در جریان کودتای نافرجام ترکیه حدود ۲۰۰ تن کشته بیش از ۳۰۰ تن زخمی و نزدیک به ۳۰۰۰ تن بازداشت شده‌اند

۸صبح، کابل: پس از مقام‌های ترکیه گفتند با بیرون‌شدن مردم این کشور به جاده‌ها، کودتای نظامی ارتش ناکام شده است، اینک خبر‌ها حکایت از کشته‌شدن حدود ۲۰۰ تن، زخمی‌شدنِ بیش از ۳۰۰ تن و بازداشت نزدیک به ۳۰۰۰ تن دارد.
دفتر بینلی یلدیریم، نخست وزیر ترکیه به یورو نیوز تایید کرده است که در جریان درگیری‌های کودتا، حدود دوصد تن کشته و بیش از ۳۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.
از جانب دیگر، به گزارش خبرگزاری اسوشیتیدپرس از انقره، رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه روز شنبه به مردم این کشور گفت، دولت تلاش کرد تا پس از یک شب نا‌آرامی، شلیک‌ها و انفجار‌ها در پایتخت ترکیه، مانع کودتا شود. در این نخست گزارش شده بود که حدود ۳۰ تن کشته شده‌اند، اما گزارش‌های تازه، آمار کشته‌گان را حدود ۲۰۰ تن می‌خوانند و شمار زخمیان نیز از ۳۰۰ تن بیشتر شده‌است. 
مقام‌های ترک گفته‌اند که پس از ریختن مردم به جاده‌ها، کودتا نا‌فرجام باقی ماند، زیرا مردم مقابل نظامیانی که قصد داشتند کودتاه راه‌اندازی کنند، ایستادند. علی رغم اینکه کودتاچیان در موفق‌سازی این کودتا ناکام ماندند، اما صدای شلیک و انفجار‌ها تا صبح در انقره و استانبول شنیده شده است. هم‌چنان بخشی از ساختمان پارلمان ترکیه نیز هدف بمباران قرار گرفته است.
براساس اعلامیه‌ای که از دفتر رییس‌جمهور ترکیه به نشر رسیده، وی به تلویزیون ملی ترکیه در استانبول گفته است، دولت کسانی را که دست به کودتا زده‌اند، بازداشت خواهد کرد.
آقای اردوغان گفت: «آن‌ها (کودتاگران) بخاطر خیانتشان به ترکیه، بهایی سنگین خواهند پرداخت.» اردوغان هم‌چنان گفته است «کسانی که سبب آبروریز ارتش این کشور شده‌اند، باید ارتش را ترک کنند. پروسه‌ی اخراج آن‌ها آغاز شده و ادامه خواهد یافت.» از سوی دیگر، بینلی یلدیریم، نخست وزیر ترکیه به خبرگزاری انادولو ترکیه گفته که بیش از ۱۲۰ تن به‌اتهام دست‌داشتن در کودتا بازداشت شده‌اند.
ترکیه به عنوان عضو مهم ناتو، از همکاران کلیدی در ایتلاف به رهبری امریکا در مبارزه برضد داعش می‌باشد. این کشور به جت‌های جنگی امریکا اجازه داده تا از پایگاه نظامی انجیرلیک این کشور برای عملیات برضد تندروان در سوریه و عراق استفاده کنند. این در حالی است که کودتا برضد دولتی شکل گرفته که به گونه دموکراتیک انتخاب شده است. این موضوع، کار را برای امریکایی‌ها در همکاری با ترکیه، دشوار خواهد ساخت.
در این می‌ان، رییس‌جمهور اوباما همه طرف‌ها در ترکیه را به حمایت از دولت انتخابی این کشور فراخوانده است. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز در صحبت با می‌لوت کوسوغلو، وزیر خارجه‌ی ترکیه گفته که باید به دموکراسی احترام گذاشته شود.
کودتا ناوقت جمعه، با انتشار بیانیه‌ای از سوی ارتش آغاز شد. در بیانیه‌ای که از سوی ارتش منتشر شده، آمده است: «برای برقرارسازی دوباره دستورهای قانون اساسی، دموکراسی، حقوق بشر و آزادی و هم‌چنان اطمینان از این‌که نقش قانون بار دیگر در کشور برقرار شود، دست به این کار زده‌ایم.»
با آغاز کودتا، جت‌ها برفراز شهر به پرواز در آمدند، صدای شلیک از بیرون قرارگاه‌های نظامی به گوش می‌رسید، هم‌چنان دو پل بزرگ متصل به استانبول، نیز بسته شده بود. برعلاوه، سربازان ارتش، راه اصلی وردوی فرودگاه استانبول را نیز بسته بودند.
اما چنان که دیده شد، نظامیان کودتاگر متحد نبوده‌اند. شماری از فرماندهان ارشد نظامی، از طریق تلویزیون عمل کودتاگران را محکوم کرده و به سربازان ارتش دستور می‌دادند تا دوباره به مراکز نظامی خود باز گردند. جنرال ذکی اکساکلی، فرمانده نیروهای ویژه‌ی ترکیه از طریق تلفن با شبکه تلویزیونی ان تی وی، گفت: «کسانی که کودتا را راه‌اندازی کرده‌اند، موفق نخواهند شد. مردم باید بدانند که ما بر آن‌ها پیروز خواهیم شد.»
اردوغان از مردم ترکیه خواست که به جاده‌ها بیرون شوند و شمار زیاد از مردم ترکیه این کار را انجام دادند. آن‌ها به جاده لزمیر در استانبول بیرون شدنده و در حالی که پرچم‌های ترکیه را با خود حمل می‌کردند، به میدان اصلی انقره گردهم آمدند. خبرگزاری دوغان گزارش داده است که سربازان به روی گروهی از مردم که تلاش داشتند از روی پل «بوسپوروس» بگذرند، آتش گشودند، در این حمله شماری زخمی شدند.
هم‌چنان سربازان ارتش با شلیک‌های هوایی، تلاش کردند تا مردم را که به حمایت از دولت در میدان تکسیم در استانبول گردهم آمده بودند، پراکنده کنند. مسجدی که در نزدیکی این مجسمه قرار داشت، از طریق بلندگوهای خود برضد کودتاگران اعلامیه می‌داد. به گزارش خبرگزاری آندولو، در جریان جنگ، و حمله چرخ‌بال‌ها به مرکز نیروهای ویژه پولیس در انقره ۱۷، افسر پولیس کشته شده‌اند.
مقام‌ها در یکی از بیمارستان‌های استانبول نیز گفته‌اند که آن‌ها ۱۵۰ فردی که زخمی شده بودند را دریافت کرده‌اند. هم‌چنان، نو یلماز، سخنگوی اداره اطلاعات ملی ترکیه به «سی. ان. ان» گفته است که کودتا سرکوب شده و جنرال هولوسی اکار، رییس ارتش نیز تحت کنترول قرار دارد. هم‌چنان خبرهای رسیده از ترکیه، حاکی از آن است که با گسترش کودتا، دسترسی به شماری از شبکه‌های اجتماعی هم‌چون توی‌تر و فیس‌بوک نا‌ممکن شده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :