تاثیر کوره‌های خشت‌پزی روی تغییر اقلیم

- مریم حسینی

در کنار دیگر آلاینده‌های محیطی که اداره ملی حفاظت محیط‌زیست از آن‌ها یاد‌آوری می‌کند، کوره‌های خشت‌پزی‌ که در ۱۵ تا ۲۰ کیلومتری شرق کابل در ده سبز موقعیت دارند، در آلودگی هوای کابل تاثیر به سزایی داشته و سهمی در تغییر اقلیم نیز دارند.
هیچ آماری از میزان آلودگی ناشی از فعالیت کوره‌های خشت‌پزی وجود ندارد هیچ نهادی در افغانستان، این مورد را بررسی نکرده است.
از سوی دیگر سیستم و دستگاه‌های اندازه‌گیری دقیقی در این مورد نیز در کشور وجود ندارد. اما به‌گفته کارشناسان زیست‌محیطی، فعالیت کوره‌های خشت‌پزی به‌صورت قطعی روی محیط‌زیست، تغییر اقلیم و گرمایش زمین اثر خود را هر چند اندک دارند.
محمد‌کاظم همایون، رییس پالیسی و پلان اداره ملی حفاظت محیط‌زیست که نمی‌خواهد از موقف این اداره صحبت کند، کارشناسانه به این موضوع نگریسته و می‌گوید فعالیت کوره‌های خشت‌پزی به صورت جدی روی محیط‌زیست و تغییر اقلیم تاثیر دارند.
وی تاکید می‌کند: «اصناف در کل آلودگی‌زایی دارند. و یکی از اصنافی که با تاسف آلودگی بیشتری را تولید می‌کند، کوره‌های خشت‌پزی در کابل است که به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است.»
در همین حال اداره ملی حفاظت محیط‌زیست، هیچ‌گونه آماری از مقدار آلودگی تولید شده از اثر فعالیت کوره‌های خشت‌پزی ارایه نمی‌کند اما تاکید می‌دارد که در سال‌های گذشته به همکاری شهرداری کابل تلاش صورت گرفته تا این کوره‌ها به خارج از شهر انتقال داده شوند.
محمد کاظم همایون می‌گوید: «انتقال داش‌های خشت‌پزی به بیرون از شهر کابل یک راه‌حل واقعی نیست؛ یک بحث کوتاه‌مدت است. راه‌حل واقعی این است که محاسبه بکنند که باد از کدام طرف می‌وزد. و بیشتر این صنف را در کجا باید جا‌به‌جا کرد. و در بحث دراز‌مدت باید انرژی فسیلی مورد استفاده در داش‌های خشت‌پزی به انرژی‌های دیگر مانند گاز تبدیل شوند. گاز نسبت به زغال‌سنگ آلودگی کم‌تری دارد. و سایر کشورها از گاز استفاده می‌کنند.
در همین حال جنت گل مجاهد، رییس اتحادیه کوره‌داران ده سبز کابل، به روزنامه ۸صبح گفت هر کوره بستگی اندازه‌اش در هر ماه از یک‌صد‌و‌بیست تن تا دوصد‌و‌بیست تن زغال‌سنگ مصرف می‌کنند.
به‌گفته وی هرچند قیمت زغال‌سنگ نسبت به سال‌های گذشته دوونیم تا سه برابر افزایش یافته است اما صاحبان کوره‌های خشت‌پزی ترجیح می‌دهند هم‌چنان از زغال‌سنگ برای سوخت در کوره‌های خشت‌پزی خود استفاده کنند.
رییس اتحادیه کوره‌داران ده سبز کابل، می‌گوید استفاده از سوخت‌های دیگر به‌جای زغال‌سنگ در کوره‌ها، اقتصادی تمام نمی‌شود.
وی می‌گوید: «دولت بیست بار به ما پیشنهاد کرده که ما از گاز به جای زغال‌سنگ استفاده کنیم اما مصرف گاز را ما پوره کرده نمی‌توانیم. دولت با ما همکاری کند و گاز برای ما با قیمت مناسب تهیه کند، ما سیستم کوره‌های خود را با گاز عیار می‌کنیم.»
محمد کاظم همایون می‌گوید: «این کوره‌ها تاثیرات بسیار بد روی محیط‌زیست می‌گذارند. در این کوره‌ها بیشتر زغال‌سنگ استفاده می‌شود. زغال‌سنگ بیشترین دی اکساید کاربن را تولید می‌کند که اثر مستقیم روی گرمایش زمین دارد. استفاده از زغال‌سنگ علاوه بر تاثیر سوء بر گرمایش زمین با توجه به این‌که در ترکیب خود فلزات سنگین دارد، اثرات بسیار بدی روی فرسایش خاک بر جا می‌گذارد. انتشار منو اکساید کاربن می‌تواند یک مرگ خاموش باشد. یک نوع باکتریا در فضا وجود دارند که می‌تواند زمین را بارور بسازد و نایتروجن را در زمین تثبیت کند اما منو اکساید کاربن این باکتریا را در فضا خفه ساخته و از بین می‌برد. در این صورت بستر برای فرسایش خاک مساعد‌تر می‌شود. زمینی که این کوره‌ها در آن جا‌ها ساخته شده‌اند، حرارت زیاد می‌بیند و ارگانیزم‌هایی که در داخل خاک وجود دارند در اثر حرارت ناشی از فعالیت کوره‌های خشت‌پزی از بین می‌روند.»
وی می‌گوید انواع آلاینده‌ها متفاوت است. اما آلاینده‌هایی که داش‌های خشت‌پزی متصاعد می‌سازند، خطرناک‌ترین آلاینده‌ها هستند. زیرا سلفر دی اکساید برای گیاهان تاثیر منفی دارد و منو اکساید کاربن می‌تواند ترکیب کاربن خاک را از بین ببرد. و هم‌چنان حیات انسان‌ها را تهدید می‌کند.
این کارشناس محیط‌زیست می‌گوید خاک کابل خاک درجه دو است؛ به این معنا که قشر خاک در کابل زیاد نیست و زیر خاک ریگ وجود دارد. اگر لایه بالایی خاک برداشته شود، سالیان زیاد طول خواهد کشید تا ریگ بتواند ترکیب خود را دوباره به دست آورده و به خاک تبدیل شود.
از سوی دیگر محمد میرزایی، عضو شبکه نظارت از منابع طبیعی و محیط‌زیست می‌گوید در روزهایی که کوره‌های خشت‌پزی فعالیت دارند، دود بسیار غلیظ و مقدار زیادی کاربن دی اکساید از این کوره تولید شده و به فضای اطراف پراکنده می‌شود.
وی می‌گوید این مقدار زیاد دود و کاربن دی اکساید مطمینا وارد جو شده و به لایه اوزون آسیب رسانده و هم‌چنان باعث افزایش گازهای گلخانه‌ای شده و از این طریق تاثیر بسیار مستقیمی‌ روی گرمایش زمین و تغییر اقلیم می‌گذارد.
محمد میرزایی می‌گوید هر‌چند که افغانستان یک کشور صنعتی نبوده و سهم افغانستان در سرانه تولید گازهای گلخانه‌ای قدر قابل توجه نیست ولی بدون تاثیر هم نمی‌باشد. افغانستان یک کشور صنعتی نیست، تولید مواد و مصالح ساختمانی از جمله خشت همه در کوره‌هایی تولید می‌شوند که این کوره‌ها بسیار ابتدایی هستند و سوخت این کوره‌ها عمدتا زغال‌سنگ و مواد زاید پلاستیکی است.
