اوباما: اعزام نیروی زمینی علیه اسد کار اشتباه است

بارک اوباما، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا، گفته که به‌نظر او «اعزام نیروی زمینی توسط ایالات متحده و بریتانیا برای ساقط کردن رژیم اسد کاری اشتباه خواهد بود.»
به نقل از رادیو فردا، آقای اوباما این مطلب را در مصاحبه‌ای با سرویس جهانی بی‌بی‌سی گفته و افزوده ‌است که جامعه جهانی باید به طرف‌های منازعه در سوریه از جمله روسیه و ایران و نیروهای میانه‌روی اپوزیسیون فشار بیاورد و آن‌ها را برای دستیابی به یک دوره انتقالی با یک‌دیگر وادار کرده و مذاکره کنند.
در طول پنج سال جنگ داخلی در سوریه، دست‌کم ۲۵۰ هزار نفر جان باخته‌اند و میلیون‌ها نفر نیز آواره شده‌اند.
آتش‌بس سوریه که از ماه حوت گذشته آغاز شد شامل دو گروه حکومت اسلامی و جبهه‌النصره نمی‌شود و حملات علیه آن‌ها ادامه دارد. اما اپوزیسیون حاضر در مذاکرات سوریه می‌گویند نیروهای اسد، به بهانه حمله به «تروریست‌ها»، آن‌ها را هدف قرار می‌دهند.
بارک اوباما که به بریتانیا سفر کرده، وضعیت سوریه و اتفاقاتی که در این کشور در حال وقوع است را «غم‌انگیز و پیچیده» توصیف کرده افزود که گمان نمی‌کند راه‌حل ساده‌ای برای خروج از این وضعیت وجود داشته باشد.
رییس‌جمهوری امریکا با این حال خود اضافه کرده که نشستن بر سر یک میز و مذاکره درباره موضوع یادشده «دشوار» است.
اوباما در ادامه سخنانش، از کشورهایی که پارلمان‌های آن‌ها با عملیات نظامی در سوریه مخالفت کرده‌اند، اما خواستار اقدام امریکا در این زمینه هستند هم انتقاد کرده‌ است.
وی از تفکری که گمان می‌کند با محصور کردن خود در درون مرزهایش می‌تواند مانع سرایت مشکلات به داخل کشور شود انتقاد کرده گفته ما بدون همراهی و همکاری با هم بسیار «ضعیف» هستیم و نمی‌توانیم مشکلات را به تنهایی حل کنیم.
بارک اوباما در ادامه سخنانش افزود که گمان نمی‌کند داعش در ۹ ماه باقی‌مانده از دوران ریاست‌‌جمهوری وی شکست بخورد.
رییس‌جمهوری امریکا با این حال گفته که «آرام آرام مناطق و قلمرو تحت نظر داعش را محدودتر خواهیم کرد.»

اشتراک گذاري با دوستان :