الماس کبود
مدیریت آب رسالت هر شهروند است
بخش دوم و پایانی

- عبدالرحیم احمد پروانی بخش دوم و پایانی

آب، مثل هر نعمت دیگر طبیعی، اگر به درستی مورد استفاده قرار نگیرد، نه تنها سودی را که از آن متصور است به‌دست نمی‌دهد، بل ضایع شده و چه بسا که باعث خسارات جانبی دیگر هم می‌گردد. باید گفت که اکثر چالش‌هایی که در ارتباط با آب با آن مواجه هستیم، ناشی از ناکامی‌ ما در رفع نیازهای ابتدایی انسان‌ها، موجودیت نهادهای غیر‌موثر و یا غیر‌مرتبط و مهم‌تر از همه مدیریت ناقص آب است.
این نواقص، ریشه در استفاده نا‌‌درست از آب، مدیریت ضعیف آب، انگیزه‌های غیر‌معقول اقتصادی، عدم سرمایه‌گذاری و یا سرمایه‌گذاری ناکافی، عدم کاربرد تکنالوژی و نبود علاقه‌مندی و یا علاقه‌مندی ناکافی برای طرح و تطبیق پروژه‌های جدید دارد. بسیاری از نواقص ذکر شده با آن‌که جدا از مدیریت آب ذکر شده‌اند، اما باز هم به نحوی با مدیریت آب در ارتباط‌اند.
در مجموع ۲٫۴ بیلیون انسان در سراسر جهان از مدیریت ناقص آب رنج می‌برند. در این روزها که بسیاری از ولایات کشور، به‌ویژه شهر کابل، شاهد بارند‌گی‌های متداوم و اثرات مثبت و منفی آن‌اند، بارها از مدیریت آب سخن زده می‌شود. اما مدیریت آب چی است؟
مدیریت آب عبارت است از کنترول و به جریان انداختن منابع آب، برای به حداقل رسانیدن خسارات به زندگی و ملکیت‌ها و به حداکثر رسانیدن استفاده درست و موثر از آب، در چوکات اصول و مقررات تعیین شده. به‌صورت عموم می‌توانیم بگوییم که مدیریت آب عبارت از فعالیت‌هایی است که برنامه‌ریزی، توسعه، توزیع و مصرف بهینه آب را از طریق اصول و مقررات تعیین‌شده شامل می‌شود. مدیریت آب مصرفی (مثل آب آشامیدنی، آب صنعتی، آب زراعتی، آب آلوده و آب ضایع‌شده)، مدیریت منابع آب، مدیریت سیلاب‌ها، مدیریت آب زراعتی و مدیریت خوب آب‌بندها و دریاها خطرات ناشی از سیلاب‌ها را کاهش می‌دهد. مدیریت آب‌های زراعتی، بیشترین استفاده موثر را از کم‌ترین مقدار آب برای به‌دست آوردن محصولات زراعتی تامین می‌کند.
به این ترتیب برای حفظ، مدیریت و توزیع درست آب، مدیریت آن با برنامه‌های مدون، اصول و مقررات تعیین‌شده نه تنها ضروری که الزامی ‌است. در سطح کشور، مدیریت آب به عهده دولت است.
اما چنان‌که در بخش اول این نوشته آمد، شهروندان نیز مسوولیت‌هایی در این عرصه دارند که در جای خود از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است. هر شهروند آگاه باید در ساحه خود، برای حفظ و استفاده سالم و آگاهانه از آب، کوشا و هوشیار باشد. استفاده آگاهانه از آب، نه تنها باعث حفظ و مدیریت درست آب می‌شود، بل برای حفظ انرژی، بهبود وضعیت محیط‌زیست و بهبود وضعیت اقتصادی نیز به شدت مفید و موثر است.
نخستین کاری که در این راستا می‌توان انجام داد، محاسبه و تثبیت مقدار آب مصرف‌شده در خانواده در بیست‌و‌چهار ساعت، یک ماه و بالاخره در یک سال است. برای این کار باید از جدول زیر استفاده کرد:
مورد مصرف مقدار مصرف در ۲۴ ساعت مقدار مصرف در یک ماه مقدار مصرف در یک سال
نوشیدن
پخت‌و‌پز
شست و شوی بدن
شست و شوی لباس و ظروف
شست‌و‌شوی موتر
آبیاری باغچه، گل و چمن حویلی
تشناب
مجموع
پس از تثبیت این مصارف، باید به دقت فکر کرد که در هر بخشی که در این جدول آمده است، چگونه می‌توان کاهش به عمل آورد؟ به این ترتیب هر شهروند، خود می‌تواند مصارف آب را مدیریت کند.
برای رهنمایی و اطلاعات، اوسط مصرف آب را در زیر می‌آوریم:

مورد مصرف مقدار مصرف
برس کردن دندان ۱ لیتر
پخت غذا ۵ لیتر
فلاش تشناب ۱۰ لیتر
شستن دست ۳ لیتر
شستن ظروف ۴۰ لیتر
ماشین کالا شویی ۱۰۰ لیتر
شاور- شستن بدن ۴۰ لیتر
شستن موتر ۲۰۰ لیتر
آبیاری باغچه ۱۷ لیتر فی متر‌مکعب
مجموع
برخورد هوشمندانه با آب، رسالت هر شهروند است. برای درک اهمیت آب، در پایان این مقال، به ارقام زیر توجه کنید:
۶۶۳ میلیون انسان، یعنی از هر ده نفر یک نفر، دسترسی به آب سالم ندارد.
۲٫۴ بیلیون انسان، یعنی از هر سه نفر یکی آن، به تشناب دسترسی ندارند.
اکثریت نفوس ایالات متحده امریکا به آب امن دسترسی ندارند.
یک بر سه حصه جمعیت جهان به تشناب دسترسی ندارند.
یک بر سه حصه‌ی مکاتب در سطح جهان، فاقد آب امن و نظام بهداشتی رضایت بخش هستند.
در کشورهای با درآمد متوسط یا کم، یک بر سه حصه‌ی نهادهای بهداشتی، فاقد منابع آب صحی هستند.
من آب را، نظر به اهمیتی که دارد، الماس کبود می‌خوانم. آیا می‌خواهید الماس دست داشته خود را با بی‌تفاوتی دور بریزید؟

اشتراک گذاري با دوستان :