یک نماینده مجلس ایران: هزینه زندگی برای افغان‌ها را گران کنیم

محمدرضا پورابراهیمی، نماینده کرمان در مجلس ایران، می‌گوید باید هزینه اقامت مهاجران افغان را در ایران بالا برد تا آنها این کشور را ترک کنند.
به نقل از بی بی سی، آقای پورابراهیمی به ایسنا گفته است اقامت شهروندان افغان در ایران و در ولایت کرمان مشکلات و آسیب‌های جدی اجتماعی، سیاسی و به دنبال داشته است. او گفته است اتباع افغانستان «از لحاظ مباحث امنیتی نیز تبدیل به یکی از معضلات کشور شده‌اند.»
نماینده کرمان به ماهیت این معضلات امنیتی اشاره‌ای نکرده اما گفته به خاطر «مسایل امنیتی، موضوعات منطقه‌ای و شرایط خاص کشور» باید تصمیم‌گیری در این زمینه تسریع شود.
محمدرضا پورابراهیمی گفته است به دلیل وسعت ایران نمی‌توان ورود و حضور مهاجران افغان را کنترول کرد و آنها می‌توانند پس از اخراج شدن از ایران دوباره به این کشور برگردند.
او گفته است: «بنابراین باید هزینه حضور آنها در کشور افزایش یابد به این معنی که برای ماندن در ایران هزینه اقتصادی بالایی بپردازند، اگر برای آنها کارت شناسایی و هویتی صادر شود و آنها که کارت شناسایی ندارند را قبول نداشته باشیم، اگر برای درآمدهایی که کسب می‌کنند و استفاده از زیرساخت‌ها و امکانات کشور هزینه سنگین پرداخت کنند دیگر در کشور ما نمی‌مانند.»
محمدرضا پورابراهیمی گفته اطلاعات شفافی از فعالیت اقتصادی مهاجران افغان وجود ندارد و آنها را متهم کرده که «هیچ مالیاتی پرداخت نمی‌کنند و بسیاری از مشکلات مربوط به کیفیت محصولات صادراتی متوجه آنهاست که به بازار اقتصادی ما به شدت لطمه وارد کرده است، لذا باید به این قضیه توجه جدی شود.»
آقای پورابراهیمی خواهان مداخله شورای امنیت ملی در این زمینه شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :