حادثه اورلاندو ربطی به افغانستان ندارد

- نویسنده: محمد اشرف حیدری برگردان: ضیا صادق منبع: دیپلومات

جنایت نفرت‌انگیز عمر متین، نمی‌تواند با پس‌زمینه قومی- دینی او تفسیر شود.

مانند سایر جهانیان و مردم امریکا، افغان‌ها نیز از جنایت هولناک یک شهروند امریکایی افغان‌تبار به نام عمر متین، شوکه شدند. این حادثه روز یک‌شنبه در اورلاندو صورت گرفت. او وحشیانه ۴۹ شهروند ملکی بی‌گناه را کشت و ۵۳ تن دیگر را زخمی ‌ساخت. افغانستان نیز در کنار سایر ملل جهان این جنایت بشری را به شدید‌‌ترین لحن محکوم کرد. رییس‌جمهور غنی روز دوشنبه در مصاحبه‌ای با تلویزیون سی‌ان‌‌ان، در صحبت مستقیم، به مردم امریکا گفت مردم افغانستان خود را در اندوه شما شریک می‌دانند، وی فزود: «واکنش ما نیز یکی از واکنش‌های عمومی‌ می‌باشد.» رییس‌جمهور غنی در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت که این رابطه باریک با افغانستان داشت، که نمی‌تواند مانع اجرات نهاد‌های تطبیق قانون در مورد عمر متین شود.
حتا اگر حمله‌کننده از پدر و مادر به افغانستان ارتباط داشته باشد، با این همه، آقای غنی تاکید کرد: «یک فرد هیچ گاهی نمی‌تواند از یک فرهنگ و تمدن نمایندگی کند.» او فزود: «بزرگ‌ترین قربانی تروریسم، اکثر کشورهای مسلمان‌اند.» به همین دلیل نباید اسلام را به‌عنوان یک تمدن، آن‌هم در فصل انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، توسط آگاهان سیاسی با اظهارات‌ آنان کاهش داد. رییس‌جمهور غنی خطاب به ایالات متحده امریکا گفت: «همکاری‌های نزدیک ما، به‌عنوان دوست در عمل و برابر با نیازها ادامه خواهد داشت.» هم‌چنان او سپاس‌گزاری مردم افغانستان را برای ادامه حمایت‌های امریکا بیان کرد: «ما از مردان و زنان امریکایی، نظامی ‌و غیر‌نظامی‌ سپاس‌گزاری می‌کنیم که تلاش نهایی‌شان را برای این‌که ما آینده خوبی داشته باشیم، انجام داده‌اند.»
والدین متین، در جریان دهه ۸۰ میلادی در زمان مداخله اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان، به ایالات متحده امریکا مهاجرت کردند، او در امریکا تولد و در همانجا بزرگ شد. عمر متین از زمان تولدش در سال ۱۹۸۶، هرگز به افغانستان نیامد. براساس گفته‌های خانم اسبقش که با رسانه‌ها شریک کرده است او از نگاه روانی آشفته بوده و وی را می‌زده است. این امر سبب بیگانگی و چند ماه پس از ازدواج، در سال ۲۰۱۱ منجر به طلاق میان آن‌ها شده است. خلاف این واقعیت‌ها و حقایق از جرم و جنایت، نفرتی که از متین وجود دارد، شماری از آگاهان سیاسی و رسانه‌های غربی جنایت عمر متین را به پس‌زمینه قومی- مذهبی‌اش ربط می‌دهند، در حالی که این موضوع کاملا بی‌ربط است.
هم‌زمان با مصاحبه رییس‌جمهور غنی با سی‌ان‌ان، مردم افغانستان از ۱۵ سال به این‌سو در معرض ترور‌های مرگبار قرار دارند. تنها در سال روان، در ۱۷۰۸ حمله تروریستی که در سراسر افغانستان صورت گرفته است، ۵ هزار زن، مرد، کودک و سالمند کشته شده‌‌اند. مردم افغانستان به‌عنوان نخستین قربانیان منطقه‌ای و جهانی تروریسم، به هیچ‌وجه همفکری با تروریستان نداشته و در زمره نخستین کسانی بوده‌اند که به شدید‌ترین لحن هرگونه حمله که مردم ملکی و بی‌گناه را هدف قرار داده و در هر جای جهان که بوده است را محکوم کرده‌اند.
تا آن‌جا که به پدر متین مربوط می‌شود، صدیق متین، و بیانه‌ای متناقضش نگران‌کننده بود، مرور بعضی از ویدیوهای منتشر‌شده‌اش در یوتیوب و فیس‌بوک ثابت می‌کند که او را نباید جدی گرفت. به‌گونه مثال، در ویدیوی اخیر که از او در صفحات مجازی به نشر رسیده، صدیق متین، خود را به‌عنوان رییس‌جمهور انقلابی افغانستان در تبعید معرفی می‌کند. او به‌شکل آنلاین اعضای کابینه‌اش را منصوب می‌کند.
یک روز او به لباس نظامی‌ ظاهر شده و آمادگی‌اش را برای دفاع از جنگ در افغانستان بیان کرده و روز دیگر، با لباس کت و شلوار و یا لباس افغانی در کنار پرچم افغانستان در آشپزخانه‌اش ظاهر شده و بیانیه صادر می‌کند. در افغانستان و در سایر جوامع مهاجر‌نشین افغان او به یک سوژه کمیدی در صفحات مجازی بدل شده است. اما شماری از رسانه‌های غربی، اظهارات عجیب و غریب و بی‌مفهوم او را جدی گرفته و برای استدلال عمل پسرش استفاده می‌کنند.
همه می‌گویند، ایالات متحده امریکا حمله بی‌سابقه تیر‌اندازی را در تاریخ خود ثبت کرده است. در عین روز که حادثه اورلاندو اتفاق افتاد، رسانه‌ها گزارش دادند که جمز ویسلی هوویل، مرد ۲۰ ساله هندی در کالیفورنیا بازداشت شد که تصمیم داشت در جشنواره لوس‌آنجلس اشتراک کند. او گفته است که مجموعه‌ای از اسلحه در اختیار داشته که شامل سه تفنگ، مهمات و ۵ گلن مواد شیمیایی بوده است که می‌توانست به‌عنوان مواد منفجره مورد استفاده قرار بگیرد. در صورتی که هوویل بازداشت نمی‌شد، به احتمال قوی او از این مهمات در حمله بالای جشنواره استفاده می‌کرد.
روز جمعه گذشته کمی ‌دورتر از کلب همجنس‌گرایان در اورلاندو، خواننده جوان امریکایی، کریستینا گریمی، ‌هدف سه گلوله جوان ۲۷ ساله‌ای به نام کیوین جمیز لیوبل، قرار گرفت و در حال آوازخواندن کشته شد. دیپارتمنت پولیس اورلاندو گزارش داد که لیوبل به‌نظر نمی‌رسید شخصا گریمی را بشناسد. او با خود دو تفنگ دستی پر از مهمات و یک چاقو داشت. اما مهم‌ترین تیر‌اندازی تراژیک امریکا در ۱۲ ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ در نیوتون صورت گرفت. در این حمله ادم لنزا، جوان ۲۰ ساله در مکتب ابتدایی سندی هوک در نیوتون در تیر‌اندازی ۲۰ دانش‌آموز صنف اول و شش بزرگ‌سال را کشت. او هم‌چنان مادر خود را در خانه کشته بود و قبل از تیر‌اندازی آن را به اشتراک گذاشته بود. رییس‌جمهور اوباما در بیانیه پراحساسی از قصر سفید اشک ریخت و گفت: «امروز قلب‌های ما شکسته شده است.»
رقم بلند تلفات، حادثه تیر‌اندازی اورلاندو، بیانگر تراژدی‌های غم‌انگیز اخیر برای امریکایی‌ها می‌باشد. چنان‌که رییس‌جمهور غنی در مصاحبه‌اش با سی‌ان‌ان گفت، افغان‌ها عمیقا خود را در غم و اندوه امریکایی‌ها و از دست‌دادن عزیزان‌شان شریک می‌داند. مردم افغانستان همیشه شانه به شانه‌ی مردم امریکا ایستاده خواهند شد، به‌خصوص در جریان ماتم ملی آن‌ها. در عین حال مردم افغانستان به‌گونه فراموش‌نشدنی از ادامه همکاری‌های امریکا سپاس‌گزاری کرده و از این‌که آنان را در دفاع از خودشان در مقابل تروریسم کمک کرده‌اند، قدردانی می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :