شورای امنیت ملی: دست‌آوردها در مبارزه علیه داعش بی‌پیشینه است

- احسان‌الله بکتاش

شورای امنیت ملی کشور در یک جلسه ویژه وضعیت امنیتی کشور را مورد بررسی قرار داده و دست‌آوردهای نیروهای امنیتی را در مبارزه علیه گروه داعش در ولایت ننگرهار بی‌پیشنه خوانده است.
این جلسه ویژه که روز پنج‌شنبه تحت ریاست اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور با حضور مقام‌های ارشد امنیتی برگزار شد، در آن به نیروهای امنیتی دستور داده شد تا عملیات‌های‌شان را علیه سنگرهای داعش در ولایت ننگرهار شدت بیشتری بخشند. دفتر ریاست‌جمهوری با اعلام این خبر می‌گوید: «شورای امنیت ملی یک بار دیگر ضمن تاکید بر تعهد حکومت افغانستان در راستای تشدید حمله‌ها بر سنگرهای داعش و نابودی این گروه، هدایات همه‌جانبه را در زمینه جلوگیری از اقدامات تروریستی داعش صادر کرد.»
این اظهارات در حالی بیان می شود که روز شنبه این هفته، گروه داعش با به‌عهده‌گرفتن مسوولیت حمله تروریستی علیه معترضان هوادارا جنبش روشنایی در کابل، مرگبارترین حادثه امنیتی را از سال ۲۰۰۱ به این‌سو در افغانستان رقم زد.
هم‌چنین شماری از مقام‌های امنیتی نیز می‌‌گویند عملیات‌هایی که تاکنون بر سنگرهای گروه داعش در ولایت ننگرهار راه‌اندازی شده، با موفقیت‌های خوبی همراه بوده و در این عملیات‌ها صدها تن از اعضای این گروه کشته و زخمی شده‌اند و هم‌چنین ده‌ها پنهان‌گاه سلاح و مهمات‌شان از بین رفته است.
جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع، روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری مشترک با صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله گفت که مرکزهای فعالیت تروریستان داعش در ولایات هلمند، ارزگان، زابل و فراه از بین رفته و تمرکز نیروهای امنیتی فعلا بر سنگرهای این گروه در ولایت ننگرهار است. آقای وزیری گفت: «عملیاتی که مقابل داعش راه‌اندازی شده، نتایج بسیار خوبی به‌دست داده است. هر جایی که ما عملیات کردیم، آن‌ها نابود شده و پنهان‌گاه‌های‌شان از بین برده شده‌ است.»
سخنگوی وزارت دفاع تاکید کرد که دو هفته اخیر بیشتر تمرکز نیروهای امنیتی بالای نابودی مراکز فعالیت داعشیان در ولایت ننگرهار بوده و این نیروها توانسته‌اند تلفات سنگینی به داعش وارد کنند. به‌گفته او، در جریان این عملیات‌ها شماری از فرماندهان مهم گروه داعش از جمله سعد اماراتی معاون بخش نظامی این گروه کشته شده‌اند.
دولت وزیری هم‌چنین از تصفیه کامل ولسوالی کوت ولایت ننگرهار از وجود داعشیان خبر داده افزود که عملیات‌های پاک‌سازی در برخی از ولسوالی‌های دیگر ولایت ننگرهار بر سنگرهای داعش با جدیت ادامه دارد. سخنگوی وزارت دفاع گفت: «ان‌شاالله از ولایت ننگرهار گروه داعش و دیگر گروه‌های تروریستی به زودی تصفیه می‌شوند.»
هم‌چنین صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله نیز می‌گوید که پیشرفت نیروهای امنیتی علیه جنگجویان گروه داعش در ولایت ننگرهار طی دو هفته اخیر سریع بوده و این نیروهای توانسته‌اند برخی از مراکز مهم این تروریستان را تسخیر و تخریب کنند. آقای صدیقی گفت که داعشیان در ولایت ننگرهار مراکز عدلی و آموزشی ایجاد کرده بودند و اما این مراکز در ولسوالی‌های کوت و اچین تخریب و از بین برده شده است. سخنگوی وزارت امور داخله افزود: «ننگرهار بخشی از تمرکز اساسی مرحله سوم عملیات شفق است. عملیات شاهین هجده و سایر عملیات‌هایی که صورت می‌گیرد، به‌منظور پاک‌سازی مناطق مختلف از وجود گروه داعش و طالبان است. تمرکز اصلی نیروهای امنیتی سرکوب تروریستان و دشمنان اصلی مردم افغانستان است. اما تفکیکی بین این‌ها به نام طالب، داعش و غیره وجود دارد، اما همه‌ی این‌ها دشمنان مردم افغانستان هستند و در تبانی با هم، یکجا و هم‌سو در برابر مردم افغانستان قرار دارند و دشمنان اصلی مردم هستند.»
سخنگویان وزارت‌های دفاع و امور داخله می‌افزایند که نیروهای امنیتی در ولایات شمال شرق، شامل کندز، بغلان و تخار نیز دست‌آوردهای چشم‌گیری طی روزهای اخیر داشته‌اند.
جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع گفت که در جریان عملیات‌های مشترک امنیتی در روزهای اخیر صدها تن از افراد طالبان کشته و زخمی شده‌اند و هم‌چنین مورال این هراس‌افگنان ضعیف شده است. وی می‌گوید: «مورال دشمن ضعیف است؛ دشمن در حال شکست است. هر جایی که بخواهیم عملیات کرده می‌توانیم و هر جایی که بخواهیم رفته می‌توانیم، هر جایی که بخواهیم دشمن را سرکوب کرده می‌توانیم.»

اشتراک گذاري با دوستان :