توافق‌نامه بندر چابهار نهایی شد

- منبع: دیپلومات نویسنده: انکیت پاندا برگردان: ضیا صادق

هند، ایران و افغانستان پارامترهای توافق‌نامه سه‌جانبه که به نام توافق‌نامه چابهار مسمی است را نهایی کردند. بر‌اساس این توافق‌‌نامه، هند می‌تواند از طریق بندر استراتژیک چابهار که در خلیج عمان موقعیت دارد، به افغانستان دسترسی پیدا کند. برعلاوه، جاده چابهار برای هند، این امکان را میسر می‌سازد تا بدون این‌که از پاکستان عبور کند، کالا را به افغانستان صادر کند، زیرا پاکستان به‌دلیل تنش‌های دیپلوماتیک و کشمکش‌های ارضی با هند، روابط محدود تجارتی با این کشور دارد.
نهایی‌سازی توافق‌نامه چابهار پس از دیدار هیات دیپلوماتیک هندی، به رهبری سشما سوراج وزیر خارجه هند از ایران صورت می‌گیرد. آقای سوراج، روز شنبه وارد تهران شد و این نخستین دیدارش به‌عنوان وزیر خارجه هند، از ایران می‌باشد. او در این سفر با همتایش جواد ظریف و حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران و رهبر این کشور دیدار کرد. برعلاوه، آقای سور‌اج با اعضای جامعه هندی‌های مقیم تهران و مکتب هندی نیز دیدار کرد.
بنا به‌گفته وزیر خارجه هند: «استفاده موثر از بندر چابهار، روی توسعه اقتصادی افغانستان تاثیر داشته و سبب تسهیل ارتباطات منطقه‌ای نیز می‌گردد که شامل اتصال هند به افغانستان و آسیای مرکزی می‌باشد.» برعلاوه، این توافق‌نامه سبب «حمایت از ارتباطات میان مردم این کشور‌ها و جریان مبادله‌ی کالا بین سه کشور هند، افغانستان، ایران و هم‌چنین کشورهای منطقه خواهد شد.»
هم‌چنان آقای سوراج و ظریف، روی موضوعات دیگر نیز گفتگو کردند که شامل: خط آهن چابهار- زاهدان- مشهد که زاهدان و مشهد را با مرزهای شرقی این کشور وصل می‌سازد. این خط آهن، ۱۳۸۰ کیلومتر طول دارد. به گزارش ایکانومیک تایمز، ویکاس سواروپ، سخنگوی وزارت خارجه هند گفته است که هند «۴۰۰ میلیون دالر خط آهن فولاد» را برای این خط آهن تامین خواهد کرد. نریندرا مودی، نخست‌وزیر هند اواخر سال جاری، از ایران دیدار خواهد کرد. گفته می‌شود توافق‌نامه نهایی چابهار در جریان دیدار رسمی نخست‌وزیر هند از ایران، به امضا خواهد رسید.
هند و ایران برای نخستین بار، موضوع دستیابی هند به بندر چابهار را در سال ۲۰۰۳ مطرح کردند. زمانی که طرفین به‌صورت مشترک تصمیم گرفتند این بندر را توسعه بخشند. اما به‌دلیل افزایش تحریم‌های بین‌المللی بر ایران به خاطر برنامه هسته‌ای این کشور و دوستی مجدد هند با ایالات متحده امریکا، در سال ۲۰۰۵؛ برنامه توسعه بندر چابهار، در آجندای ایران و هند به رکود مواجه شد.
سال گذشته، در ماه می پس از آن که قدرت‌های جهانی در مورد برنامه هسته‌ای ایران به توافق رسیدند، وزیر ترانسپورت هند نیتین گدکری، یک یادداشت توافقی را در رابطه به چابهار امضا کردند. هفته گذشته، قبل از دیدار سوراج از ایران، نمایندگانی از ایران، افغانستان و هند در دهلی جدید دیدار کردند تا توافق‌نامه چابهار را نهایی سازند.
نهایی‌سازی توافق‌نامه چابهار، نه تنها در قسمت توسعه روابط ایران و هند مهم پنداشته می‌شود، بل این موضوع بیانگر این است که دهلی جدید در قبال اجرای تعهدات خود در افغانستان، جدی است. در ماه دسامبر، زمانی که نریندرا مودی، نخست‌وزیر هند از افغانستان دیدار کرد، او و رییس‌جمهور غنی در مورد چابهار گفتگو کرده و در مورد توافق نهایی، تاکید کردند.
از سوی دیگر، افزایش ارتباطات که توسط بندر چابهار به‌وجود خواهد آمد، به صادرکنندگان افغان این اجازه را می‌دهد که با هزینه ارزان‌تر، به بازارهای هند دسترسی پیدا کنند. در حال حاضر، مقدار محدودی از تولیدات افغانستان تا کراچی پاکستان انتقال می یابد. در ماه فبروری ۲۰۱۶ مقام‌های افغانستان گفتند که تاجران افغان به‌دلیل تنش‌های سیاسی میان اسلام‌آباد و کابل، ۴۰ درصد ضربه دیده‌اند. برعلاوه پاکستان مشکلات زیادی را فرا راه بازرگانان افغان ایجاد کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :