پاسخ بی‌بی‌سی به ۸صبح

به سردبیر روزنامه هشت صبح،

شما اخیرا اتهامات سنگینی را در رابطه به شیوه استخدام و عملکرد ادیتوریال سرویس بی‌بی‌سی برای افغانستان به نشر سپرده‌اید بدون آن که آنها را با ما درمیان بگذارید و یا فرصتی برای پاسخ گفتن بدهید.

در مورد اول:
بی‌بی‌سی تبعیض و آزار را به هر شکلی که باشد بسیار جدی می‌گیرد و به هیچ‌وجه تحمل نمی‌کند. بی‌بی‌سی سیستم سخت‌گیرانه‌ای برای رسیدگی رسمی به شکایات دارد تا به شکایت‌های مربوط به زورگویی، آزار و یا تبعیض پاسخ بگوید. در چنین مواردی با احترام کامل به محرمیت آنها، تحقیقات همه‌جانبه انجام می‌گیرد. ما خود را مکلف به محافظت از همکاران خود می‌دانیم و تلاش می‌کنیم همیشه به این مکلفیت پابند باشیم.

]
در مورد اتهامات ادیتوریالی که شما نشر کرده‌اید:
پس از مصاحبه با سخنگوی طالبان، به دنبال حمله این گروه به کارمندان تلویزیون طلوع در ماه جنوری، ما تحقیقی درباره نحوه انجام این گفتگوی رادیویی انجام دادیم. نتیجه این تحقیق این بود که پخش این گفتگو تصمیم بجایی نبوده است. ما می‌پذیریم که در همین مورد عملکرد ما با معیارهای بالایی که مخاطبان و خود ما از خود انتظار داریم، همخوانی نداشته است. ما همه آنچه را که در توان داریم به کار می‌بندیم تا چنین خطاهایی در کار ما نادر باشد و
مانند همه سرویس‌های بخش جهانی بی‌بی‌سی، اخبار منصفانه، قابل اعتماد و بی‌طرفانه ارایه کنیم.

دو نفر از هر پنج نفر در افغانستان، از نشرات بخش افغانستان بی‌بی‌سی استفاده می‌کنند. اکثریت مخاطبان بی‌بی‌سی در افغانستان، ما را به عنوان یک منبع بی‌طرف و متوازن خبری می‌پذیرند. حفظ اعتماد مخاطبان، برای ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل تصویر یک‌‌جانبه شما از بخش افغانستان بی‌بی‌سی نباید بی‌پاسخ بماند.

با احترام
لیلیان لاندور
رییس بخش زبان‌های سرویس جهانی بی‌بی‌سی

توضیح ۸صبح

روزنامه هشت صبح با باورمندی کامل به آزادی بیان و ضابطه‌های آن، دو نوشته را در رابطه به نشرات بخش افغانستان بی‌بی‌سی به روز چهارشنبه پنجم حوت/اسفند به نشر رساند. این دو نوشته که یکی آن شکایت‌نامه‌ی کمپاین «بی‌بی‌سی فارسی و پشتو را به پاسخگویی واداریم» و دومی نیز نوشته‌ای از آقای عزیز حکیمی بود که به «عملکرد غیرحرفه‌ای بی‌بی‌سی افغانستان در پوشش خبری حمله‌ی تروریستی طالبان بر شبکه‌ی طلوع» و هم‌چنین زمینه دادن بی‌بی‌سی به سخنگوی طالبان برای تهدید روزنامه‌نگاران افغان اختصاص داشت.

روزنامه ۸صبح، در پی جوابیه‌ی بی‌بی‌سی، نکات زیر را برای روشن ساختن بیشتر اقدام این روزنامه برای نشر این مطالب، به عرض می‌رساند:

اول: شکایت علنی کمپاین «بی‌بی‌سی فارسی و پشتو را به پاسخگویی واداریم» به درخواست روزنامه‌نگاران افغان از سوی این روزنامه نشر شد و تنها نظر این روزنامه نبود.

دوم: نوشته آقای حکیمی هم، نظر و انتقاد یک نویسنده و همکار سابق بی‌بی‌سی در مورد بی‌بی‌سی فارسی بود و باز هم نظر این روزنامه نبود.

سوم: هردو نوشته، گزارش نبودند تا ۸صبح در پی ایجاد توازن بر می‌آمد و نظر بی‌بی‌سی را نیز جویا می‌شد. اینک،‌ ۸صبح با نشر پاسخ بی‌بی‌سی، توازن لازم را در اطلاع‌رسانی رعایت می‌کند.

چهارم: هدف اصلی این نوشته‌ها، پاسخگویی بی‌بی‌سی به یک سری انتقادها بود که بی‌بی‌سی نیز با کمال میل به ارایه پاسخ پرداخت.

روزنامه ۸صبح به بی‌بی‌سی به عنوان یک رسانه معتبر بین‌المللی احترام دارد، اقدام این رسانه را برای پاسخگویی می‌ستاید و از آن استقبال می‌کند.

روزنامه ۸صبح امیدوار است در پی نشر این مطالب و پاسخ بی‌بی‌سی، نگرانی‌هایی که میان روزنامه‌نگاران افغان خلق شده بود، برطرف شود و فاصله‌ای که میان روزنامه‌نگاران افغان و بی‌بی‌سی ایجاد شده بود، از میان برود.

اشتراک گذاري با دوستان :