امریکا و جاپان مسوول اقدامات بین‌المللی بر ضد کوریای شمالی

در پی ادعای کوریای شمالی مبنی بر آزمایش موفقیت‌آمیز یک بمب هایدروجنی، توکیو و واشنگتن روز پنج‌شبه اعلام کردند که رهبری اقدامات بین‌المللی علیه پیونگ یانگ را از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد بر عهده خواهند گرفت. شینزو آبه نخست وزیر جاپان روز پنج‌شنبه در جلسه پارلمان آن کشور گفت، توکیو تصمیم گرفته است در مقابله با آزمایش بمب هایدروجنی توسط کوریای شمالی اقدامات ویژه‌ای علیه پیونگ یانگ اتخاذ کند.
وی اضافه کرد در مکالمه‌ای که با بارک اوباما داشته، علاوه بر این اقدامات، هر دو کشور توافق کردند که اقدامات مشترکی نیز از طریق شورای امنیت سازمان ملل علیه کوریای شمالی به کار ببندند. نخست وزیر جاپان با بیان این که واشنگتن و توکیو توافق کردند از طریق شورای امنیت رهبری اقداماتی را علیه پیونگ یانگ برعهده بگیرند، تاکید کرد «من بار دیگر از حمایت ایالات متحده از جاپان مطمن شدم.»
جان کری، وزیر خارجه امریکا آزمایش هسته‌ای روز چهارشنبه کوریای شمالی را «بسیار تحریک‌آمیز» خواند و آن را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی دانست و گفت این اقدام ناقض قطع‌نامه‌های شورای امنیت است. انتظار می‌رود شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی موضوع و تهیه تحریم‌های جدید علیه کوریای شمالی، نشستی ویژه برگزار کند.
روز چهارشنبه زمین‌لرزه نسبتا قدرتمندی در کوریای شمالی ثبت شد و اندکی پس از آن، پیونگ یانگ اعلام کرد که یک بمب هایدروجنی را با موفقیت آزمایش کرده است. جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز گذشته درباره ادعای کوریای شمالی ابراز تردید کرد و گفت: «تجزیه و تحلیل‌های اولیه از آزمایش هسته‌ای روز چهارشنبه کوریای شمالی با ادعای پیونگ یانگ درباره آزمایش موفقیت‌آمیز بمب هایدروجنی مطابقت ندارد.»
وی افزود «طی ۲۴ ساعت گذشته هیچ اتفاقی در کوریای شمالی روی نداده که موجب شود امریکا درباره توانایی فنی و نظامی این کشور ارزیابی مجددی داشته باشد.» ایالات متحده، از پایگاه خود در جزیره اوکیناوا در جاپان، هواپیماهایی را برای راستی آزمایی از ادعای کوریای شمالی اعزام کرده است. سیول همسایه جنوبی پیونگ یانگ نیز اعلام کرد از روز جمعه، پخش برنامه‌های تبلیغاتی از طریق بلندگوهای نصب شده در نوار مرزی با کوریای شمالی را آغاز خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :