گل‌افروز: شوهرم مرا با طناب بست و گفت آن‌قدر بزنیدش که بمیرد

- نورالعین

بانویی در ولسوالی اشکمش ولایت تخار، از سوی شوهر و بستگان شوهرش، به اندازه‌ای شکنجه و لت‌وکوب شده است که در پی آن شکنجه‌ها، کودک در بطنش را از دست داده است.
گل‌افروز چهار روز می‌شود در شفاخانه‌ی حوزه‌ای کندز در بستر است، می‌گوید که اول دستانش را بستند و سپس به اندازه‌ای شکنجه‌اش کردند که بی‌هوش شده بود.
گل‌افروز پس از تحمل شکنجه‌های گوناگون و شدید از سوی شوهر، مادرشوهر و خواهرشوهرش، به حالت ناگواری صحی رسیده است که دیدن نشانه‌های شکنجه در بدنش، حال بسیاری‌ها را در شفاخانه به هم ریخته‌است. سر، دست و همه‌ی بدنش در پی شکنجه کبودِ کبود شده است.
گل‌افروز ۲۳ ساله که دارای چهار کودک است، می‌گوید در نخست شوهرش لت‌وکوبش کرده، سپس شوهرش او را پیش مادرشوهر و خواهرش برده تا آن‌ها نیز شکنجه‌اش کنند.
گل‌افروز می‌گوید: «اوجا [آن‌جا] چل‌بُر [طناب] تیار کردگی ماندگی، قیچی و پَل ماشین[پَل پاکی] و کل چیز در پیش ننو و خوش‌دامنم مانده‌گی بود، [شوهرم] مرا با طناب بست و [به ننو و خشویم] گفت که من کَش می‌کنم، شما آن‌قدر بزنیدش که دل‌تان یخ کند و بمُرد.»
بستگان گل‌افروز می‌گویند که هنوز عاملان شکنجه و خشونت بر او، آزاداند و بی‌هیچ هراسی آزادانه گشت و گذار می‌کنند.
معصومه، مادر گل‌افروز می‌گوید که عاملان شکنجه دخترش، هنوز آزاداند و حکومت باید آنان را بازداشت کند.
مادر گل‌افروز می‌گوید: «ننو و خوش‌دامن گل‌افروز را اگر همین رقم [مثل شکنجه‌ای که گل‌افروز متحمل شده] جزا بدهند، ایلا می‌کنم [دعوا نمی‌کنم] اگر این کار را نکردند، ایلا نمی‌کنم [دعوا می‌کنم].»
در همین حال، خلیل اسیر، سخنگوی پولیس تخار می‌گوید عاملان شکنجه‌ی گل‌افروز فرار کرده‌اند. آقای اسیر می‌گوید: «تلاش‌ها به‌خاطر بازداشت عاملان فراری این رویداد، ادامه دارد.»

خبری که دروغ بود

با این همه در آغاز دیروز چهارشنبه، شایعات و خبرهایی نشر شده بود که گویا شرمگاه این بانو، از سوی شوهرش با «انبُر کنده» شده است، اما خود گل‌افروز، مادرش و رییس بیمارستان حوزه‌ای کندز، این موضوع را رد می‌کنند و آن را دروغ می‌دانند.
رییس بیمارستان حوزه‌ای کندز در کنار این که این شایعه را رد می‌کند، می‌گوید وضعیت بهداشتی این بانو، نسبت به روزهای گذشته، خوب است.
نعیم منگل، رییس شفاخانه‌ی حوزه‌ای کندز می‌گوید: «شایعه‌ای که آلت تناسلی‌اش بریده شده باشد، توسط دکتران معالجش که زیر تداوی قرار دارد و [توسط داکترانی که] معاینه شده، و نیز داکتران نسایی و ولادی هم که در تداوی شریک‌اند، چنین چیزی در گزارش‌شان از این بیمار موجود نیست.»
بخش ولادی نسایی شفاخانه‌ی حوزه‌ای کندز نیز شام دیروز با معاینات دقیق و دوباره بازهم تاکید کرد که خبر بریده‌شدن آلت تناسلی این بانو، «دروغی محض» است.
با این همه، گل‌افروز از این که تمام بدنش کبود شده و درد می‌کشد، توجه حکومت را به قضیه‌اش خواهان است.
گل‌افروز از حکومت می‌خواهد که هرچه زودتر عاملان شکنجه بر وی را بازداشت کرده و به سزای‌شان برسانند.
شمال‌شرق و شمال کشور پس از افزایش پی‌هم ناامنی‌ها و حضور هراس‌افگنان، خاستگاه داغ خبرهای خشونت بر زنان بوده است و گل‌افروز نیز یکی از بانوانی است که در اشکمش، ولسوالی ناامن ولایت شمال‌شرقی تخار، مورد شکنجه‌ی شوهر و بستگان شوهرش قرار گرفته است.
ولایت‌های تخار، فاریاب و جوزجان، در روزهای پسین گواه رویدادهای تکان‌دهنده‌ی خشونت بر زنان بوده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :