کمیسیون مستقل حقوق بشر: خشونت‌ها علیه زنان هفت درصد افزایش یافته است

- ظفرشاه رویی

همزمان با گرامی‌داشت از بیست و پنجم نوامبر، روز جهانی محو خشونت علیه زنان، کمیسیون مستقل حقوق بشر در گزارشی می‌گوید که میزان خشونت‌ها علیه زنان در افغانستان طی شش ماه امسال نسبت به شش ماه اول سال گذشته، بیش از هفت درصد افزایش یافته است.
قدریه یزدان پرست از کمیشنران کمیسیون مستقل حقوق بشر، امروز چهارشنبه، چهارم قوس، با ارایه‌ یافته‌های جدید این کمیسیون در مورد میزان خشونت‌ها علیه زنان در کشور، گفت که در شش ماه نخست سال جاری خورشیدی ۲۵۷۹ مورد خشونت علیه زنان مستندسازی شده است. خانم یزدان‌پرست افزود که موارد قتل زنان نسبت به سال گذشته افزایش چشم‌گیر یافته است. او می‌گوید: «آماری که ما در دست داریم نشان‌دهنده ۷٫۳۲ درصد افزایش در میزان خشونت علیه زنان در کشور می‌باشد.»
گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر حاکیست که خشونت‌های فزیکی، اقتصادی، جسمی، روانی، جنسی و قتل از موارد عمده خشونت‌ها علیه زنان می‌باشند. براساس این گزارش، در شش ماه نخست امسال ۱۹۰ خانم به اثر خشونت‌ها به قتل رسیده‌اند و ۱۰۱ مورد آن مربوط به قتل‌های ناموسی می‌شوند. در این گزارش آمده است: «از آغاز سال ۱۳۹۴ تا پایان سنبله همین سال، به تعداد ۱۹۰ مورد قضیه قتل مربوط به زنان توسط دفاتر ساحوی کمیسیون به ثبت رسیده است. موارد متذکره در بانک اطلاعات کمیسیون ثبت نگردیده اما توسط کارمندان بخش حمایت و توسعه حقوق زنان مستند گردیده است. از مجموع آمار متذکره ۱۰۱ مورد آن قتل ناموسی است که حیثیت قتل عمد را داشته و مانند قتل‌های هدفمند از روی قصد و اراده انجام شده است. همچنان این نوع قتل‌ با توجیهات حیثیتی-ناموسی به وقوع پیوسته و با ادعای حفاظت از ناموس صورت گرفته است.»
کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید در شش ماه نخست سال گذشته هشتاد و یک مورد قتل صورت گرفته اما آمار امسال بیشتر از دو برابر سال گذشته است. این کمیسیون در گزارش خود می‌افزاید که در زون شصت و یک درصد، در زون شمال شرق سی و هشت درصد، در زون جنوب بیست و هشت درصد، در زون غرب یازده درصد و در زون مرکز کشور بیش از پنج درصد قتل زنان صورت گرفته است. کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌افزاید که از مجموع موارد قتل زنان، تنها عاملان پنجاه و یک درصد این قتل‌ها بازداشت شده‌اند.
کمیسیون مستقل حقوق بشر در گزارش خود می‌گوید که احتمالا موارد قتل زنان بیشتر از آمار ارایه شده است. به گفته‌ی این کمیسیون عدم‌ باورمندی مردم و قربانیان خشونت نسبت به عملکرد دولت، نبود امنیت و مصوونیت، ضعف حاکمیت قانون در ولسوالی‌ها و ولایت‌های دور دست باعث شده تا برخی از موارد خشونت علیه زنان گزارش نشود و قربانیان آن به نهادهای مجری قانون مراجعه نکنند.
با این‌حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌افزاید که دسترسی محدود مردم به عدالت، تداوم فرهنگ معافیت، عدم برخورد جدی و قاطعانه با قضایای خشونت علیه زنان، دخالت افراد زورمند در رسیدگی به قضایای خشونت، کتمان جرایم و خودداری قربانیان از مراجعه به نهادهای عدلی و قضایی بدلیل ترس و عدم اعتماد، نبود هماهنگی لازم میان نهادهای عدلی و قضایی، وجود سلاح نزد افراد غیرمسوول، نبود امنیت و ضعف حاکمیت قانون، عدم حمایت لازم از قربانیان خشونت، نگرش منفی و جنسی نسبت به زنان، عادی شدن روند خشونت، پایین بودن سطح سواد و آگاهی در میان مردم و همچنین حاکمیت سنت‌های ناپسند و فقر در جامعه از عوامل اصلی افزایش موارد خشونت‌ها علیه زنان به شمار می‌روند.
حوادث وحشت‌ناک
در همین‌حال، تدامیچی یاماموتو معاون فرستاده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان، می‌گوید که امسال این کشور شاهد جدی‌ترین و وحشت‌ناک‌ترین موارد خشونت علیه زنان بوده است. براساس اعلامیه‌ای که توسط دفتر هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان، یوناما، منتشر شده آقای یاماموتو گفته است: «در سراسر جهان، خشونت علیه زنان و دختران یکی از شایع‌ترین و درعین حال یکی از خاموش‌ترین واقعیت‌ها است. در جریان این سال افغانستان شاهد برخی از حوادث وحشتناک خشونت علیه زنان بوده، و ما نیز شاهد اقدام جمعی بی‌سابقه‌یی بودیم؛ وقتی‌که زنان و مردان از اقشار مختلف جامعه در همبستگی با هم یکجا شدند و خواستار عدالت برای قربانیان خشونت علیه زنان و دختران گردیدند. عدالت و پاسخگویی باید حفظ شود.»
همچنین الزیرا سگیانبایوف نماینده سازمان ملل برای زنان در افغانستان، می‌گوید که برای محو خشونت علیه زنان در این کشور باید ضمانت‌‌هایی وجود داشته باشد. او می‌افزاید: «ما به اجرای موثر قوانین که از همه شهروندان، به ویژه زنان و دختران محافظت می‌کنند، نیاز داریم. مهم‌تر از همه، باید یک محیطی ساخته شود که در آن زنان و دختران احساس امنیت کنند و برای توسعه، نه تنها در خانه، بلکه در اجتماع یک فرصت فراهم شود.»
دفتر یوناما در اعلامیه‌ خود می‌گوید که خشونت‌ها علیه زنان و دختران در افغانستان به شکل گسترده وجود دارد. یوناما می‌افزاید که برعلاوه صدها مورد کشته و زخمی شدن زنان و دختران در نتیجه خشونت‌های مسلحانه طی سال جاری، نزدیک به سیزده هزار دانش‌آموز دختر نیز در نتیجه تهدیدها و مسدود شدن ۲۱۰ باب مکتب از رفتن به مکتب محروم شده‌اند.
اما، رولا غنی بانوی اول، می‌گوید یکی از راه‌هایی که می‌تواند میزان خشونت‌ها علیه زنان را در کشور کاهش دهد، پیروی از ارزش‌های اسلامی و دستورات قرآن است. خانم غنی که امروز در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی محو خشونت علیه زنان سخن می‌گفت، افزود: «برماست تا از درس‌های قرآن‌کریم بیاموزیم و ریشه‌های خشونت را از جامعه خود برچیده و فرهنگ صلح و آشتی را در میان مردم خود ترویج کنیم.»
این مراسم که توسط وزارت امور زنان برگزار شده بود،‌ در آن دلبر نظری وزیر این وزارت نیز گفت که روحانیون می‌توانند در کاهش موارد خشونت علیه زنان کمک کنند. او تاکید کرد که وزارت امور زنان در طول شانزده روز کمپاین برای محو خشونت علیه زنان، روحانیون را نیز همراه ساخته تا از طریق مساجد برای محو خشونت مردم را تشویق نمایند.

اشتراک گذاري با دوستان :