محکومیت شدید کوریای شمالی از سوی شورای امنیت

در پی اقدام کوریای شمالی در پرتاب یک موشک به فضا، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز یک‌شنبه در بیانیه‌ای اقدام پیونگ یانگ را شدیدا محکوم کرد. شورای امنیت این بیانیه را پس از جلسه فوری خود صادر کرد.
کوریای شمالی پیشتر در روز یک‌شنبه اعلام کرد که یک موشک را به فضا پرتاب کرده است، اقدامی که ناقض تحریم‌های سازمان ملل است. امریکا، کوریای جنوبی، بریتانیا و جاپان از جمله کشورهایی هستند که اقدام کوریای شمالی را محکوم کرده‌اند و خواستار برخورد بین‌المللی با پیونگ یانگ شده‌اند. سامانتا پاور، سفیر امریکا در سازمان ملل گفت کوریای شمالی با عواقب جدی روبه‌رو خواهد شد.
رافایل رامیرز، سفیر ونزویلا در سازمان ملل که ماه جاری میلادی ریاست دوره ای شورای امنیت را برعهده دارد قبل از نشست شورا به خبرنگاران گفته بود پیش‌بینی می‌کند که اعضای این نهاد «این نوع نقض تحریم‌ها را به اتفاق آرا محکوم کنند.» در واکنش به آزمایش‌های اتومی و موشک‌های بالیستیک در کوریای شمالی از سال ۲۰۰۶ به بعد، شورای امنیت چهار دور تحریم‌های سنگین را علیه این کشور اعمال کرده است.
سفیر جاپان در سازمان ملل متحد که همگام با کوریای جنوبی و امریکا خواستار برگزاری نشست اضطراری روز یک‌شنبه شده بود، پرتاب موشک توسط کوریای شمالی را «تهدیدی آشکار علیه جان مردم» خواند. او گفت زمان گفتگو به سرآمده و برای متوقف کردن پیونگ‌یانگ فشار بیشتری لازم است.
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد که خود اهل کره جنوبی است، روز یک‌شنبه گفت تصمیم کوریای شمالی به استفاده از فناوری موشکی بالیستک که ناقض تحریم‌های سازمان ملل متحد است، اسفناک است. دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی-ناتو- نیز اقدام کوریای شمالی را محکوم کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :