اوباما توافق اتومی با ایران را پیروزی تاریخی خواند

بارک اوباما، رییس‌جمهور امریکا در اظهاراتی توافق اتومی میان گروه ١+۵ و ایران را یک «پیروزی تاریخی» و نشانه «نیرومندی دیپلوماسی» امریکا توصیف کرد و گفت با اجرای این توافق ایران به سلاح اتومی دست نخواهد یافت. آقای اوباما افزود با این حال این توافق تمامی اختلافات امریکا با ایران را حل نخواهد کرد رییس‌جمهور امریکا در این رابطه از برنامه موشک‌های بالیستیکی ایران یاد کرد که امریکا تحریم‌های جدید را علیه آن اعلام کرد.
رییس‌جمهور امریکا در اولین اظهارات خود چند ساعت بعد از اجرایی شدن برجام و پایان یافتن تحریم‌های چندجانبه علیه ایران، از اقدامات «مختل‌کننده ثبات» از جانب ایران انتقاد کرد و از این کشور خواست در جهت برقراری روابط جدید با جهان و جامعه بین المللی تلاش کند.
بارک اوباما تکرار کرد که امریکا مواظب خواهد بود ایران امنیت اسراییل و سایر کشورهای منطقه را تهدید نکند. آقای اوباما در بخشی از سخنرانی خود از آزادی زندانیان امریکایی از سوی ایران استقبال کرد و نقش سویس را در میانجی‌گری برای آزاد کردن آنان مورد تمجید قرار داد.
ساعاتی پیش از اظهارات رییس‌‌جمهور امریکا درباره اجرایی شدن برجام، حسن روحانی رییس‌جمهور ایران در یک کنفرانس خبری در تهران اجرای شدن توافق اتومی را یک پیروزی بزرگ برای ایران توصیف کرد و گفت که این توافق نشان می‌دهد که «تعامل سازنده با دنیا درست است.»
همزمان با اظهارات اوباما، جان کری وزیر امور خارجه امریکا با انتشار بیانیه‌ای از پرداخت مبلغ ۱.۷ میلیارد دالر بدهی امریکا به ایران خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه اصل این بدهی که به انقلاب اسلامی ایران در سال ١٩۷٩ برمی گردد ۴٠٠ میلیون دالر است و مابقی آن سود مربوط به این مبلغ در طول چندین سال را در بر می‌گیرد.
در بیانیه وزارت خارجه امریکا تصریح شده که پرداخت این مبلغ ربطی به رفع توقیف میلیاردها دالر از دارایی‌های ایران به تعقیب اجرایی شدن توافق اتومی ندارد.

اشتراک گذاري با دوستان :