تلاش‌ ایران و پاکستان برای گسترش روابط اقتصادی

- برگردان: ضیا صادق منبع: خبرگزاری فرانسه

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، ایران و پاکستان روز جمعه گذشته در مورد گسترش روابط اقتصادی و ایجاد دو گذرگاه مرزی دیگر برای افزایش و توسعه تجارت توافق کردند. در بیانیه‌ای که از جانب اسلام‌آباد به نشر رسیده، گفته شده که حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران اخیرا به هدف دیدار رسمی دو روزه وارد اسلام‌آباد شده است. در این سفر رییس‌جمهور ایران را هیات بزرگ اقتصادی همراهی می‌کند. در این سفر رییس‌جمهور ایران با نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان دیدار کرده و در مورد مسایل مورد علاقه دو‌جانبه گفتگو کرده‌اند.
در بیانیه‌ای که از جانب پاکستان به نشر رسیده از قول نواز‌‌شریف نقل شده که «روابط تجارتی و اقتصادی میان ایران و پاکستان به‌دلیل وضع تحریم‌ها از سوی جامعه بین‌المللی صدمه زیادی دیده بود، بنا دو کشور در دیدار اخیر رییس‌جمهور ایران از پاکستان توافق کرده‌اند تا به ترمیم روابط پرداخته و روابط خود را در بخش‌های تجارت، اقتصاد و انرژی بار دیگر تحکیم ببخشند.»
در دیدار اخیر رییس‌جمهور ایران از پاکستان و پس از گفتگوی مقام‌های هر دو کشور شش توافق‌نامه در زمینه‌های تجارت و اقتصاد عقد شد که این برنامه‌ها شامل «پلان استراتژیک پنج‌ساله همکاری‌های تجارتی» می‌شود. برعلاوه آقای شریف گفته است که هر دو کشور ایران و پاکستان تصمیم گرفته‌اند تا دو گذرگاه دیگر را برای تشویق تجارت در امتداد خط مرزی خود ایجاد کنند.
در بیانیه‌ای منتشر شده آقای روحانی نیز گفته است که هر دو طرف در جستجوی راه‌هایی‌اند که فرصت‌های تازه‌ای را برای همکاری‌ها در بخش انرژی که شامل صادرات برق از ایران به پاکستان می‌باشد در بر می‌گیرد. هم‌چنان از قول آقای روحانی گفته شده که کشورهای متذکره در تلاش جستجوی راه‌هایی‌اند تا زمینه افزایش مبادلات تجاری میان دو کشور را فراهم سازند. هم‌چنان در دیدار روحانی از پاکستان موضوع تجارت از طریق دریا نیز مطرح شده که هدف آن تجارت دریایی میان بندر گوادر پاکستان و بندر چابهار ایران می‌باشد.
به‌گفته روحانی: «پاکستان و ایران هر کدام نسبت به امنیت کشور مقابل به مثابه امنیت خودشان می‌نگرند.» روحانی اضافه کرد که در گذشته اراده خوبی در دو کشور در قسمت مبارزه بر ضد افراط‌گرایی و گروه‌های تروریست وجود داشت و به این‌گونه عناصر اجازه داده نشد که صلح و ثبات را در منطقه به خطر اندازند. پاکستان در تلاش است تا در پروژه‌هایی با ایران سهم بگیرد که بحران درازمدت کمبود انرژی خود را که مانع رشد تجارتی در این کشور شده پایان دهد.
چنان‌که در راستای همین نیازمندی، پایپ لاین گاز ایران- پاکستان به ارزش ۷٫۵ میلیارد دالر در ماه مارچ سال ۲۰۱۳ طی مراسمی افتتاح شد. اما این پروژه به‌دلیل وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران، عملی نشد. تهران سهمیه پایپ لاین گاز خود را که ۱۸۰۰ کیلومتر طول دارد اعمار کرد. این پایپ لاین ذخایر گاز منطقه فارس جنوبی را که سر‌انجام به شهر نواب‌شاه پاکستان در نزدیک شهر کراچی خاتمه می‌یابد وصل می‌کند. این پروژه نیز بخشی از طرح بلند‌پروازانه ۴۶ میلیارد دالری دهلیز اقتصادی است که غرب چین را به خاور‌میانه از طریق پاکستان وصل می‌سازد. پکن اخیرا کار پایپ‌لاین گاز میان منطقه نواب شاه و بندر گوادر نزدیک به مرز ایران را آغاز کرده است.
به گزارش خبرگزاری‌های ایران این کشور از دیر زمانی به این‌سو آمادگی‌اش را در زمینه انتقال انرژی به پاکستان اعلام کرده است. چنانچه پاکستان با داشتن نزدیک به ۱۸۷ میلیون جمعیت خواهان واردات انرژی از ایران است. در حال حاضر مواد صادراتی پاکستان به ایران بیشتر محصولات کشاورزی و منسوجات است. بر‌اساس اعلام رسانه‌های ایران، مبادلات تجاری ایران و پاکستان تا سطح پنج میلیارد دالر در سال بالغ می‌شود، چنان‌که ایران در سال گذشته تنها ۴۴۰ میلیون دالر کالای غیر‌نفتی به پاکستان صادر کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :