آخر ماه اسد، کار ساخت تنگی تاشقرغان آغاز می‌شود

۸صبح، کابل: در حالی پس از سرازیرشدنِ سیلاب و تخریب جاده‌ در تنگی تاشقرغان، موترها از روی کانتینر عبور می‌کنند، مسوولان وزارت احیا و انکشاف دهات می‌گویند که قرارداد ساخت تنگی تاشقرغان از سوی کمیته تدارکات ملی منظور شده و قرار است تا اواخر ماه جاری، کار آن رسما آغاز شود.
اکبر رستمی، سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات، روز چهارشنبه در کنفرانس مشترک خبری با لطف‌الله راشد سخنگوی وزارت زراعت در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت گفت که قرار است وزارت احیا و انکشاف دهات، کار ساخت تنگی تاشقرغان را تا آخر ماه اسد سال جاری آغاز کند.
رستمی گفت: «قرارداد تنگی تاشقرغان هفته‌ی گذشته، به ارزش ۱۷۱.۱میلیون افغانی توسط کمتیه تدارکات ملی منظور شد. تنگی تاشقرغان طی چند سال گذشته، در اثر جاری‌شدن سیلاب‌ها، چندبار تخریب شده و در نهایت منجر به قطع ارتباط باشندگان ولایت‌های بلخ، جوزجان، فاریاب و سرپل با دیگر ولایت‌ها شده بود.»
آقای رستمی افزود: «در حال حاضر، تنگی تاشقرغان به شکل موقت با گذاشتن مواد ساختمانی در کانتینرها زمینه‌ی عبور و تردد وسایط را مساعد ساخته و قرار است تا ده ماه آینده، یک قسمت از سرک اسفالت و در ضمن دیواهای استنادی در این تنگی نیز به شکل اساسی و پخته ساخته شود.»
تکمیل کانال تنگی توغچی در ولایت ننگرهار
در همین حال، اکبر رستمی می‌گوید که کار ساخت کانال بزرگ تنگی توغچی در ولسوالی بهسود ولایت ننگرهار نیز تکمیل شده و قرار است که طی روز شنبه به بهره‌برداری سپرده شود.
او در مورد گفت: «طول تنگی توغچی حدود ۱۵کیلومتر است و این وزارت طی دو سال گذشته، یک سربند بزرگ را احیا، حدود ۱۱.۷ کیلومتر را احیا و بازسازی کرده و ۲.۳ کیلومتر کانال دیگر را نیز به ارزش مجموعی ۹۶.۶ میلیون افغانی نوسازی کرده است.»
به گفته‌ی او، با تکمیل این کانال، حدود ۲۰هزار دهقان می‌توانند از یک فصل به چهار فصل، زمین‌های خود را تحت زرع قرار دهند و قرار است که ۷۵ درصد تولیدات، مستفیدشوندگان این کانال افزایش یابد.
هم‌چنین، این کانال در کنار که حدود ۵۴۰۰ جریب زمین زراعتی را آبیاری می‌کند، حدود ۴۰۰جریب زمین «کانال ننگرهار» را نیز مجددا احیا کرده و در ضمن، با ساخت دیوارهای استنادی آن، از تخریب یک قسمت سرک ننگرهار-کنر نیز جلوگیری می‌کند.

افتتاح برنامه کاریابی در ولایت بامیان

از سوی دیگر، نصیراحمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات، هفته‌ی گذشته در سفری به ولایت بامیان، به ارزش ۱۴۰میلیون افغانی برنامه کاریابی را در این ولایت افتتاح کرد.
سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات امروز گفت که قرار است طی چند ماه آینده از طریق برنامه‌ی کاریابی، پروژه‌های توسعه‌ای ۲۸۱ روستا در ولسوالی‌های پنجاب و ورث بامیان بازسازی و نوسازی شوند که با تکمیل این پروژه‌ها، برای بیش از ۱۴هزار بامیانی زمینه‌ی کاریابی مساعد می‌شود.
به گفته رستمی، وزارت احیا و انکشاف دهات از سال ۱۳۸۱ تا ماه میزان سال ۱۳۹۳، جمعا به تعداد ۱۷۲۲پروژه را به ارزش ۳۵ میلیون دالر در ولایت بامیان تطبیق و تکمیل کرده است. یعنی وزارت انکشاف دهات تا ماه میزان ۱۳۹۳ بالای هر روستایی در ولایت بامیان ۸۱ دالر سرمایه‌گذاری کرده بود؛ اما خوشبختانه این وزارت تنها از شروع سال مالی ۱۳۹۴تاکنون، به تعداد ۷۴۵پروژه توسعه‌ای را در بخش‌های مختلف به ارزش ۱۴.۹میلیون دالر تکمیل و به بهره‌برداری سپرده است. در حال حاضر میزان سرمایه‌گذاری از ۸۱دالر به ۱۱۵دالر در بامیان رسیده است، در حالی‌که اوسط سرمایه‌گذاری در ولایت‌ها بالای هر نفر روستایی ۱۰۲ دالر می‌باشد که خوشبختانه اکنون ولایت بامیان از لحاظ خدمات وزارت احیا و انکشاف دهات و سرمایه‌گذاری برای هر نفر روستایی در ردیف بیست‌ ولایت اول قرار گرفته است.

اشتراک گذاري با دوستان :