رییس‌جمهور: من آدرس طالبان در کویته را می‌دانم

- فریدون آژند

معمولا رسانه‌های پاکستانی به‌طور مستقیم کم‌تر از زبان مقام‌های افغانستان چیزی را نقل قول می‌کنند. نشرات رسانه‌های پاکستانی که بیشتر زیر کنترول نهاد‌های ارتش و استخبارات آن کشور است، به‌طور محسوس ضد افغانی‌اند. بیشتر این نشرات با سبوتاژ و فرافکنی همراه است و واقعیت‌های موجود در کشور ما را کم‌تر نمایش می‌دهد. به تازگی تلویزیون جیو پاکستان که از رسانه‌های مطرح این کشور است، مصاحبه‌ای اختصاصی را با رییس‌جمهور غنی در کابل انجام داده است.
در همین مصاحبه سلیم صافی، خبرنگار تلویزیون جیو پاکستان تلاش کرده است که ذهنیتی را که استخبارات پاکستان در افکار عمومی این کشور تزریق می‌کند، در این مصاحبه حاکم بسازد. خبرنگار پاکستانی از رییس‌جمهور پرسید که در خارج از افغانستان همه فکر می‌کنند که این ناتو و امریکا است که عملیات نظامی در افغانستان را رهبری می‌کنند. رییس‌جمهور در پاسخ گفت‌: «آن‌چه از حضور نیرو‌های خارجی در افغانستان قابل لمس است، مشورت و همکاری است. نیرو‌های خارجی ارتش افغانستان را آموزش می‌دهند و در این رابطه همکاری دارند.»
آقای غنی گفت ما همکاری‌های مداومی در عملیات‌های ضد تروریسم داریم ولی رهبری عملیات همیشه بر عهده نیروی نظامی ما است و من در این رابطه دستور می‌دهم. «چنان‌که» من دستور دادم تا عمر خطاب کسی که حمله به مکتب نظامی در پشاور را رهبری کرده بود و باعث قتل کودکان در آن‌جا شده بود و به این عمل خود افتخار می‌کرد، مورد بمباران قرار بگیرد و از بین برود و همین‌گونه هم شد.» رییس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تلویزیون جیو پاکستان که پرسید مهم‌ترین چالش فرا راه امنیت و ثبات در افغانستان چیست؟ روابط دولت افغانستان با پاکستان را عنوان کرد. او گفت که نیرو‌های پاکستانی در امتداد خط مرزی دیورند متوسل به زور می‌شوند و این عمل را با جرات انجام می‌دهند.
رییس‌جمهور گفت مشکل بنیادی، شبکه‌های تروریستی‌اند و حل این مشکل به رفع مشکلات دو دولت بر می‌گردد. زیرا پناهگاه‌های این گروه‌ها در پاکستان است و کسی نیست که بتواند این مساله را کتمان کند. رییس‌جمهور در پاسخ به این سوال خبرنگار پاکستانی که آیا او آدرس طالبان در کویته را می‌داند، گفت البته که می‌داند. رییس‌جمهور گفت فرمانده قول اردوی قندهار آدرس طالبان در کویته را به فرمانده نیرو‌های پاکستانی داد که برود و ببیند که طالبان چگونه آزادانه در این شهر سرباز‌گیری می‌کنند و تمویل و تجهیز می‌شوند که این کار خلاف قوانین بین‌المللی است. رییس‌جمهور گفت دولت افغانستان گروه ملا فضل‌الله از رهبران طالبان پاکستانی که در افغانستان مستقر شده بود را یازده بار مورد حمله قرار داد. بیشتر وابستگان او را از بین برد. ولی پاکستان یکبار شبکه حقانی را مورد حمله قرار نداده است.
ملا عمر و ملا منصور را مورد حمله قرار نداد. رییس‌جمهور خطاب به خبرنگار پاکستانی گفت: «ملا منصور با پاسپورت پاکستانی از کراچی سفر کرد. آیا ملا فضل‌‌الله با پاسپورت افغانی به کدام سمتی رفته است؟ مشکل این است که شما عمل بالمثل انجام نمی‌دهید. من می‌توانم جزییات عملیات‌های زیادی را به شما بدهم. ولی آیا شما می‌توانید نشان بدهید که علیه این گروه‌ها عملیات کرده باشید. زخمی‌های آنان در شفاخانه‌های شما مداوا می‌شوند، آنان آزادانه در اسلام‌آباد جلسات خود را دایر می‌کنند.» رییس‌جمهور در مورد عملیات نظامی پاکستان در وزیرستان شمالی گفت‌: «این عملیات بر‌اساس مقتضیات خود پاکستان صورت گرفت و باعث شد تا کتله عظیمی از هراس‌افگنان به طرف ما بیایند و تهدید بزرگ برای ما شوند.» رییس‌جمهور گفت که با این حال باز هم علیه شبکه حقانی کاری صورت نگرفته است.
رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار پاکستانی در مورد نگرانی پاکستان از فعالیت استخبارات هند علیه پاکستان در خاک افغانستان، گفت‌: «من با راحیل شریف و نواز‌‌شریف دیدار و گفتگو داشته‌ام. هیچ‌کدام نتوانستند شواهدی را در این مورد به ما نشان بدهند. یک تعداد در خیالات به سر می‌برند و این خیالات را واقعی می‌پندارند.»
افغانستان هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهد که از خاکش علیه کشوری دیگر استفاده شود: «ما هیچ‌گاه از گروه‌های هراس‌افگن علیه کسی استفاده نکرده‌ایم. چنین ادعایی نباید صورت بگیرد و اگر هم می‌گیرد باید با دلیل و مدرک باشد.»
رییس‌جمهور هم‌چنان در رابطه به عدم همکاری امنیت ملی کشور با استخبارات پاکستان گفت که به‌دلیل حمایت آنان از طالبان ما با آنان همکاری نکردیم. رییس‌جمهور گفت که پاکستانی‌ها دوباره در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در زمینه گفتگو‌های صلح وعده قطعی دادند، ولی هر بار پس از این وعده وحشتناک‌ترین حملات علیه افغانستان صورت گرفت و به‌دلیل همین عدم اعتماد، این همکاری صورت نگرفت.
رییس‌جمهور گفت که پاکستان برای ایجاد اعتماد سه کار را باید انجام دهد. علیه گروه‌هایی که تروریست معرفی شده‌اند، اقدام کند. به میکانیزم توافقات صلح در مورد آشتی‌پذیربودن یا آشتی‌پذیر نبودن گروه‌ها عمل کند و کسانی را که به روند صلح نمی‌پیوندند، از پاکستان اخراج کند. رییس‌جمهور در آخر مصاحبه‌اش با تلویزیون جیو پاکستان گفت که وقتی او عملکرد درست این کشور را در قبال مناسبات دوکشور مشاهده کرد، دوباره به پاکستان خواهد رفت و هم‌چنان منتظر حرکت بالمثل رهبران پاکستانی برای آمدن به افغانستان نیز خواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :