مسلمانان هندی بحران هویت و خطر داعش

- سید محمد فقیری، دانشجوی مقطع ماستری در هندوستان

طبق گزارش مرکز تحقیقاتی پیو، که در سال ۲۰۱۲ پخش شده است، نزدیک به دو سوم مسلمانان یعنی ۶۲ درصد در منطقه آسیا پاسفیک زندگی می‌کنند و از این میان بیشترین آن‌ها در کشورهای هند و پاکستان ساکن‌اند که در حدود بالغ بر ۳۴۶ میلیون تن می‌گردد. در حالی‌که در خاورمیانه و شمال افریقا ۳۱۷ میلیون مسلمان زندگی می‌کنند.
آخرین سرشماری که در هندوستان صورت گرفته است، جمعیت مسلمانان این کشور به ۱۷۲٫۲ میلیون تن می‌رسد که ۱۴٫۲۳ درصد از کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. هندوستان با داشتن شمار زیادی جمعیت مسلمان یکی از اهداف اساسی داعش برای استخدام جنگجویان بوده است. داعش با استفاده ازشبکه‌های اجتماعی توانسته تا شمار زیادی از جنگجویان خارجی را استخدام کند. دولت هندوستان برای جلوگیری از نفوذ داعش در میان مسلمانان هند نظارت شدیدی را بر شبکه‌های اجتماعی وضع کرده است. وزارت داخله هند نیز از روی دست گرفتن برنامه‌هایی برای مقابله با گروه‌های تروریستی در شبکه‌های اجتماعی خبر داد؛ تا جلو شست‌وشوی مغزی جوانان از سوی داعش را بگیرند.
همواره در جامعه هند نگرانی‌های از نفوذ گروه‌های تروریستی در میان مسلمانان این کشور مطرح می‌گردد و در برخی از موارد هندوستانی‌ها نسبت به مسلمانان این کشور با بدبینی نگاه می‌کنند تا جایی‌که در شبکه‌های اجتماعی از آن‌ها خواسته می‌شود تا به پاکستان بروند.
حفظ یکپارچگی هندوستان از اهداف اساسی رهبران هندوستان می‌باشد؛ چنانچه جواهر لعل‌نهرو بر این تاکید کرده بود که مسوولیت اساسی هندوباوران هندوستان که اکثریت نفوس کشور هندوستان را تشکیل ‌می‌دهند؛ باید این باشد تا احساسی به مسلمانان این کشور دست ندهد که آن‌ها خود را شهروندان درجه دوم احساس کنند.
با همه‌ی این‌ها یک تضاد غیر‌قابل دید میان جامعه مسلمانان و هندو‌ها وجود دارد که می‌توان آن را تضاد هویتی تعریف کرد. مسلمانان هند هم‌چنان نوستالوژی حکومت مغول‌ها را دارند و به آن فخر می‌فروشند و از سوی دیگر برخی از جریان‌های سیاسی هند به‌ویژه حزب بی‌جی‌چی بر این باور است که مغول‌ها جزیی از تاریخ هندوستان به حساب نمی‌آیند و باید آن‌ها را از گذشته هند حذف کرد.

بنیادگرایی در میان مسلمانان هندی:

در خاور‌میانه بنیادگرایی یک رویه واکنشی دارد؛ این تفکر در برابر مدرنیته و اقتدارگرایی شکل گرفته است، افزون بر آن، سیاست سرکوب، بستر اجتماعی- تاریخی، عامل بنیادگرایی دانسته می‌شود. اما در هندوستان مدرن شدن جامعه اساسا به تضعیف سنت‌ها منجر نشده است، هم در هندوییزم و هم در اسلام هنوز معابد و مساجد میزبان معتقدان زیادی هستند و از سوی دیگر به باور بسیاری از پژوهشگران، گروه‌های تروریستی در شرایطی به‌وجود می‌آیند که هرج‌ومرج حاکم باشد و قدرت مرکزی دولت ضعیف باشد، مثلا: طالبان در افغانستان، داعش در سوریه و عراق در چنین شرایطی به‌وجود آمده‌اند.
منافع قدرت‌های بزرگ در پیدایش گروه‌های تروریستی نقش دارد- طالبان، داعش و القاعده در شرایط خاصی در تبانی با برخی از کشورها به‌وجود آمدند- اما در هندوستان و کشورهای دیگر، نه منافع آن‌چنانی و نه هم توانایی چنین سازماندهی را دارند. دولت هندوستان از خود توانایی خوبی را در مبارزه با بنیادگرایی به نمایش گذاشته است. سیاست های امنیتی این کشور با دقت وضعیت کشور و منطقه را تحت نظر دارد و کلیه رفت‌وآمدهای شهروندان هندی و خارجی به این کشور زیر نظر است. در ماه‌های گذشته چندین متهم که می‌خواستند به داعش بپیوندند در فرودگاه‌های این کشور بازداشت شدند.

مدارس مذهبی در هندوستان:

طبق برخی از آمارها که در سال‌۲۰۰۵ پخش گردید، در هندوستان ۳۵۰۰۰ مدرسه مذهبی فعالیت دارند، در حالی‌که در پاکستان ۸۰۰۰ مدرسه مذهبی فعال است. تفاوت این کمیت نشان می‌دهد که پاکستان با دارا داشتن یک چهارم مدارس مذهبی در مقایسه با هندوستان، در ترویج رادیکالیزم مذهبی آگاهانه برای پیشبرد اهدافش استفاده کرده است و همواره نگرانی‌های زیادی از چگونگی فعالیت این مدارس از سوی کشورها مطرح شده است، در حالی‌که مدارس مذهبی در هندوستان تا اکنون تحت کنترول دولت قرار دارد.

نفوذ ایدیولوژی سلفیسم در میان مسلمانان هندی:

رشد سلفیسم به‌عنوان یک ایدیولوژی در جهان به‌دلیل پول‌های سرشار برخی از کشورهای اسلامی به‌ویژه عربستان سعودی در جهان در حال گسترش است؛ حتا در کشورهای غربی از کوشش‌های سازمان‌دهی شده‌ای برای ترویج سلفیسم سخن گفته می‌شود. به باور برخی از پژوهشگران، سلفی‌ها روی سنت‌ها تاکید دارند و مسلمانان هندی هم سنت را در اولویت‌شان قرار داده‌اند و نسبت به مدرنیته حالت واکنشی دارند. شباهت‌های زیادی میان رویکرد مسلمانان هندی و سلفی‌ها وجود دارد به‌ویژه پیرامون حقوق بانوان، حجاب، حساسیت نسبت به آثار هنری به‌خصوص مجسمه‌سازی و نقاشی. در تحقیقی که بنده انجام دادم، ۷۱٫۹ درصد از پاسخ‌دهنده‌های مسلمان، کشور اسلامی مورد علاقه‌شان را عربستان سعودی می‌دانند. موقعیت کعبه و آرامگاه پیامبر اسلام در این کشور از عوامل اساسی گرایش به عربستان سعودی است؛ اما گاهی نگرانی‌هایی نیز از ترویج سلفیسم در میان مسلمانان هند بیان می‌گردد.
یکی دیگر از یافته‌‌ها در این تحقیق، این است که پاسخ‌دهنده‌ها بیشتر از این‌که داعش را دشمن مسلمانان بدانند، امریکا، اسراییل و کشورهای اروپایی را دشمن مسلمانان می‌دانند و فقط ۲۰٫۳ درصد از آن‌ها، گروه داعش را دشمن مسلمانان تعریف می‌کنند.
گرایش به سلفیسم بیشتر سیاسی است و سلفی‌گرایی جهادی معمولا در جستجوی این است تا از طریق جنگ به اهدافش برسد. داعش نمونه‌ای از سلفیسم جهادی است که با خشونت و توحش در سوریه و عراق عمل کرده است.

تلاش داعش برای سربازگیری از مسلمانان هندی:

وزارت داخله هند در نوامبر ۲۰۱۵ اعلام کرد که ۵۵ شهروند هندی که گرایش به دولت اسلامی را داشته‌اند و قرار بود که به اعضای فعال این گروه تبدیل کردند، تحت نظر نیروهای امنیتی هستند. در این ماه، هم‌چنان یک منبع در دولت هند به رسانه‌ها از فعالیت ۲۳ هندی در گروه داعش خبر داد که از آن جمله شش تن آن‌ها کشته شده بودند.
تا جنوری ۲۰۱۶ شمار شهروندان مسلمان هندی که به سوریه و عراق رفته‌اند تا در صفوف داعش بجنگند به ۲۵ تن می‌رسد.
هندوستان تنها کشوری نیست که شماری از شهروندان آن به داعش پیوسته‌اند، بلکه شمار زیادی از شهروندان مسلمان کشورهای اروپایی نیز تحت تاثیر ایدیولوژی داعش به این گروه تروریستی پیوسته‌اند.
فشار دولت هند احتمالا باعث گردید تا نهادهای مذهبی مسلمانان این کشور اقدام به آگاهی‌دهی پیرامون خطر تروریسم در این کشور کنند، چنانچه یکی از نهادهای مذهبی تصمیم گرفت تا جزوه آموزشی تحت نام «اسلام و تروریسم» را آماده کند تا در مدارس مذهبی تدریس شود. نصیر قریشی یکی از روحانیون در مصاحبه‌ای گفته بود که به‌دلیل این‌که کتاب مقدس مسلمانان به زبان عربی است و بسیاری از مسلمانان مفاهیم آن را به‌گونه درست نمی‌فهمند، گروه‌های تروریستی از جمله داعش با دست کاری و تفسیر نادرست از متن، کوشیده‌اند تا برای‌شان جنگجو استخدام کنند. فتواهایی نیز از سوی شماری از عالمان دینی بر ضد داعش صادر گردید و ضمن محکوم کردن فعالیت این گروه، اقدامات این نهاد را در تقابل با آموزه‌های دینی دانست.
روحانیون در دارالعلوم دیوبند هند نیز ضمن محکومیت دولت اسلامی (داعش) اقدام به آگاهی‌دهی به مردم پیرامون این گروه تروریستی کردند. مولانا عبدالقاسم نعمانی معاون دارالعلوم دیوبند در مصاحبه‌ای، داعش را یک گروه تروریستی با بلندپروازی‌های سیاسی توصیف کرد که انسان‌های بی‌گناه زیادی را به قتل رسانده‌اند.
یک نهاد دیگر اسلامی، تحت نام دارالافتا محل، در محکومیت اعمال دولت اسلامی فتوایی را با امضای هزار تن از روحانیون این نهاد پخش کرد. این نهاد کلیه فعالیت و اعمال داعش را محکوم کرد. تنها نهادهای مذهبی نبودند که اقدام گسترده برای محکومیت داعش کردند بلکه چهره‌هایی سرشناس هنری از جمله امیر خان بازیگر شناخته شده هند گفت که داعش و هر کس که اقدام به کشتار و خشونت کند تروریست است.
دولت هندوستان برای مبارزه با نفوذ داعش در انترنت برای سربازگیری از مسلمانان هند، تلاش‌هایی را در هماهنگی با نهادها و مدارس اسلامی آغاز کرد و از یکسو فرایند آگاهی‌دهی از جنایات این شبکه تروریستی را سرعت بخشید و از سوی دیگر نهادهای اطلاعاتی هند با دقت بیشتری شبکه‌های اجتماعی را تحت کنترول گرفتند. بررسی دقیق فرودگاه‌ها و نظارت از دخول و خروج مسافرین به کشورهای عربی را زیر نظر داشتند. هندو باوران رفتارهای مسلمانان هند را انتقاد می‌کنند و می‌پرسند که چرا مسلمانان میانه‌رو هند در مورد فعالیت‌های تروریستی در جهان واکنش گسترده‌ای نشان نمی‌دهند و آن را به‌گونه روشن محکوم نمی‌کنند.

کمپاین علیه داعش:

گروه همبستگی برای عدالت در شهر حیدرآباد در نوامبر ۲۰۱۵ که متشکل از دانشجویان، روشنفکران و فعالین نهادهای جامعه مدنی می‌باشد، با راه‌اندازی یک کمپاین، اعمال دولت اسلامی را محکوم کرده و از مردم خواستند تا هیچ ویدیو و تصویری از کشتارهای که داعش انجام داده را نبینند و هیچ خبری مرتبط با این گروه تروریستی را نخوانند و با این کار می‌شود که با رادیکالیزم مذهبی مبارزه کرد. اهمیت این کمپاین را مشارکت شمار زیادی از مسلمانان به‌ویژه جوانان بیشتر ساخت.
یکی از پایگاه‌های اساسی برای سربازگیری گروه‌های تروریستی، شبکه‌های اجتماعی می‌باشند. حکومت هندوستان طرحی را آماده کرده است که بر پایه آن، گرایش و جانبداری از گروه‌های تروریستی با استفاده از شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان شواهد جرمی در دادگاه استفاده خواهند شد.
هر کسی در فیسبوک و تویتر و سایر شبکه‌های اجتماعی برای ترویج و تشویق گروه‌های تروریستی فعالیت کند، بازداشت و محاکمه خواهد شد. تدوین این طرح بعد از آن قوت گرفت که سال گذشته چند تن به اتهام فعالیت و سربازگیری برای داعش در هندوستان بازداشت گردیدند‌. این افراد برای پیوستن به شبکه تروریستی وارد عراق و سوریه شدند. نطارت شدید دولت هند بر انترنت و شبکه‌های اجتماعی از مهم‌ترین موانع برقراری روابط مسلمانان هند با گروه‌های تروریستی می‌باشد.

بحران‌آفرینی پاکستان:

تصویر پاکستان در افکار عمومی هند تصویر بسیار منفی است و مناسبات سیاسی میان این دو کشور در فضایی از بی‌اعتمادی قرار دارد. رفت‌وآمد عادی نیز بین شهروندان این دو کشور بسیار محدود است.
دشمنی پاکستان و هند از یکسو و فعالیت گروه‌های تندرو در کشمیر تحت کنترول هندو برافراشتن پرچم پاکستان از سوی این گروه‌ها در چند ماه گذشته و افزون بر همه‌‌ء این‌ها، حملات تروریستی ممبیی، موج بدبینی نسبت به مسلمانان را گاهی اوقات تشدید می‌کند تا جایی که برخی‌ مردم از مسلمانان می‌خواهند تا به پاکستان بروند؛ چون به باور آن‌ها پاکستان بر مبنای مذهب تاسیس گردیده و مسلمانان باید به کشوری بروند که به آن تعلق دارند. نظارت شدید دولت هند بر جامعه مسلمان هم باعث شده تا رفتارهای مسلمانان زیر ذره‌بین دولت باشد، مثلا: در منطقه نظام‌الدین و سایر مناطق مسلمان‌نشین در دهلی حضور سنگین نیروهای امنیتی محسوس است.
در ۱۹ مارچ ۲۰۱۵ نیت سینگ وزیر داخله هند گفته بود که اکثریت فعالیت‌های تروریستی در سرحدات هند با پاکستان است و اگر استخبارات پاکستان و ارتش این کشور دست از حمایت از ترور را بردارد وضعیت امنیتی در جنوب آسیا به‌صورت قابل توجهی بهبود خواهد یافت. او تاکید کرد که پاکستان باید بر استراتژی استفاده از تروریسم به‌عنوان یک وسیله‌ جنگ نیابتی بازنگری کند و این به سود منافع ملی این کشور است.

وضعیت مسلمانان چگونه است؟

حمید انصاری، معاون رییس‌جمهور هند در یک سخنرانی در سپتامبر ۲۰۱۵ از وضعیت نامناسب مسلمانان این کشور انتقاد کرد. او گفت که مسلمانان هند در حاشیه ساختار‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی قرار گرفته‌اند و حتا وضعیت آن‌ها بدتر از کسانی است که در رده‌بندی‌های سیستم کاست در پایان قرار دارند. هرچند این دیدگاه آقای انصاری انتقاد‌های زیادی را به‌دنبال داشت اما روشنفکران هندی خواهان توجه دولت به وضعیت مسلمانان شدند.
آقایای انصاری مشکلات مسلمانان هند را این‌گونه طبقه‌بندی کرد:
۱: مشکلات هویتی– امنیتی؛
۲: مشکلات آموزش و توانمند‌سازی؛
۳: نابرابری در دسترسی به هزینه‌ها؛
۴: نابرابری عادلانه در تصمیم‌گیری.

اشتراک گذاري با دوستان :