لزوم اصلاحات در شهرداری کابل و نواحی آن

- بیژن

جلوگیری از زیر آب شدن چهارراه‌های کابل، کار دشواری نیست. هر ناحیه کابل در گذشته آب‌ریزهایی داشت و این آب‌ریزها به مرور از لجن پر شد و به همین دلیل است که در Untitled-1بارند‌گی چهارراه‌ها پر از آب می‌شود. راه‌حل این است که همین آب‌ریزها پاک‌کاری شود. مهندس و آدم فنی هم در اداره عریض و طویل شهرداری کابل فراوان است. حتما منابع مالی هم برای پاک‌کاری چند تا آب‌ریز در خزانه شهرداری است و نیازی نیست که از مرجع دیگر پول مطالبه کند. اما شهرداری کابل آن قدر بی‌کفایت است که نمی‌تواند مشکل زیر آب شدن چهارراه‌ها را حل کند.
حتا آن زمانی‌که کابل شهردار هم داشت، به این مهم توجه نشده بود. آقای نواندیش شهردار پیشین کابل نتوانست مشکل آب‌ریز «ناحیه چهار» کابل را حل کند. جالب این است که در همین ناحیه ریاست تنظیف شهرداری کابل موقعیت دارد. روزهای بارانی چهار طرف عمارت همین ریاست تنظیف شهرداری پرآب می‌شود، به حدی که کسی نمی‌تواند به داخل عمارت برود یا از آن بیرون شود.
مقام‌های شهرداری کابل، در این پانزده سال، نتوانستند که عمارت تنظیم شهرداری را از شر آب باران نجات دهند. در کنار عمارت ریاست تنظیم شهرداری کوچه‌ای است که در آن حداقل چند شفاخانه و دو دانشگاه موقعیت دارد، تالارهای عروسی نیز در این کوچه ساخته شده است. به همین علت این کوچه خیلی پررفت‌وآمد است. در روزهای بارانی در همین کوچه هم آب جمع می‌شود؛ به حدی که رفت‌وآمد را ناممکن می‌سازد.
جاده‌ای که پروان دوم را به سرای شمالی وصل می‌کند نیز خراب است و در روزهای بارانی آب در روی جاده جمع می‌شود. ساحه قوای مرکز هم در روزهای بارانی خیلی وضعیت زشت دارد. حتا در چهارراه نزدیک ارگ نیز، در روز‌های بارانی آب جمع می‌شود و رفت‌وآمد وسایط را مشکل می‌سازد. اما با وجود تمام این مشکلات تا حال شهرداری دست به کار نشده تا مشکل آب‌ریز شهر کابل را حل کند. در روزهای بارانی وضعیت چنان بد می‌شود که آدم فکر می‌کند، نهادی به نام شهرداری در این شهر وجود ندارد. چهارراه‌ها از آب پر می‌شود و مردم برای عبورومرور، از کراچی‌های چهارچرخه استفاده می‌کنند.
عبورومرور از چهارراه‌های پر از آب، برای زنان و کودکان خیلی دشوار و تا حد زیادی ناممکن است. حتا واسطه‌های نقلیه غول‌پیکر هم با تاخیر و دشواری از چهارراه‌های پرآب باران، عبور می‌کنند. ترس همه این است که اگر یک ساعت کامل باران شدیدی در کابل ببارد، وضعیت شهر چه می‌شود. روشن است که در بسیاری از مناطق، مردم در کلبه‌های گلین زند‌گی می‌کنند. خانه‌های بسیاری در کابل از خشت خام ساخته شده‌اند. درست است که در این چهارده سال، عده‌ای از پول‌های باد‌آورده، نصیب شدند و قصرها ساختند، اما مردم عامی که نه در سفره فساد مالی شریک بودند و نه قرارداد گرفتند و نه در سازمان‌های غیردولتی عضو بودند، خانه‌های‌شان حالا هم گلی است. این مردم بیشتر از همه هزینه بارند‌گی‌های کابل را می‌پردازند.
باران برای بسیاری از جوامع بشری رحمت است، شاعران در مورد آن می‌سرایند و به آن دل‌انگیزترین رویداد طبیعی لقب داده‌اند، اما به دلیل بی‌کفایتی و ناتوانی شهرداری کابل، دل‌انگیزترین حادثه طبیعت بدل به مصیبت بزرگ برای مردم عام ساکن کابل می‌شود. مردم عام کابل وقتی وضعیت چهارراه‌ها را در روزهای بارانی می‌بینند، فحش و دشنام نثارسران حکومت و شهرداری می‌کنند و به این ترتیب تنفرشان را از بی‌کفایتی دولتمردان ابراز می‌دارند. به‌نظر می‌رسد که این معلومات به دلایل مختلف به ریاست‌جمهوری، ریاست اجرایی و دیگر مراجع نمی‌رسد.
سران حکومت وحدت ملی باید ناتوانی و بی‌کفایتی شهرداری را جدی بگیرند. لازم است که رییس‌جمهور با شهرداری صحبت کند و از آنان بخواهد که دلیل بی‌کفایتی و ناتوانی‌شان را توضیح بدهند. باید شهرداری کابل توضیح بدهد که چرا به رغم در اختیار داشتن منابع انسانی و مالی قادر به ترمیم و بازسازی چند تا آب‌ریز نیست. چرا حتا جاده‌هایی که بهترین سرک‌های کابل لقب گرفته‌اند هم آب‌ریز ندارند و آب باران در روی جاده باقی می‌ماند؟
آیا وقت آن فرا نرسیده است که اصلاحات بنیادی در شهرداری کابل بیاید و ظرفیت‌های آن تقویت شود. چه لزومی دارد که عده‌ای در سمت‌های معینیت و ریاست‌های شهرداری و نواحی کابل حضور داشته باشند ولی کاری از پیش برده نتوانند. شهرداری کابل، ریاست‌های نواحی در گوشه‌های مختلف کابل دارد، اما مردم نمی‌دانند که وظایف این نواحی چیست، اصلا کسی حضور این نواحی را در محل زند‌گی خودش احساس نمی‌کند. حتا مردمی که در نزدیکی ریاست نواحی زند‌گی می‌کنند، رییس ناحیه را نمی‌شناسند. ریاست‌های نواحی شهرداری کابل صرف از برحالی وکیلان گذر در اسناد رسمی تصدیق می‌کنند و غیر از آن وظیفه‌ای ندارند. در مواردی هم از فروشنده‌ها باج می‌گیرند. وقت آن است که در شهر‌داری کابل و نواحی مختلف آن اصلاحات لازم بیاید.

اشتراک گذاري با دوستان :