تعهد امریکا به حمایت از حکومت وحدت ملی

- احسان‌الله بکتاش

جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا، در سفری به کابل پس از دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی، به ادامه‌ی کمک‌های کشورش به افغانستان تاکید کرد. وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا گفتگوهایش با رهبران حکومت وحدت ملی را سازنده توصیف کرده گفت،‌ با آن که حکومت وحدت ملی در برخی از زمینه‌ها دست‌آوردهای خوبی داشته است، اما با چالش‌های مهمی نیز مواجه است.
آقای کری که صبح روز شنبه، به منظور بحث با رهبران حکومت وحدت ملی و حضور در سومین نشست کمیسیون دوجانبه افغانستان و ایالات متحده امریکا به کابل آمد، پس از دیدارها با رهبران حکومتی در یک کنفرانس خبری مشترک با اشرف‌غنی رییس جمهور افغانستان، با حمایت جدی از حکومت وحدت ملی افغانستان، در پاسخ به انتقادها در مورد پایان یافتن وقت کار این حکومت، گفت که در توافق‌نامه سیاسی رهبران حکومت وحدت ملی در مورد زمان کار این حکومت چیزی گفته نشده است.
آقای کری که پس از چند شبانه‌روز مذاکره با رهبران حکومت وحدت ملی توانست به جنجال‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ پایان دهد، گفت که در توافق‌نامه سیاسی روی برگزاری لویه‌جرگه در خلال دو سال تاکید شده اما در مورد این‌که حکومت وحدت ملی پس از دو سال کار نمی‌تواند، در توافق‌نامه چیزی گفته نشده است.
وزیر خارجه ایالات متحده امریکا هم‌چنین گفت که دولت افغانستان نیاز دارد تا علیه فساد اداری در این کشور مبارزه جدی‌تری داشته باشد. او تاکید کرد که ایالات متحده امریکا دولت افغانستان را در راستای مبارزه با فساد اداری نیز کمک و همکاری می‌کند.
جان کری از گروه تروریستی داعش به عنوان تهدید جدی یاد کرده افزود که علیه این گروه مبارزه همگانی صورت گیرد.
او می‌گوید که فعالیت گروه تروریستی داعش در منطقه از چالش‌های مهم است و تمامی کشورها باید علیه این گروه مبارزه کنند. او هم‌چنین از گروه طالبان خواست تا به روند صلح بپیوندد. آقای کری می‌گوید که حالا وقت آن رسیده تا خود مردم افغانستان در مورد آینده خود تصمیم بگیرند و از رنج‌ها نجات یابند.
جان کری در این کنفرانس خبری از احتمال حضور سربازان امریکایی در افغانستان فراتر از زمان تعیین شده نیز خبر داد، اما گفت که تصمیم حضور درازمدت‌تر توسط رییس‌جمهور باراک اوباما پس از گزارش فرماندهان نظامی این کشور در افغانستان، اتخاذ خواهد شد.
در حال حاضر ۹۸۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند. براساس برنامه از قبل مشخص شده، تعداد این سربازان تا اخیر سال ۲۰۱۶ کم‌تر خواهد شد.
در همین‌حال، اشرف‌غنی رییس جمهور افغانستان نیز، در این کنفرانس خبری از کمک‌ها و قربانی‌های ایالات متحده امریکا در افغانستان ابراز قدرانی کرد و گفت این دو کشور منافع مشترک دارند و این منافع روابط استراتژیک میان افغانستان و امریکا را عمیق‌تر ساخته است.
اشرف‌غنی در این کنفرانس خبری هم‌چنین روی اجرای تعهد دولت افغانستان در راستای اصلاحات و مبارزه با فساد تاکید کرد و گفت که حکومت وحدت ملی در کنفرانس‌های بین‌المللی پیش رو در ورسا و بروکسل می‌خواهد با دست‌آوردهای بیشتری شرکت کند. کنفرانس‌های ورسا و بروکسل قرار است در ماه‌های جولای و اکتوبر سال جاری میلادی در مورد چگونگی ادامه کمک‌های مالی و نظامی جامعه جهانی به افغانستان برگزار شود. اشرف‌غنی می‌گوید که تاکید دولت افغانستان بر اجرای تعهداتش تنها برای جلب کمک‌های جامعه جهانی در دو کنفرانس آینده نیست، بلکه دولت تلاش دارد تا روی پای خود ایستاد شود. اشرف‌غنی تاکید کرد که حکومت وحدت ملی در انجام اصلاحات و مبارزه با فساد اداری اراده سیاسی قوی دارد.
جان کری قبل از حضور در کنفرانس خبری مشترک با رییس‌جمهور غنی، در سومین نشست کمیسیون دوجانبه افغانستان و ایالات متحده امریکا شرکت و سخنرانی کرد. این کمیسیون پس از امضای پیمان استراتژیک میان کابل و واشنگتن در سال ۲۰۱۲، برای پیگیری مفاد این پیمان تشکیل شد.
وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا، در این نشست گفت که کشورش براساس مفاد پیمان استراتژیک از حاکمیت ملی و استقلالیت ارضی افغانستان حمایت می‌کند. آقای کری می‌گوید که گروه‌های تروریستی تصمیم دارند تا دست‌آوردهای چند ساله در افغانستان را به عقب‌ برگردانند. وی گفت که ایالات متحده امریکا و دیگر متحدان بین‌المللی‌اش به تعهد خود برای کمک به افغانستان پابند هستند و نمی‌گذارند این دست‌آوردها از بین برود. آقای کری افزود: «دست‌آوردها قابل عقب‌گرد نیست.»
وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا به حفظ ارزش‌های دموکراسی و حقوق بشر در افغانستان تاکید کرده می‌گوید که نهادینه کردن دموکراسی در یک کشور کار یک‌شبه نیست. به گفته آقای کری، نهادینه ساختن دموکراسی به تلاش‌های زیادی نیاز دارد. وزیر خارجه امریکا تعهد کرد که علیه چالش‌های موجود در افغانستان مبارزه مشترک صورت می‌گیرد و در این زمینه افغانستان و امریکا موفق خواهند شد.
در همین‌حال، صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان نیز، در سومین نشست کمیسیون دوجانبه به برخی از دست‌آوردهای دولت طی سال‌های اخیر اشاره کرد، اما گفت که بدون انجام مذاکره با طالبان، تلاش‌ها نتیجه‌ی چندانی به‌دنبال نخواهد داشت.
قبل از دیدار جان کری از کابل، رهبران حکومت وحدت ملی با ریچارد اولسن نماینده ویژه رییس جمهور امریکا در امور افغانستان و پاکستان نیز دیدار و گفتگو داشته‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :