شلیک جدید موشکی از سوی کوریای شمالی

در حالی‌که نشست بین‌المللی درباره امنیت اتومی در واشنگتن برگزار شده است، کوریای جنوبی روز جمعه ۱ اپریل کوریای شمالی را به شلیک یک موشک جدید بردکوتاه متهم کرد. کوریای جنوبی هم‌چنین گفته است پیونگ یانگ اقدام به پخش پارازیت در سیستم‌های موقعیت‌یابی یا «جی‌پی‌اس» در کوریای جنوبی کرده است.
به‌گفته وزیر دفاع کوریای جنوبی یک موشک زمین به هوا حوالی ظهر جمعه اول اپریل به وقت محلی از شهر «سوندوک» در شرق کوریای شمالی شلیک شده است. وزیر دفاع کوریای جنوبی جزئیاتی بیشتری در باره مسیر این موشک نداده اما خبرگزاری «یان هاپ» کوریای جنوبی گفته است که موشک بعد از طی کردن مسافت یک‌صد کیلومتر در دریای جاپان فرود آمده است.
وزیر وحدت هر دو کوریاین‌یز در گفتگو با خبرنگاران پخش پارازیت در سیستم‌های موقعیت‌یابی کوریای جنوبی را یک اقدام تحریک‌آمیز خوانده و خواهان توقف آن شده است. منابع کوریای جنوبی گفته‌اند نزدیک به ۶۰ هواپیمای این کشور هدف امواج پارازیت قرار گرفته است.
اقدام امروز کوریای شمالی به شلیک موشک در حالی صورت گرفته که بارک اوباما، رییس‌جمهور امریکا به مناسبت گشایش اجلاس دوروزه امنیت اتومی در واشنگتن تعهد کرده است که امریکا، جاپان و کوریای جنوبی متحدانه تلاش خواهند کرد کوریای شمالی را از اقدامات تحریک‌آمیز برحذر دارند.
خبرگزاری فرانسه می‌گوید رسانه‌های کوریای شمالی نشست امنیت اتومی در واشنگتن را تلاشی بیهوده برای زیر پا کردن حق مشروع کوریای شمالی به داشتن سلاح اتومی توصیف کرده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :