انتظار افغانستان از نشست وارسا، پنج میلیارد دالر در سال

- ظفرشاه رویی

هم‌زمان با نزدیک‌شدن زمان برگزاری سران کشورهای عضو ناتو در وارسا، محمدحنیف اتمر، مشاور امنیت ملی کشور می‌گوید که دولت افغانستان انتظار دارد شرکت‌کنندگان این نشست به پرداخت پنج میلیارد دالر در سال، برای تجهیز و تمویل نیروهای امنیتی افغانستان تعهد کنند.
نشست سران کشورهای عضو ناتو قرار است در روزهای هشتم و نهم جولای در شهر وارسای پولند برگزار شود. چگونگی ادامه‌ی کمک جامعه‌ی جهانی آجندای اصلی مورد بحث سران ناتو در این نشست است. قرار است سران حکومت وحدت ملی نیز در این نشست شرکت کنند.
آقای اتمر که دیروز دوشنبه، چهاردهم سرطان،‌ در یک کنفرانس خبری در مورد آمادگی‌ها و برنامه‌های دولت افغانستان برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی وارسا معلومات می‌داد، افزود که افغانستان انتظار دارد که تا پنج سال آینده به پرداخت پنج میلیارد دالر در سال از سوی جامعه‌ی جهانی در نشست وارسا تعهد شود. مشاور امنیت ملی گفت: «توقع اول ما از کنفرانس وارسا این است که اعضای پیمان ناتو تعهدی را که قبلا با ما بسته‌اند و چارچوب حقوقی‌اش را داریم،‌ یعنی موافقت‌نامه دوجانبه امنیتی و موافقت‌نامه‌ای که با ناتو به امضا رسیده است،‌ براساس آن حداقل برای پنج سال آینده، تمام مصارفات معقول و قابل پیش‌بینی نیروهای دفاعی و امنیتی کشور ما را تمویل کنند. البته در آن دولت افغانستان هم سهم خود را می‌گیرد. این مصارفات که سالانه به حدود پنج میلیارد دالر بالغ می‌گردد، توقع ما این است که قسمت مهم آن از سوی کشورهای عضو ناتو مخصوصا ایالات متحده امریکا تمویل شود. امیدواری ما این است که با برگشت از کنفرانس وارسا،‌ تعهدات واضح داشته باشیم.»
مشاور امنیت ملی هم‌چنین افزود که رشد و تقویت نیروهای هوایی از دیگر انتظارات دولت افغانستان از نشست سران ناتو در وارسا است. آقای اتمر گفت که نیروهای هوایی کشور طی دو سال اخیر پیشرفت نسبی داشته، اما دولت افغانستان انتظار دارد که دارای نیروهای هوایی «کامل» باشد. حنیف اتمر گفت نیروهای هوایی افغانستان تا دو سال قبل حتا یک فروند هواپیمای جنگی در اختیار نداشتند، اما اکنون نزدیک به بیست فروند هواپیمای جنگی در اختیار دارند و قرار است تا چند هفته‌ی آینده این رقم به سی فروند برسد. مشاور امنیت ملی گفت که نیروهای هوایی طی دو سال اخیر از توانایی خوبی برخوردار شده و اکنون اکثریت عملیات‌های هوایی را در سراسر کشور انجام می‌دهند. او گفت، باوجود این پیشرفت‌ها، تجهیزات و امکانات موجود نیروهای امنیتی برای افغانستان کافی نیست.
مشاور امنیت ملی گفت که افغانستان انتظار دارد تا تجهیز و اکمال کامل نیروهای هوایی،‌ کشورهای عضو ناتو به ویژه ایالات متحده امریکا به کمک‌های شان در عملیات‌های هوایی و کشفی نیروهای امنیتی افغانستان ادامه بدهند.
حنیف اتمر افزود که اعضای هیات دولت افغانستان در نشست وارسا، از سران کشورهای عضو ناتو خواهند خواست تا به ماموریت حمایت قاطع در افغانستان پس از سال ۲۰۱۶ ادامه بدهند. ماموریت حمایت قاطع که پس از ختم ماموریت جنگی نیروهای بین‌المللی در سال ۲۰۱۴ آغاز شد، شامل مشورت‌دهی، آموزش و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان می‌شود.
آموزش و زمینه‌سازی برای تحصیل افسران، از دیگر خواست‌های دولت افغانستان از نشست وارسا است. به گفته آقای اتمر، سرمایه‌گذاری در این زمینه می‌تواند افغانستان را در راستای تربیت و آموزش سربازان جدید خودکفا بسازد.
مشاور امنیت ملی می‌‌گوید یکی از خواست‌های عمده دولت افغانستان از سران کشورهای عضو ناتو، درک ابعاد جنگ جاری در کشور از سوی این کشورها است. به گفته‌ی آقای اتمر، جنگ جاری در افغانستان، جنگ منطقه‌ای و بین‌المللی است و مردم این کشور نقش خود را تاکنون در این زمینه به خوبی ایفا کرده ولی ناتو نیز در کنار مردم افغانستان در این جنگ «با شجاعت کامل» ایستادگی کند. وی گفت که اعضای ناتو باید «پیام صریح» نه تنها به دشمنان مردم افغانستان بفرستند بلکه به کشورهای منطقه و دوستان افغانستان پیام بدهند تا به گفته او، دوست از آن خوشحال و دشمن هم بداند که مردم افغانستان تنها نخواهند ماند.
مشاور امنیت ملی افزود که کشورهای عضو ناتو نیز از دولت افغانستان انتظارات مشخص دارند. به گفته او، انتظارات هر دوجانب مشابه است و توقعاتی نخواهد بود که باعث تعجب دولت افغانستان شود. آقای اتمر تاکید کرد که دولت افغانستان توقعات ناتو را در برنامه‌های اصلاحاتی خود در نظر گرفته‌ است.
مشاور امنیت ملی هم‌چنین گفت که کشورهای کمک‌کننده در کنفرانس‌های قبلی شان خواستار اجرای چهل مورد مشخص از جانب افغانستان شده بودند که به گفته آقای اتمر، سی درصد این موارد «کاملا» اجرا و هفتاد درصد دیگر در حال عملی شدن است. به گفته او،‌ کمک‌کنندگان بین‌‌المللی نسبت به نتایج اجرای توقعات‌شان توسط دولت افغانستان خوش‌بین هستند.