این عضو شبکه نظارت از منابع طبیعی و محیط‌زیست می‌افزاید: «در سال‌های اخیر در کنار فعالیت کوره‌های خشت‌پزی که در فصل‌های گرم سال فعالیت دارند، سوخت اکثر خانواده‌ها در زمستان‌ها نیز زغال‌سنگ است. این باعث می‌شود که ما سالیانه مقدار زیادی کاربن دی اکساید را به فضا بفرستیم. و در این‌جا تاثیر و نقش خود را به‌دلیل صنعتی نبودن کشور خود در گرمایش زمین و تغییر اقلیم داریم و نمی‌توانیم ادعا بکنیم که افغانستان هیچ تاثیری روی گرمایش زمین ندارد. همین غیر‌صنعتی بودن کشور ما خودش باعث می‌شود که ما از سوخت‌های غیر‌استندرد در خانه‌ها، مراکز تولیدی و صنایع کوچک استفاده کنیم. کشور ما نقش خود را در تغییر اقلیم دارد هرچند که در مقایسه با کشورهای صنعتی نا‌‌چیز است.»
به‌گفته جنت گل مجاهد، رییس اتحادیه کوره‌داران در مجموع روزانه در۳۶۰ کوره خشت‌پزی در ده سبز کابل در حدود هجده تا بیست میلیون خشت تولید می‌شود و این خشت‌ها روزانه به‌صورت عمده و پرچون روانه بازارهای کابل و خارج از کشور می‌شود.
در همین حال ریاست ارزیابی و تفتیش اداره ملی حفاظت محیط‌زیست می‌گوید در حال حاضر ارقام دقیقی از میزان آلودگی ناشی از دود فعالیت کوره‌های خشت‌پزی در کابل در دست نیست.
طوفان جبران، آمر نظارت و تفتیش اداره ملی حفاظت محیط‌زیست می‌گوید نمی‌توان میزان آلودگی ناشی ازفعالیت این کوره‌ها را تثبیت کرد اما از روی مصرف سوخت کوره‌های خشت‌پزی آماری در سال‌های گذشته در دست بود، از آن جایی که اداره ملی حفاظت محیط‌زیست در حال انتقال به ساختمان جدیدی در دارالامان است، این آمار هم در بین دوسیه‌ها و فایل‌ها در داخل کمپیوترها است و تا جا‌به‌جا نشدن در ساختمان جدید این آمار داده نمی‌شود.
محمد کاظم همایون هم‌چنان تاکید می‌کند: «درصدی مشخصی از انتشار گازهای ناشی از دود کوره‌های خشت‌پزی در دست نیست اما در سراسر جهان ۱۸ درصد به آلودگی‌های شهری که ناشی از سیستم حمل‌و‌نقل است مربوط می‌شود و می‌تواند گفت مقدار زیادی از آلودگی‌ها را سیستم حمل‌و‌نقل شهری به‌وجود می‌آورند. اما در افغانستان هیچ اداره ‌ایدراین مورد چیزی برای گفتن ندارد زیرا آمار و ارقام ندارند که کدام صنف چه قدرآلودگی تولید می‌کند. هیچ اداره‌ای نمی‌تواند چنین پاسخی را برای شما ارایه کند.»

اما راه‌حل چیست؟

محمد میرزایی می‌گوید: «سیستم باید تغییر بکند و ما به خشت ضرورت داریم اما نه خشت‌هایی که در حال حاضر تولید می‌شود ما به خشت‌های سبک ضرورت داریم و باید کوره‌هایی بسازیم که از انرژی‌های پاک برای تولیدات خود استفاده می‌کنند. ما باید مصرف زغال‌سنگ را در تمام بخش‌های صنعتی و خانه‌های خود به حد اقل برسانیم.»
جنت گل مجاهد می‌گوید در گذشته تعداد کوره‌های خشت‌پزی در ده سبز زیاد اما کوچک بود اما در حال حاضر حدود سه‌صد‌و‌شصت کوره خشت‌پزی بزرگ استند.
این در حالی است که اداره ملی حفاظت محیط‌زیست می‌گوید تا چند سال پیش شش‌صد کوره خشت‌پزی در ده سبز کابل وجود داشته و ممکن است در سال‌های اخیر پنجاه تا صد کوره دیگر هم به آن‌ها اضافه شده باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :