چه فال تماشایی‌!

- متصدی صفحه: شایان فریور

باید از این شرمساری، جبین عرق آلودی داشته باشی که در افغانستان زند‌گی کنی و بیست‌و‌پنج سال با شعر و شاعر سر و کار داشته باشی اما از یحیا جواهری نخوانده باشی‌.
مجموعه «فال تماشا» که تازه به چاپ رسیده است و سومین اثر یحیا جواهری است و جزیی از شگفتی‌های این روزگار من شد. فال تماشا سرشار از شعر‌هایی است که ترا نمی‌گذارد تا منتظر یک روز فراغت کاری، بنشینی و آن را ورق گردانی کنی‌. باید آن را در تاکسی بخوانی و چند ایستگاه آن طرف‌تر از نشانی خانه‌ات پیاده شوی حتا وقتی دندان درد باشی در چوکی‌های انتظار شفاخانه نوبت را به کسی دیگر بدهی تا این کتاب را مثل پیمانه‌ای تا ته، سر بکشی. با کتاب‌های مثل فال تماشاست که به قدرت تاثیر‌گذاری واقعی شعر پی می‌بری‌.
یحیا جواهری شاعری است بی‌تکلف با زبان صمیمی و ساده و دایره‌ای بزرگ از آموخته‌ها و واژگان. ظاهر شعرها چنان می‌نماید که جواهری با کلمات رفاقت دیرینه دارد و بدون جگرآب کردن و خط زدن و مچاله کردن، تخیلش را به کلمات تحویل می‌دهد و از برگه‌‌ای که قلمش روی آن می‌چرخد‌، شعر آبدار پس می‌گیرد. ویژ‌گی‌هایی که در این کتاب آدم را به وجد می‌آورد، بومی‌گرایی است که بی‌هیچ ریایی در عاطفه و زبان شاعر وجود دارد. کلمات پیش پا افتاده در کنار هم‌چنان جا خوش می‌کنند گویا سال‌های سال، این گروه نوازنده گمنام، از هم جدا افتاده بودند و حالا به میمنت این وصال خجسته به تار و پرده‌های‌شان دست می‌کشند تا موسیقایی شعر را با موسیقی یک دست‌شان بنوازند. یحیا جواهری پر از حرف‌های بکر ناگفته برای گفتن است. حتا اگر به سوژه‌های تکرار هم دست بزند باز هم مهر روشن او را بر جبین این سوژه‌ها خواهی دید.
البته کاکتوس‌هایی هم در کنار برگ‌ها و گل‌های این بوستان به چشم می‌خورد. مصرع‌های بعضی از بیت‌ها از یک تابعیت نیستند. غزل‌ها گاهی از روش غزل امروز پیروی نمی‌کنند. به این معنا که در یک غزل هم‌زمان خرام عشق، درد مردم و زجر سیاست و حتا گاهی بیشتر از این‌ها چیز‌هایی وجود دارد. تاثیرپذیری‌های شاعر از شاعران دیگر به‌ویژه بیدل در این مجموعه بسیار برجسته است. افراط‌گرایی در بومی سرایی به برخی از شعرها لطمه زده است و از شعریت آن کاسته است. آسان‌گیری‌هایی هم در بعضی سروده‌ها به چشم می‌خورد که می‌توانست با یک نگاه دوباره به درخشان‌ترین شعر‌های این مجموعه مبدل شود‌.
با تمام این‌ها کتاب «فال تماشا» سومین اثر یحیا جواهری که در تابستان امسال به مدد انتشارات برگ به چاپ رسیده است‌، از نظر نگارنده یکی از خواندنی‌ترین کتاب‌های شعر امسال است‌. طبع و قلم این شاعر شور انگیز گرامی باد!

اشتراک گذاري با دوستان :