام عسکری، عدم تمکین به اخلاقیات حاکم در نظام عسکری، بی‌توجهی به سلسله مراتب، نبود اداره سالم و موجودیت فساد در قدمه‌های مافوق، سبب شده تا با این موضوع در میان نیروهای مسلح کمتر پرداخته شود. بسیاری اوقات، نزاع بر سر دسترسی به این مواد، عامل درگیری‌های فزیکی میان سربازان، افسران و آمران قدمه‌های مافوق بوده است.

سربازان زخمی و شفاخانه‌های فلج

به‌رغم موجودیت وسایل و سامان‌آلات طبی مدرن در بیش‌تر مرکزهای صحی ولایتی ارتش، زخمیان روزها جهت رسیدن به این مراکز، در جزوتام‌ها یا میدان‌های نبرد با کم‌ترین امکانات تحت معالجه قرار می‌گیرند. فساد در تهیه دارو، وسایل طبی و نبود داکتران ورزیده، سبب شده تا تلفات این نیروها افزایش یابد.

در فرجام

مواردی که در این نوشته‌ بدان اشاره شد، به‌صورت جدی تمامیت بقای ارتش افغانستان را می‌تواند به مخاطره بیندازد. رهبری نظام باید کمیته‌ی ویژه‌ای را برای تحقیق و بازرسی خلاهای ارتش افغانستان تشکیل دهد و شبکه‌ی فساد در درون ارتش را از هم‌ بپاشاند. مردم نیروهای ارتش را دوست دارند و قربانی‌های آنان را پاس می‌دارند، اما حمایت مردم از ارتش نباید به یک مشت استفاده‌جو و فاسد فرصت بدهد که پول گدایی مردم افغانستان را فدای منافع فردی و تجارت‌های خانواد‌گی‌شان بکنند و سربازان ما را به کشتار‌گاه‌ها بفرستند.
همین‌اکنون، دست‌به‌دست شدن مناطق جنگی میان نیروهای ملی دفاعی و امنیتی و تروریستان، تداوم ناامنی در ساحات جنگی، دزدی و چپاول دارایی‌های مردم توسط قلدرهایی که از حمایت حلقاتی در دولت بهره‌منداند، شکاف بزرگی میان مردم و حکومت ایجاد کرده است. ارتش افغانستان یکی از آخرین امید‌های مردم برای ثبات و رهایی از شر تروریسم و طالبان است. اگر به پوسیدگی شایع در سطح رهبری ارتش توجه نشود و با عناصر رهبری‌کننده‌ی شبکه‌ی فساد ارتش پیکار قاطعانه صورت نگیرد، خطر از هم‌پاشیدن اعتماد مردم نسبت به ارتش و ارتشیان اجتناب‌ناپذیر است.
پیکار با هراس‌افگنی و پیروزی در نبردهای دشوار بر طالبان و تروریستان هم‌دست آن‌ها، صرفا می‌تواند با حل معضلات یاد شده و رسیدگی به فساد و پوسیدگی درونی نیروهای ملی دفاعی و امنیتی میسر شود. رهبری سیاسی نظام باید بداند که خطر شبکه‌ی فساد در رهبری ارتش کم‌تر از خطر تروریسم جهانی به ارتش افغانستان نیست. فساد سیاسی، اداری و مالی در رهبری وزارت دفاع و قدمه‌های رهبری ارتش، نه تهمت است نه افترا. کافی است یک کمیته‌ی مستقل برای ردیابی، شناسایی و معرفی شبکه‌ی فساد در وزارت دفاع افغانستان تشکیل شود و تشت رسوایی‌ «قصه‌ی مفت» مبارزه با فساد در ارتش افغانستان از بام بیفتد.

اشتراک گذاري با دوستان :