کمپاین تغذیه با شیر مادر راه‌اندازی شد

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه در همکاری با برخی از نهادهای داخلی و بین‌المللی با گرامی‌داشت از روز جهانی تغذیه با شیر مادر و راه‌اندازی کمپاینی در این باره، می‌گوید که تغذیه نوزادان از طریق شیر مادر باعث کاهش بیست و دو درصد مرگ و میر کودکان می‌شود.
وزارت صحت عامه می‌‌افزاید که سالانه بیشتر از سه میلیون کودک زیر سن پنج سال در جهان به‌دلیل سوتغذی جان‌های خود را از دست می‌دهند. به گفته این وزارت، مرگ و میر کودکان به‌دلیل سو تغذیه، تقریبا نیمی از مرگ و میر کودکان زیر سن پنج سال را به دلیل ابتلا به بیماری‌های دیگر تشکیل می‌دهد.
وزارت صحت عامه افزوده که در افغانستان سالانه بیشتر از صد هزار کودک زیر سن پنج سال جان می‌دهند و چهل درصد مرگ و میر این کودکان ناشی از سوتغذیه است. به گفته این وزارت، با آنکه افغانستان طی سال‌اخیر در زمینه بهبود صحت و تغذیه کودکان پیشرفت‌های خوبی داشته، اما مرگ و میر کودکان هنوزهم از چالش‌های عمده صحی در این کشور به شمار می‌رود.
به نقل از وزارت صحت عامه، تحقیقات نشان می‌دهد که شروع تغذیه با شیر مادر در ساعت اول بعد از ولادت، باعث کاهش ۲۲ درصد مرگ و میر کودکان می‌شود. هم‌چنین هرگاه کودکانی که در شش ماه اول زندگی‌شان از طریق شیر مادر تغذیه کنند، نیز باعث کاهش سیزده درصدی مرگ و میر می‌شود.
داکتر ناجیه طارق، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، به تغذیه کودکان از طریق شیر مادر تاکید کرده می‌گوید: «شیرمادر یک غذای طبیعی و قابل تمجید است که از نظر محیطی مصون بوده و به مصرف‌کننده بدون آلودگی، بسته‌بندی و ضایعات تولید و عرضه می‌گردد.» وی همچنین افزود: «ما تاکید و تلاش می‌کنیم که مادران تا ۶ ماهگی به کودکان‌شان شیر خالص خویش را بدهند و بعد از آن در پهلوی تغذی کودک با شیر مادر، غذاهای متمم فامیلی را به کودکان شان آغاز کنند و دوران شیردهی را همان‌گونه که در کتاب الهی تذکر رفته است، حد اقل تا دوسالگی طفل به اتمام رسانند.»

اشتراک گذاري با دوستان :