برنامه‌های جامع

مشاور امنیت ملی در کنفرانس خبری دیروزی خود افزود که دولت افغانستان برای شرکت در کنفرانس وارسا برنامه‌‌های «جامع» تدوین کرده است. به گفته او، در این برنامه‌ها اولویت‌ها،‌ نیازمندی‌ها و مشکلات به درستی مشخص شده است. حنیف اتمر می‌گوید که این برنامه که تحت نام «افغانستان-جهان، دیروز، امروز و فردا» تهیه شده است،‌ در آن روی مراحل انتقال مسوولیت‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی نیز بحث شده است.
حنیف اتمر گفت که دوونیم سال قبل ۳۵۰ هزار نیروی داخلی با ۱۵۰ هزار نیروی بین‌المللی در افغانستان می‌جنگیدند، اما امروز نیروهای داخلی به تنهایی مبارزه با گروه‌های تروریستی را به پیش می‌برند. او گفت هرچند تعداد نیروهای امنیتی افغانستان افزایش نیافته، اما میزان تهدیدها بلند رفته و گروه‌های تروریستی نیز از نیرو و قدرت بیشتری برخوردار شده‌اند.
مشاور امنیت ملی گفت که جنگ جاری در کشور ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی دارد و نیروهای امنیتی افغانستان به نیابت از جهان در برابر گروه‌های تروریستی مبارزه می‌کنند.
حنیف اتمر می‌گوید که مبارزه نیروهای امنیتی افغانستان با گروه‌های تروریستی به نیابت از جهان،‌ باعث جلب اعتماد برخی از کشورها به‌ویژه شماری از کشورهای منطقه نیز شده است. آقای اتمر با اشاره به کمک‌های نظامی چین، هند و روسیه به افغانستان،‌ گفت که مبارزه نیروهای امنیتی کشور، برخی از کشورهای منطقه را بیدار ساخت.
او هم‌چنین به برخی از دست‌آوردهای حکومت وحدت ملی طی دو سال اخیر نیز اشاره کرد و گفت که این حکومت هنوز هم با مشکلات و چالش‌هایی مواجه است، اما برای رفع آن اراده و جدیت دارد. به گفته آقای اتمر،‌ حکومت وحدت ملی برای تامین صلح در کشور تلاش‌های زیادی به‌خرج داد، اما این تلاش‌ها نتیجه مطلوب در قبال نداشته است. او گفت که دولت افغانستان در این زمینه مقصر نیست. مشاور امنیت ملی گفت: «این که متاسفانه در عرصه صلح پیشرفتی نکردیم، مقصر دولت افغانستان نیست. افغانستان را دنیا مردم ما و مردم منطقه به خوبی درک کرده‌اند. گامی را که ما برداشتیم شجاعانه و با اصول بود، اما پاسخی را که دریافت کردیم، متاسفانه عاری از هردو بود.»
مشاور امنیت ملی گفت که دولت افغانستان از همان آغاز تلاش‌هایش به منظور انجام مذاکرات صلح، می‌خواست در قدم اول با پاکستان گفتگو کند. به گفته او، حکومت به این نتیجه رسیده بود که گروه طالبان بدون حمایت پاکستان نمی‌تواند دوام بیاورد و به همین دلیل خواست تا پاکستان گفتگو کند.

پیام آخندزاده از جای ملا منصور

حنیف اتمر در این کنفرانس خبری از عدم همکاری و صداقت پاکستان در زمینه‌ی گفتگوهای صلح انتقاد کرد و گفت که مراکز اصلی طالبان در خاک آن کشور قرار دارند. آقای اتمر به اشاره به پیام عیدی رهبر طالبان که اخیرا منتشر شده، گفت که این پیام از همان مکانی منتشر شده که ملا اخترمحمد منصور، رهبر پیشین طالبان قرار داشت.

اشتراک گذاري با دوستان :