اخراج بیش از هزار تن از نفوذی‌های زورمندان از پولیس محلی

- ظفرشاه رویی

مقام‌های وزارت داخله می‌گویند در نتیجه اصلاحاتی که از سال گذشته به این‌سو به‌منظور بهبود وضعیت در صفوف نیروهای پولیس محلی آغاز شده است، بیش از هزار و صد‌تن از مامورانی که تحت نفوذ زورمندان محلی قرار داشتند، از صفوف نیروهای پولیس محلی اخراج شده‌اند.
این مقام‌ها می‌افزایند که تاکنون رقم جلوگیری از نفوذ زورمندان محلی در پولیس محلی به نود و پنج درصد رسیده و قرار است تا اخیر ماه میزان امسال به صورت کامل از نفوذ زورمندان در صفوف این نیروها جلوگیری شود. به گفته آنان، ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که ۱۳۵۰‌تن از نیروهای پولیس محلی تحت نفوذ زورمندان قرار داشتند.
پولیس محلی در سال ۲۰۱۱ میلادی به منظور تامین امنیت مناطق ناامن، جلوگیری از نفوذ هراس‌افکنان در مناطق در معرض تهدید و جلب همکاری مردم در تامین امنیت به کمک جامعه ایجاد شد. ابتدا ساحه تحت پوشش این نیروها چند ولسوالی محدود در نظر گرفته شده بود، اما با گسترش ناامنی‌ها ساحات بیشتری تحت پوشش فعالیت این نیروها قرار گرفت.
جنرال علی‌شاه احمدزی، رییس پولیس محلی، روز شنبه، ۱۹ سرطان، در یک کنفرانس خبری گفت که هم اکنون نیروهای پولیس محلی در ۱۷۹ ولسوالی در سی ولایت حضور دارند. به گفته آقای احمدزی، این نیروها تقریبا مسوولیت تامین امنیت چهل درصد خاک کشور را به عهده دارند. او هم‌چنین گفت که شمار این نیروها در حال حاضر به سی‌هزار تن می‌رسد.
رییس پولیس محلی در این کنفرانس خبری گفت در نتیجه اصلاحاتی که از یک سال به این‌سو آغاز شده است، نفوذ زورمندان محلی بالای پولیس محلی کاهش چشم‌گیری یافته است. به گفته او، قرار است تا اخیر ماه میزان آینده، نفوذ زورمندان بالای این نیروها به صفر برسد.
در همین‌حال، سالم احساس معاون معینیت ارشد امنیتی وزارت امور داخله، می‌گوید که پیش از این شماری از زورمندان محلی بالای پولیس محلی نفوذ زیاد داشتند؛ اما اکنون این نیروها تنها از دستورهای فرماندهان پولیس در ولایات و ولسوالی‌ها پیروی می‌کنند. آقای احساس گفت: « تعدادی از پولیس محلی در بعضی از قریه‌جات و ولسوالی‌ها خلاف طرزالعمل ایجاد شده بودند و یا هم تحت تاثیر یک تعداد از زورمندان قرار داشتند که در این رابطه اصلاحات جدی و خوبی صورت گرفته و فعلا ما به اطمینان گفته می‌توانیم که نود و پنج درصد پولیس محلی ما از تحت نفوذ زورمندان خارج شده و تحت تاثیر کسی نیست و مستقیما تحت تاثیر و امر قانون و طرز‌العمل پولیس است.»
آقای احساس هم‌چنین گفت که نیروهای پولیس محلی از تجهیزات، امکانات و آموزش‌های خوبی برخوردار شده‌اند و این مساله در کاهش تلفات این نیروها کمک کرده است. معاون معینیت امنیتی وزارت امور داخله افزود: «نیروهای پولیس محلی ما از نقطه نظر تجهیزات تقریبا نود و هشت درصد اکمال شده‌اند. یونیفورم، البسه، واسکت زرهی، کلاه زرهی، موترسایکل، وسایط و دیگر تجهیزات و امکاناتی که در تشکیل برای‌شان در نظر گرفته شده است، به همکاری جامعه جهانی به ویژه ماموریت حمایت قاطع تجهیز شده‌اند و از این مساله ما با کدام مشکلی نداریم.»
معاون معینیت امنیتی وزارت امور داخله، هرچند رقم تلفات پولیس محلی طی یک سال گذشته را ارایه نکرد، اما گفت که میزان تلفات این نیروها چهل درصد کاهش یافته است. سالم احساس هم‌چنین گفت که غیابت سربازان پولیس محلی نیز کاهش چشم‌گیری یافته و هم اکنون نود و چهار درصد از پرسونل این نیروها در حال انجام وظیفه‌اند. به گفته او، قرار است این رقم تا اخیر ماه میزان به نود و هشت درصد برسد.

بازداشت ناقضان حقوق بشر

با این‌حال، وزارت امور داخله می‌افزاید که روند اصلاحات در صفوف نیروهای پولیس محلی ادامه دارد و تاکنون ۱۰۸ تن از ماموران این نیروها به اتهام نقض حقوق بشر بازداشت و به نهادهای عدلی و قضایی کشور معرفی شده‌اند.
جنرال علی‌شاه احمدزی می‌گوید این افراد در ولایت‌های کندز، بغلان، لغمان، فراه، کاپیسا، لوگر، ارزگان، زابل،‌ پکتیا و کنرها به نقض حقوق بشر متهم شده بودند. وی افزود، افراد زیر سن هجده و بالاتر از پنجاه سال نیز از صفوف نیروهای پولیس محلی تصفیه شده‌اند.
رییس پولیس محلی گفت که نزدیک به هشتاد و پنج درصد این نیروها تاکنون برنامه‌های آموزشی لازم را سپری کرده‌اند و قرار است تا اخیر ماه میزان این رقم به نود‌و‌پنج درصد برسد.
وزارت امور داخله می‌افزاید که روند پرداخت معاش اکثریت این نیروها نیز الکترونیک شده و قرار است تا ماه میزان به نود و پنج درصد برسد.

اشتراک گذاري با دوستان :