تحولی بر صنعت نمدبافی زنان بامیان

- نوروز رجا- بامیان

بحران‌های سیاسی در کشور، کم‌توجهی حکومت مرکزی و ضعف اداره محلی بامیان سبب رکود صنایع دستی زنان در این ولایت شده است. با وجودی که صنعت دستی بامیان همیشه از اعتبار جهانی برخوردار بوده است، اما هم اکنون شماری از این صنایع در حال نابود شدن قرار دارند.
نمد بافی، خورجین‌بافی، برگ‌بافی، قالین‌بافی، گلیم‌بافی، شال‌بافی، سوزن‌دوزی، خامک‌دوزی و فرش‌های سنتی از جمله صنایع دستی زنان هزاره‌جات‌اند که به اثر جنگ‌ها، مهاجرت‌ها و عدم حمایت دولت از خانواه‌های روستایی، بر تاق فراموشی سپرده شده‌اند.
یکی از این صنایع باارزش بامیان نمد است که از پشم خالص گوسفند وطنی ساخته می‌شود. این صنعت پشمی تا حدود چهل سال پیش از مهم‌ترین صنایع دستی زنان این ولایت به حساب می‌آمد که از شهرت به‌سزایی برخوردار بود.
در گذشته‌های دور، نمد تنها زینت‌بخش مهمان‌خانه‌های خانواده‌های متمول و خوش‌روزگار هزاره‌‌جات بود. فقط خوانین و میرهای دایزنگی، مراجع مذهبی و چهر‌ه‌های متنفذ هزاره از آن به حیث فرش مهمان‌سراهای خود استفاده می‌کردند.
حاجی مرزابیگ، پیرمرد باشنده ولسوالی ورس ولایت بامیان می‌گوید: «پیش از کودتای ثور نمد دایزنگی که از پشم بسیار مرغوب و از اولین «تراش» یا کل کردن پشم بره وطنی به سایز‌های مختلف ساخته می‌شد، بسیار معروف بود و به کشورهای دیگر نیز صادر می‌گردید.»
اوعلاوه می‌کند: «نمد دایزنگی در گذشته یکی از توشه‌های راه زایران هزاره بود. آنان زمانی که به قصد اماکن مقدسه در ایران، عراق، سوریه و عربستان و یا دیگر کشورهای همسایه می‌رفتند از آن به‌عنوان کالای مرغوب و قیمت‌بها با خود می‌بردند، با فروش آن سود خوبی کمایی کرده و سوغات‌شان را نیز پوره می‌کردند.
اما این‌که چرا صنعت نمد بافی بامیان با رکود مواجه شد دلایل آن عدم حمایت دولت از صنایع دستی زنان، خشک‌سالی‌های آخر، کم شدن مالداری، افزایش قیمت پشم گوسفند، وارد شدن فرش‌های ایرانی و ترکی، مثل موکت و دوشک اسفنج نیز ذکر شده است.
سجاد محسنی یکی از ریش‌سفیدان مرکز این ولایت، نمدمالی را جزو هنر و فرهنگ محلی مردم دانسته می‌گوید: «نمد مالی با نام زنان این ولایت گره خورده و جزو فرهنگ هزاره‌جات به حساب می‌آید، اما فراموش شدن این صنعت به معنای نابود شدن هنر و داشته‌های فرهنگی مردم بامیان نیز محسوب می‌شود.»
محسنی علاوه می‌کند با آن که ساختن نمد از تهیه کردن پشم تا نقش انداختن، مالیدن کار سخت و دشوار است، اما برای زنان یک میله نیز می‌باشد، چون مالیدن نمد طی یک مراسم خاص انجام می‌شود که گاهی چندین روز را در بر می‌گیرد.
حلیمه رضایی یکی از زنان تجارت‌پیشه بامیان به این باور است که نبود مارکت، تبلیغ نشدن و عدم بازار مشخص جهت عرضه کردن صنایع دستی زنان در این ولایت دلیل دیگر نابودی این صنعت دیرینه می‌باشد.
وی می‌گوید: «زنان بامیان تنها در بعضی مراسم‌ها و جشنواره‌ها فرصت می‌یابند که صنایع‌شان را به نمایش بگذارند، چون نه در بامیان و نه در هیچ یکی دیگر از شهرهای کشور، بازار مشخصی برای عرضه صنایع دستی زنان بامیان وجود ندارد.»
به‌گفته خانم رضایی، یک نمد ۱۲ کیلویی پس از حلاجی پشم گوسفند توسط نداف، حداقل دو روز را در بر می‌گیرد تا توسط یک گروه چهار یا پنج‌نفری زنان مالیده شود، در بازار داخل قریه بیش از ۱۵۰۰ تا۲۰۰۰ افغانی به فروش نمی‌رسد.
اما ملا یعقوب از باشندگان ولسوالی پنجاب ولایت بامیان نظر دیگری دارد. او که فرش مهمان‌خانه‌اش نیز نمد لیگان ورسی از پشم بره است می‌گوید: «با وجودی که شمار زیادی از صنایع دستی بامیان در حالت فراموش شدن است، اما بازار نمدمالی این ولایت پس از یک رکود کوتا‌ه‌مدت دوباره رونق گرفته است.»
او علاوه می‌کند: «نمد یک فرش صحی است و در فصل زمستان بسیار گرم‌. کسانی که به کمردردی و روماتیزم مبتلا هستند، خانه‌شان نم دارد و یا کانکریتی است از آن به‌عنوان فرش، رودوشکی و روتختی استفاده می‌کنند.»
به‌گفته ملا یعقوب «از وقتی که از نمد دایزنگی علاوه بر فرش خانه به‌عنوان تحفه برای بزرگان و رشوه برای مقامات استفاده می‌شود، بازار آن بهتر شده است. چون کسانی که کارش در حکومت و موسسات بند است یک تخته از این نمد با خود می‌برند که حتا شامل حال مقامات بلند‌رتبه نیز می‌شود.»
ملا یعقوب علاوه می‌کند که رشد نمدمالی اضافه بر این‌که اقتصاد خانواده‌های روستایی را تقویت می‌کند از فروش آن عواید خوبی نصیب دولت نیز می‌گردد. چنانچه نمد بامیان با طرح و دیزاین مطابق تقاضای مارکت‌های خارجی ساخته شود، بازارش دوباره رونق خواهد گرفت.
این در حالی است که در چند سال آخر از نمد، علاوه بر فرش، رودوشکی و روتختکی وسایل تزینی برای دیکور منازل، خورجین، دستکول، واسکت و کفش رو‌فرشی نیز می‌سازند که این یک ابتکار نو در صنعت نمدمالی بامیان است.

اشتراک گذاري با دوستان :