ترکیه: بیش از ۷۵۰۰ نفر از جمله ۶ هزار سرباز بازداشت شدند

بینالی یلدیریم، نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد که در ادامه تحقیقات در زمینه کودتای نافرجام انجام شده در این کشور بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ نفر بازداشت شدند. به گفته وی از میان ۷ هزار و ۵۴۳ نفر بازداشت شده حدود ۶ هزار و ۳۸ نفر از آنان نظامی، ۷۵۵ نفر از آنان نیروهای قضایی و ۱۰۰ نفر هم از ماموران پولیس بوده اند.
نخست وزیر ترکیه همچنین گفت که ۲۰۸ نفر کشته شده اند که ۶۰ نفر از آنان پولیس، ۳ نفر سرباز، ۱۴۵ نفر غیرنظامی بوده اند. هم‌چنین به گفته وی هزار و ۴۹۱ نفر زخمی شده اند.
یک مقام قضایی ترکیه هم روز دوشنبه اعلام کرد محاکمه هشت نظامی ترک که در کودتا دست داشتند و پس از آن به یونان گریختند، تا روز پنج شنبه به تعویق افتاده است.
این هشت نفر که شامل چهار افسر، چهار خلبان بودند روز شنبه با چرخبال وارد فرودگاه «الکساندروپولی» در یونان شدند و بلافاصله دستگیر شدند.
به گفته ایلیا ماریناکی، وکیل این افراد، آنها بلافاصله پس از ورود به خاک یونان تقاضای پناهندگی سیاسی کردند. قرار بود این افراد روز دوشنبه ۱۸ جون به جرم ورود غیرقانونی به یونان محاکمه شوند که این کار به مدت سه روز به تعویق افتاده است.
به گفته وکیل این نظامیان، آن‌ها از کودتا بی خبر بوده و فقط دستور داشته اند که زخمی ها را منتقل کنند.
مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد انقره تقاضا کرده که این افراد به ترکیه بازگردانده شوند. در عین حال آتن اعلام کرده که تقاضای پناهندگی این افراد طبق قوانین بین‌المللی بررسی خواهد شد.
روزنامه های دولتی یونان نوشته اند که رجب طیب اردوغان؛ رییس‌جمهوری ترکیه شنبه شب در تماس تلفنی با الکسی تسیپراس، نخست وزیر یونان از وی به دلیل موضع‌گیری‌اش کشورش بعد از کودتا تشکر کرد.
نخست وزیر یونان صبح شنبه بلافاصله پس از کودتا ضمن اعلام حمایت از دولت ترکیه، این دولت را «انتخاب شده به شیوه‌ای دموکراتیک» خواند.

اشتراک گذاري با دوستان :