وزارت معارف: هنوز معلمان مسلکی نداریم

وزارت معارف اعلام کرده است که این وزارت، نتوانسته معلمان را از نظر شیوه تدریس، مسلکی بسازد و هنوز معلمان مسلکی حتا در کابل وجود ندارند.
اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف در مراسم امضای تفاهم همکاری و حمایت موسسه‌های خصوصی آموزشی از وزارت معارف برای ارتقای ظرفیت آموزش در کشور، روز هشتم سرطان در کابل، به خبرنگاران گفت در تمام ولایت‌ها به شمول کابل، آموزگار برای تدریس مضامین مسلکی وجود ندارد و این یک نقص است که باید آن را قبول کرد.
وزیر معارف گفت: «ما معلمان مسلکی نداریم و هنوز به سطحی نرسیده‌ایم که تمام مکاتب ما معلم مسلکی داشته باشد. حتا در مکاتب کابل که مرکز است برخی از معلمان، خلاف رشته خود تدریس می‌کنند. هنوز در این عرصه خودکفا نشده‌ایم و نتوانسته‌ایم معلم خود را مسلکی بسازیم.»
اسدالله بلخی، هم‌‌چنان گفت نیاز است برای ارتقای ظرفیت معلمان به هر طریقی که امکان دارد کار صورت بگیرد و جامعه و موسسه‌های غیر‌دولتی وزارت معارف را همکاری کنند تا وزارت معارف، بتواند به حداقل نیازمندی‌ها دست پیدا کند. وی افزود: «سطح آموزشی در کشور پایین است. شاگردی که در مکتب صنف هشت نه و یا ده است نمی‌تواند حتا درست بنویسد و مشکل دارد. چرا؟ چون ما معلم درست در مکاتب خود نداریم. این در شهرها است که تعدادی آموزگاران مسلکی وجود دارند و ما مکلفیت داریم که در تمام افغانستان، آموزش و پرورش شکل متوازن را داشته باشد. همان‌گونه که ما به مرکز توجه می‌کنیم که معلم مسلکی داشته باشیم، باید در ولایات دور‌دست نیز توجه کنیم تا آهسته آهسته این زمینه فراهم شود که کیفیت درسی مکاتب بالا برود.»
وزارت معارف هم‌چنان می‌گوید که این وزارت یک سروی عمومی را برای دریافت دقیق آمار شاگردان و آموزگاران در کشور به کمک ریاست پلان معارف به راه انداخته است. این برنامه از سوی کارشناسان یونیسف نظارت می‌شود. و قرار است تا آخر ماه اسد، نتایج آن در اختیار همگان گذاشته شود.
در همین حال وزیر معارف، گفت در ادامه اقدامات شفاف‌سازی فعالیت‌های وزارت، طرزالعمل جدیدی وضع شده که بر اساس آن فعالیت‌های موسسه‌ها و نهادهای همکار با این وزارت ارزیابی و مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی گفت این وزارت در این راستا با نه موسسه غیر‌دولتی آموزشی و همکار با معارف تفاهم‌نامه‌هایی را به امضا می‌رساند.
وزیر معارف گفت این نهادها باید در عرصه عملی پروژه‌های آموزشی که آن‌ها را در ولایت‌های گوناگون کشور اجرا می‌کنند، نیز گزارش‌دهی بکنند.
وزارت معارف می‌گوید ارزش مجموعی پروژه‌هایی که این نهادهای آموزشی قرار است آن را برای ارتقای سطح کیفی آموزش در ولایت‌های کشور اجرا کنند، هفت میلیون و هفت‌صدوسی‌ویک هزار دالر امریکایی برآورد شده است.
وزارت معارف می‌گوید این نهادها به‌شکل مستقیم با کمک‌کنندگان خارجی برای تمویل پروژه‌های‌شان در ارتباط شده‌اند اما وزارت معارف، از اجرای پروژه‌های آموزشی این نهادهای غیر‌دولتی، اما همکار با وزارت معارف، نظارت خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :