وزارت معارف: بیشتر از هفت ‌هزار بست خالی را پر کردیم

صبح، کابل: مسوولان وزارت معارف می‌گویند که از دوازده‌هزار‌و‌هفت‌صد بست خالی‌ای که از سال‌‌های گذشته در این وزارت باقی مانده بود، تاکنون بیشتر از هفت‌ هزار بست آن پر شده‌اند.
مجیب مهرداد، سخنگوی وزارت معارف، روز شنبه در یک کنفرانس خبری گفت که بیشتر این بست‌ها، مربوط به مکاتب است. وی افزود: «خوشبختانه از جمع دوازده هزار و ۷۶۱ بست خالی که ما داشتیم، هفت هزار و ۷۴۹ بست آن پر شده و هفت هزار و ۷۴۹ نفر از جوانان این سرزمین تنها در وزارت معارف افغانستان صاحب کار شده‌اند.»
مجیب مهرداد سال جاری را برای وزارت معارف سال «بسیار خوب» توصیف کرده افزود که نیت خوبی برای انجام اصلاحات در این وزارت وجود دارد. وی تاکید کرد که شفافیت نیز در اداره‌های مربوط به وزارت معارف بیشتر شده است.
سخنگوی وزارت معارف در حالی از بیشتر‌شدن «شفافیت» در این وزارت سخن می‌گوید که برخی از اعضای مجلس نمایندگان گفته‌اند که ریاست‌های معارف در شماری از ولایات با فساد گسترده اداری و اخلاقی همراه است.
عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان، در جلسه عمومی روز شنبه این مجلس گفت که اعضای این مجلس، شکایت‌های زیادی از روند اخذ امتحان و استخدام آموزگاران جدید در ولایات دریافت کرده‌اند. آقای ابراهیمی گفت: «وزارت معارف روند اخذ امتحانات را روی‌دست گرفته اما کاملا این روند سوال‌برانگیز است و دوره پویایی خود را ندارد. همان طوری‌ که نمایندگان شکایت می‌کنند و اطلاعاتی که ما داریم، در سطح هر ولایت ماه‌ها است که نتیجه امتحانات معلوم نیست. هنوز رییسان معارف به عنوان سرپرست به کار خود ادامه می‌دهند. مخاطب ما وزیر معارف است که هرچه عاجل به این غایله نقطه پایان بگذارد تا ما به طرف قانون‌مندشدن برویم.»
پیش از این یک عضو مجلس نمایندگان گفته که مسوولان ریاست معارف ولایت غزنی، از زنان و دختران متقاضی کار در معارف، درخواست‌های نامشروع کرده‌اند.
سخنگوی وزارت معارف هم‌چنین گفت که این وزارت برنامه ارزیابی مکاتب شهر کابل را نیز آغاز کرده، اما نتیجه این ارزیابی‌ها دلخوش کننده نیست. مجیب مهرداد گفت: «برنامه ارزیابی ما در مکاتب کابل همین حالا جریان دارد و بیش از پنجاه‌ درصد مدیران مکاتب ارزیابی شده‌اند که متاسفانه خبرهای خوشی در این زمینه نداشتیم. ارزیابی هم به منظوری صورت می‌گیرد که مدیران خوب تقدیر می‌شوند و مدیرانی که ضعیف و متهم به فساد هستند بست‌های شان به اعلان می‌روند و آدم‌های صادق، وطن دوست و کسانی‌که به معارف افغانستان خدمت کرده به‌جای‌شان مقرر خواهند شد.»
مجیب مهرداد گفت که مقداری از کمک‌ها و کمک‌های وزارت معارف به آموزگاران نیز تاکنون پرداخت نشده است. به‌گفته او، پول‌های حق‌الزحمه و امتیاز قدم آموزگاران از سال‌های گذشته تاهنوز باقی مانده است. آقای مهرداد می‌گوید: «برای وزارت معارف جالب است که هنوز هم در بعضی از جاها شکایت وجود دارد که پول حق‌الزحمه یا پول امتیاز قدمی که معلم ‌صاحبان گرفته‌اند پرداخت نشده است. از همین تریبون من می‌خواهم اعلام بکنم تمام جاهایی که پول را تاحال پرداخت نکرده‌اند، اداره‌هایی بوده‌‌اند که کارهای خود را درست انجام نداده‌‌اند. در هر جایی که پول حق‌الزحمه، امتیاز قدم و معاش، کمک‌های گندم پرداخت نشده، همان رییس معارف مقصر است و کار خود را درست انجام نداده است.» وی تاکید کرد که وزارت معارف این مساله را بررسی می‌کند.
توزیع دیپلوم به موسسات تحصیلات عالی
در همین ‌حال، وزارت تحصیلات عالی از توزیع دیپلوم برای فارغان موسسات تحصیلات عالی خبر داده می‌گوید که قرار است سی‌و‌نه هزار دیپلوم به این موسسات توزیع و تکثیر شوند.
فیصل امین، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی در کنفرانس خبری دیروزی گفت که چاپ هر دیپلوم سی سنت هزینه برداشته است.
سخنگوی وزارت تحصیلات عالی هم‌چنین افزود که قرار است برنامه اخذ امتحانات شبانه نیز در هشت حوزه شروع شود. آقای امین می‌گوید روند اخذ امتحانات شبانه در ماه اسد در هشت حوزه شروع می‌شود. به‌گفته او، دانشجویان جدیدی در هفتاد‌و‌پنج رشته در بخش شبانه جذب خواهند شد.

اشتراک گذاري با دوستان :