غنی در دیدار با نوازشریف: طالبان پدیده افغانی نیستند

۸صبح، کابل: اشرف‌غنی رییس جمهور افغانستان، در دیدار با نوازشریف نخست وزیر پاکستان گفته است که طالبان پدیده افغانی نیستند و باید با آنان براساس استراتژی واحد برخورد شود.
این دیدار که در حاشیه پنجمین کنفرانس کشورهای قلب آسیا موسوم به پروسه استانبول در اسلام‌آباد پاکستان صورت گرفته، اشرف‌غنی در آن گفته که طالبان تهدیدی برای دو طرف خط دیورند هستند و برای‌شان معیار خوب و بد وجود ندارد.
براساس اعلامیه‌ای که توسط دفتر ریاست جمهوری منتشر شده، آقای غنی در این دیدار تاکید کرده که پاکستان طالبان را براساس رفتار و تابعیت‌شان به دسته‌های خوب و بد تقسیم کرده است. به گفته‌ آقای غنی، پاکستان تاکنون طالبانی را که علیه مردم افغانستان جنگ می‌کنند «خوب» و طالبان ضد دولت پاکستان را «بد» توصیف کرده است.
آقای غنی می‌گوید: «تقسیم طالبان به خوب و بد از لحاظ رفتار و یا کشورهای مربوطه شان یک تقسیم نادرست می‌باشد، بجای تقسیم آنان به خوب و بد باید در مقابل آنان بصورت قاطع مبارزه شود.»
رییس جمهور افغانستان همچنین می‌افزاید که طی سال جاری میلادی فرصت‌ها برای همکاری‌های منطقه‌یی و تامین صلح از دست رفته و در صورتی‌که سال ۲۰۱۶ نیز به همین گونه سپری شود، فضای همکاری و اعتماد بیشتر کاهش خواهد یافت.
اشرف‌غنی در دیدارش با نوازشریف، از دولت پاکستان در مورد این‌که تاکنون علیه شبکه تروریستی حقانی در داخل این کشور اقدامی نکرده انتقاد کرده است. وی افزوده که این شبکه تروریستی عامل اصلی قتل‌های بی‌رحمانه در افغانستان است و حکومت وحدت ملی از پاکستان می‌خواهد تا علیه شبکه تروریستی از قوای نظامی استفاده کند.
در همین‌حال، نوازشریف نخست وزیر پاکستان می‌گوید که افغانستان یک کشور مستقل است و پاکستان به استقلالیت افغانستان احترام «کامل» دارد. او تاکید کرده که تنها قدرت مشروع در افغانستان حکومت این کشور است.
به نقل از اعلامیه دفتر ریاست جمهوری، نوازشریف می‌گوید که دشمنان افغانستان دشمنان پاکستان است و این دو کشور باهم «دوست» و «برادر» می‌باشند.

اشتراک گذاري با دوستان :