جنرال دوستم: ما مخالف تقسیم پنجاه پنجاه قدرت بودیم

- آژند

تنش میان رییس‌جمهور و جنرال دوستم معاون اول وی به مراحل حساسی رسیده است. جنرال عبدالرشید دوستم در زمان کمپاین‌های انتخاباتی در تیم اشرف غنی قرار گرفت و گفته می‌شود نقش اساسی در پیروزی آقای غنی در انتخابات داشت. هرچند به‌دلیل شکل‌گیری چالش‌های پس از انتخابات و میانجی‌گری جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا حکومت وحدت ملی با حضور اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی فعلی به‌وجود آمد. با این حال پس از گذشت نزدیک به دو سال از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی زمزمه‌های مخالفت از سوی معاون اول رییس‌جمهور در محافل سیاسی کشور شنیده می‌شود.
جنرال دوستم قبل از این نیز چندین بار از کارکرد حکومت وحدت ملی لب به انتقاد گشوده بود. ولی این‌بار نشان می‌دهد که این انتقاد‌ها وارد مرحله‌ای حساسی شده است. به تازگی ویدیویی از معادن اول رییس‌جمهور، در شبکه‌های اجتماعی نشر شده که انتقاد تند وی را از حکومت وحدت ملی ثابت می‌سازد. آقای دوستم در این ویدیو، رییس‌جمهور را به بی‌تفاوتی در قبال مسایل امنیتی کشور متهم کرده است. هم‌چنان دوستم گفته است که تلاش‌هایی در جریان است تا میان مردم و وی، فاصله ایجاد کنند اما جنرال دوستم دفاع از مردم خود و ماندن در کنار آنان را بر معاونیت اول ترجیح می‌دهد. او گفته است که مخالف سرسخت تقسیم قدرت میان رییس‌جمهور و رییس اجرایی به شکل پنجاه پنجاه بوده است.
معاون اول رییس‌جمهور می‌گوید حامیان او در تقسیم قدرت در نظر گرفته نشده و رییس‌جمهور حاضر به سهیم‌کردن ترک‌تباران در قدرت نبوده است‌.
شهباز ایرج، مشاور مطبوعاتی و سخنگوی معاون اول رییس‌جمهور در گفتگو با روزنامه ۸صبح گفت: به جز دو والی فاریاب و جوزجان که آن‌هم به پیشنهاد جنرال دوستم به این پست‌ها منصوب شده‌اند‌، در هیچ کدام از وزارت‌خانه‌ها ما کسی را نداریم. بنا ما باز هم شاهد عدم سهیم‌شدن ترک‌تباران در قدرت هستیم. آقای ایرج می‌گوید چهار تبار اساسی در افغانستان حضور دارند که یکی از آنان ترک‌تبار‌ان می‌باشند. هر زمانی که جنرال دوستم نسبت به عدم حضور ترک‌تبار‌ان در حکومت شکایت کردند‌، دستگاه دیپلوماسی حکومت فعال می‌شد و لیست‌هایی را در این زمینه تهیه می‌کردند. حالا باید دید که درصد قابل دیدی که از قوم ترک‌تبار در حکومت حضور دارند، در کجا هستند. به‌گفته آقای ایراج هزار‌ها فرد شایسته با تحصیلات عالی منتظر حضور در حکومت هستند. ولی این افراد هنوز در هیچ موقف حکومتی جای ندارند. آقای شهباز ایرج بدون آن‌که از گروه خاصی نام بگیرد، می‌گوید هدف عده‌ای این است که میان ترک‌تباران و جنرال دوستم فاصله ایجاد شود.
اعتماد از بین برود تا در آینده سرکوب کردن این افراد کار سختی نباشد. آقای ایرج می‌گوید یک نظر اجمالی نشان می‌دهد که در زمان کمپاین‌های انتخاباتی چی وعده‌هایی مطرح شد و حالا چی حرف‌هایی زده می‌شود. آقای ایرج می‌گوید در طول جنگ‌هایی که در چند ماه گذشته در منطقه صورت گرفته، تعداد زیادی از مردم آواره و بی‌جا شده‌اند. بدون آن‌که حکومت در این رابطه عملکرد قابل قبولی برای حفظ این افراد از خود به‌جا بگذارد.
شهباز ایرج، بدون آن‌که از فرد یا گروهی خاصی نام بگیرد، می‌گوید که با اطرافیان جنرال دوستم جفا صورت می‌گیرد و حتا موتر‌های آنان از داشتن تیل مورد نیاز محروم‌اند و برای فعالیت‌های روزانه، مجبور‌اند که تیل مورد نیاز خود را به‌صورت قرض دریافت کنند. آقای ایرج می‌گوید در صورتی که رییس در این رابطه باز هم بی‌تفاوت باقی بماند، آنان به آرای مردم رجوع خواهند کرد.
با این حال دفتر ریاست‌جمهوری می‌گوید هیچ‌گونه تنشی میان رییس‌جمهور و معاون اولش وجود نداشته و هیچ‌گونه مشکلی در این رابطه شکل نگرفته است. شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس‌جمهور به ۸صبح گفت معاون اول رییس‌جمهور بر اساس قانون در سطح بلند رهبری حکومت وحدت ملی قرار دارد و در چهارچوب قانون از تمامی صلاحیت‌های خود استفاده کرده و در حال حاضر نیز در خط اول جنگ با دشمنان می‌رزمد. به‌گفته آقای مرتضوی معاون اول رییس‌جمهور و دیگر رهبران حکومت وحدت ملی در تصمیم‌گیری‌های مهم دولت در کابینه‌، شورای وزیران‌، شورای عالی اقتصادی و دیگر تصمیم‌گیری‌ها نقش اساسی دارند و رییس‌جمهور نیز براساس لزوم‌دید در تصمیم‌گیری‌ها با آنان مشورت می‌کند.
به‌گفته معاوان سخنگوی رییس‌‌جمهور آنان تلاش دارند که حکومت وحدت ملی ممثل حضور تمامی اقوام در درون دولت باشد. به‌گفته آقای مرتضوی تلاش حکومت در این است که مشارکت عادلانه در تمامی سطوح حکومتی شکل بگیرد و حکومت نیز در تلاش برای شکل‌دهی چنین وضعیتی است.
به‌نظر می‌رسد این بار آزردگی معاون اول رییس‌جمهور از رییس‌جمهور به این زودی‌ها تمام نشود. قبل از این نیز معاون اول از عملکرد رییس‌جمهور ناراض شده بود و برای زمانی به پایگاه مردمی خود به شبرغان رفت. این بار نیز وضعیت مانند دور پیش است، با این تفاوت که آزردگی معاون اول به این زودی‌ها به رضایت از حکومت منجر نخواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :