سفیر امریکا: از دانش‌آموختگان متعهد برگشته از امریکا قدر دانی می‌کنیم

- ضیا صادق

برنامه نشست مشترک اشتراک‌کنند‌گان برنامه «فولبرایت» روز پنج‌شنبه ۹ اسد در سفارت ایالات متحده امریکا در کابل برگزار شد. این برنامه برای دانشجویانی که تازه به برنامه «فولبرایت» راه یافته‌اند و کسانی‌که قبلا از این برنامه مستفید شده و به کشور برگشته‌اند، دایر شده بود. مایکل مکینلی سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان ضمن قدردانی از آن عده «فولبرایتر»هایی که به کشور برگشته‌اند گفت: «از آن عده از فولبرایترها{یی} که به کشور برگشته و به تعهدهای خویش عمل کرده‌اند، قدردانی می‌کنیم و هم‌چنان به این باوریم که شما به محیط برگشته‌اید که می توانید شکل واقعی به آن کمک کنید، به‌ویژه محیطی که «در آن» همه دروازه‌ها به روی شما باز است.» هم‌چنان سفیر امریکا خطاب به کسانی که تازه در برنامه «فولبرایت» موفق شده‌اند و قرار است امریکا بروند، گفت: «ما برای کسانی‌که موفق شده‌اند و قرار است برای ادامه تحصیل امریکا بروند قبل از قبل موفقیت آرزو کرده، امیدواریم بیشترین تجربیات را کسب کنید.»
به‌گفته سفیر امریکا، هدف برنامه فولبرایت، برقرار کردن روابط صلح‌آمیز از طریق تحصیلات بین‌المللی و تبادلات میان کشورهای جهان است. آقای مکینلی گفت ۳۳ تن از فولبرایترها در سراسر جهان، رییس‌جمهور و نخست‌وزیر شده‌اند، که رییس‌جمهور غنی یکی از آن‌ها می‌‌باشد. هم‌چنان در این برنامه بار دیگر از حمایت این کشور از آموزش و پرورش در افغانستان در سطوح مختلف خبر داد. بر علاوه سفیر امریکا گفت اگرچه سال قبل شماری از جوانان تصمیم به ترک کشور گرفتند، اما نیروهای امنیتی افغانستان در شرایط بهتری قرار دارند و از کشور در مقابل هراس‌افگنان دفاع می‌کنند. وی هم‌چنان گفت که جامعه بین‌المللی در نشست وارسا و نشست آینده بروکسل، بار دیگر حمایت‌شان از نیروهای امینتی افغانستان را برای چهار سال دیگر تعهد سپردند.
هم‌چنان فریده مومند، وزیر تحصیلات عالی کشور، در این برنامه، از کمک‌های امریکا و مردم این کشور قدردانی کرد. وزیر تحصیلات عالی ضمن اشاره به فرصت‌های تحصیلی‌ای که برای جوان افغان مهیا است، از برنامه فولبرایت به‌عنوان یکی از برنامه‌های مهم و برجسته در سطح جهانی یاد کرد. وزیر تحصیلات عالی کشور گفت: «در مقایسه با کشورهای دیگر، افغانستان رقم بزرگ بورسیه‌های فولبرایت را دریافت می‌کند که سالانه به ۸۰ بورسیه که ۷۷ آن در سطح ماستری و ۳ دیگر در سطح دکتورا می‌باشد.» وزیر تحصیلات عالی خطاب به کسانی‌که در برنامه«فولبرایت» موفق شده‌اند گفت که از این فرصت به‌شکل شایسته استفاده کرده و سخت تلاش کنند.
برعلاوه ، عبدالله حبیب‌زی که به تازگی از سوی رییس‌جمهور به‌عنوان سرپرست شهرداری کابل انتخاب شده و خود یکی از اشتراک‌‌کنند‌گان برنامه فولبرایت است، خطاب به «فولبرایتر»‌ها گفت، موفقیت شما در این برنامه بیان‌گر استعداد و توانایی‌های شما می‌باشد. به‌گفته وی رهبری حکومت وحدت ملی به‌ویژه شخص رییس‌جمهور اشرف غنی، جایگاه ویژه‌ای را برای فولبرایترها قایل است.
برنامه «فولبرایت» در افغانستان پس از یک وقفه طولانی در سال ۲۰۰۳ از سر گرفته شد و تا کنون ۴۸۵ شهروند افغانستان از این برنامه در مقاطع لیسانس، ماستری و یا دکترا مستفید شده‌اند که نزدیک به ۹۰ تن آنان بانوان بوده‌اند. بیشتر این دانشجویان تحصیلات خود را تمام کرده و به افغانستان برگشته‌اند. بخشی از آن‌ها هم اکنون در دانشگاه‌های مختلف امریکا در حال تحصیل‌اند. علاوه بر این ۴۸۵ تن، ۸۰ شهروند دیگر افغانستان نیز در سال ۲۰۱۵ برای برنامه فولبرایت گزینش شده‌اند که ۷۷ تن آنان قرار است در مقطع ماستری و ۳ تن آنان در مقطع دکترا در تابستان یا اوایل خزان ۲۰۱۶ وارد دانشگاه‌های مختلف امریکا شوند. البته ۴۸۵ تنی که ذکر شده، جدا از کسانی‌اند که در سال ۲۰۱۵ گزینش شده‌اند. پس اگر این ۸۰ تنی که در سال ۲۰۱۵ انتخاب شده‌اند را هم به شمار مجموعی اضافه کنیم، ۵۶۵ تن خواهند شد. برنامه بورسیه فولبرایت یکی از معتبر‌ترین بورسیه‌ها در سطح جهانی می‌باشد. کسانی‌که در این برنامه انتخاب می‌شوند، پوتانسیل رهبری در وجود آن‌ها نهفته باشد یعنی شخص در هر جایی که قرار دارد و یا در هر رشته‌ای که تحصیل می‌کند و در هر سمتی که کار می‌کند، از خود ظرفیت‌های مدیریتی، مبتکرانه و خلاقانه نشان داده باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :