اهمیت شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد برای افغانستان

- نصیراحمد فایق

مجمع عمومی ‌ملل متحد به تاریخ ۲۱ اکتوبر ۲۰۱۵ انتخاباتی را به منظور گزینش ۱۸ عضو جدید شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد برگزار کرد. در این انتخابات افغانستان با دریافت ۱۷۹ رای از مجموع ۱۸۸ رای که بیانگر حمایت قاطع کشور‌های جهان از افغانستان می‌باشد، به عضویت شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد به مدت سه سال ۲۰۱۶-۲۰۱۸ انتخاب شد.

پیشینه

در گذشته افغانستان برای دو دوره در سال‌های ۱۹۵۹-۱۹۶۱ و ۱۹۷۶-۱۹۷۸ افتخار عضویت این شورا را داشته است. این بار گرچه نامزدی افغانستان در سال ۲۰۰۹ در چارچوب گروه آسیا و پسفیک برای دوره ۲۰۱۲-۲۰۱۴ معرفی گردیده بود ولی به منظور جلوگیری از رقابت و تعدد نامزدان در داخل گروه متذکره به دوره ۲۰۱۶-۲۰۱۸ به تعویق افتاد. در این مدت دولت افغانستان از طریق نمایندگی دایمی‌ خویش در سازمان ملل متحد مقیم نیویارک کمپاین وسیعی را که شامل انجام ملاقات‌ها به سطوح مختلف، انجام لابی و تعهدات حمایت متقابل با سایر اعضا و کسب حمایت گروه آسیا و پسفیک می‌گردید، راه‌اندازی کرد.

نقش و فعالیت‌های شورا

یکی از اهداف و اولویت‌های اساسی تاسیس سازمان ملل متحد برعلاوه تامین صلح و امنیت، حقوق بشر، دستیابی به همکاری بین‌المللی جهت حل مشکلات بین‌المللی اقتصادی می‌باشد.
ساختار ملل متحد متشکل از شش نهاد اساسی- مجمع عمومی، شورای امنیت، شورای اقتصادی و اجتماعی، شورای قیمومیت، محکمه بین‌المللی عدالت و دارالانشا می‌باشد که هر یک اهداف، تشکیلات و طرزالعمل کاری جداگانه داشته که در منشور ملل متحد بازتاب یافته است.
شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد در سال ۱۹۴۶ تاسیس گردید و دارای ۵۴ عضو بوده و اعضای آن به مدت سه سال به اساس تقسیمات جغرافیایی انتخاب می‌گردند. در این شورا ۱۴ کرسی به گروه کشور‌های افریقایی، ۱۳ کرسی به گروه کشور‌های اروپای غربی و سایر دول، ۱۱ کرسی به گروه کشور‌های آسیا و پسیفیک که افغانستان نیز عضو آن می‌باشد، ۱۰ کرسی به گروه کشور‌های امریکای لاتین و دول کارابین و ۶ کرسی به گروه کشور‌های اروپای شرقی اختصاص داده شده است.

مسوولیت‌ها

شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد یکی از ارگان‌های اصلی شش‌گانه ملل متحد می‌باشد که به اساس منشور این سازمان مسوولیت هماهنگی، بازنگری پالیسی‌ها، ارایه سفارش‌ها روی مسایل اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیست؛ تطبیق اهداف انکشافی که طی کنفرانس‌های بین‌المللی توافق روی آن‌ها صورت گرفته است؛ نقش مرکزی برای هماهنگی تمام فعالیت‌های سیستم ملل متحد و ادارات و نهاد‌های تخصصی آن و نظارت از فعالیت‌های نهاد‌های فرعی و مربوطه ملل متحد که در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیست فعالیت دارند را به عهده دارد.
جلسات اساسی شورای اقتصادی و اجتماعی همه‌ساله به سطح وزرا در ماه جولای به مدت چهار هفته دایر می‌گردد و شامل ۷ بخش (Segment) می‌باشد. سایر بخش‌های آن که عبارت‌اند از بخش امور بشری، بخش مدیریت و هماهنگی، بخش ادغام و بخش فعالیت‌های اجرایی، جلسات‌شان را به سطوح مختلف در طول سال برگزار می‌کنند.
هم‌چنان ۸ کمیسیون کاری، پنج کمیسیون منطقه‌ای و کمیته‌های مستقل و نهاد‌های تخصصی در چارچوب شورای اقتصادی و اجتماعی فعالیت دارند و گزارش‌های‌شان را به این شورای ارایه می‌دارند.

اهمیت شورا برای کشور‌ها

به‌صورت عموم بحث‌های اقتصادی، توسعه پایدار و حفاظت از محیط‌زیست در کمیته امور اقتصادی و مالی مجمع عمومی ‌و شورای اقتصادی و اجتماعی مطرح می‌گردد. کشور‌های عضو در قبال این بحث‌ها و موضع‌گیری‌ها به دو دسته که عبارتند از کشور‌های شمال و جنوب یا به عباره دیگر کشور‌های توسعه‌یافته و کشور‌های در حال توسعه تقسیم گردیده‌اند. کشور‌های در حال توسعه شامل کشور‌های کم‌تر انکشاف‌یافته (LDCs)، کشور‌های محاط به خشکه در حال توسعه (LLDCs)، دول جزایر کوچک در حال توسعه (SIDs) و کشور‌های دارای عاید متوسط (MICs) می‌باشند.
در این بحث‌ها همواره تلاش‌های کشور‌های در حال توسعه غرض کسب حمایت و همکاری کشور‌های توسعه‌یافته در راستای مبارزه با فقر و گرسنگی، تحقق توسعه پایدار و ابعاد اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیست آن از طریق کمک‌های مالی، تخنیکی، انتقال دانش، تجربه و ظرفیت‌سازی می‌باشد. بر عکس کشور‌های توسعه یافته در مقابل با گنجانیدن پیش‌شرط‌ها به‌منظور تحقق اولویت‌ها و ارزش‌های دموکراسی چون رعایت حقوق بشر، حقوق زنان، حاکمیت قانون از طریق تغییر و ایجاد پالیسی‌ها و استراتژی ملی وسیستم نظارت و گزارش‌دهی شفاف موضع‌گیری می‌کنند. در نتیجه این موضع‌گیری‌ها به‌شکل اعلامیه‌ها، قطع‌نامه‌ها و فیصله‌نامه‌ها در چارچوب مجمع عمومی و شورای اقتصادی و اجتماعی طرح، تسوید و در نهایت تصویب می‌گردند.
این‌جاست که کشور‌ها از طریق حضور و اشتراک فعال نمایندگان‌شان در این مذاکرات خواسته‌ها، نیاز‌ها و چالش‌های‌شان را در متون قطع‌نامه‌ها و اعلامیه‌ها گنجانیده و انعکاس می‌دهند. برخی از این قطع‌نامه‌ها و یا اسناد نهایی کنفرانس‌ها الزامی ‌بوده و یک سلسله مسوولیت‌ها را متوجه کشور‌ها می‌سازد و برخی دیگر فاقد قابلیت الزامی ‌می‌باشند.

اهمیت شورای اقتصادی و اجتماعی برای افغانستان

با در نظرداشت نکات فوق حضور افغانستان به‌عنوان کشور کم‌ترین انکشاف یافته، محاط به خشکه، متاثر از منازعه و وابسته به کمک‌های بین‌المللی، بعد از ۳۷ سال در شورای متذکره بیانگر آن است که افغانستان با سپری کردن فرازونشیب‌ها و با عزم راسخ، تلاش دارد که روی پای خود بایستد، جایگاه خویش را در میان خانواده بین‌المللی احیا کند، و در بحث‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی فعالانه سهم‌گیری کند. از سوی دیگر حضور در چنین نهادی فرصت آموزش و بهره‌برداری از تجارب انکشافی مفید و موفقانه سایر کشور‌هایی را که در شرایط مشابه و یا بهتر قرار دارند و یا حالات مشابه افغانستان را سپری کرده‌اند، مساعد می‌سازد.
علاوتا نکات ذیل در مورد اهمیت عضویت شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد برای افغانستان قابل عطف می‌باشد:
–  تعهد کشور‌ها به‌خاطر تطبیق اهداف انکشافی هزاره (MDGs) ملل متحد در پایان سال ۲۰۱۵ خاتمه می‌یابد؛ ولی مهلت تطبیق اهداف متذکره برای افغانستان هنوز باقی است، چون افغانستان تطبیق این اهداف را بنابر دشواری‌ها و معاذیر موجود آن زمان در سال ۲۰۰۵ با اضافه هدف تامین امنیت آغاز کرد. ملل متحد سال ۲۰۲۰ را به‌عنوان ضرب‌الاجل غرض تطبیق اهداف نامبرده برای افغانستان پذیرفت.
– آجندای انکشافی ۲۰۳۰ که مهم‌ترین بخش آن را ۱۷ هدف توسعه پایدار (SDGs) تشکیل می‌دهد، در سپتامبر ۲۰۱۵ توسط سران دول به شمول افغانستان در مجمع عمومی‌ ملل متحد به تصویب رسید. قرار است مرحله تطبیق این آجندا از ماه جنوری ۲۰۱۶ آغاز گردد. افغانستان متعهد گردیده است که این اهداف را با در نظرداشت اهداف باقی‌مانده توسعه هزاره تطبیق کند. نیاز است تا دولت افغانستان برنامه‌ها، پالیسی‌ها و استراتژی‌های انکشافی ملی خویش را در مطابقت و همسویی با آجندای انکشافی ۲۰۳۰ و اهداف توسعه پایدار طرح و پی‌ریزی کند.
–  پی‌گیری، بازنگری و نظارت از تطبیق اهداف نامبرده و ارایه گزارش‌های داوطلبانه ملی کشور‌ها در چارچوب فورم عالی سیاسی (HLPF) زیر چتر شورای اقتصادی و اجتماعی صورت می‌گیرد.
– با استفاده از مطالعات، گزارش‌ها، سفارش‌ها و پالیسی‌های شورای اقتصادی و اجتماعی و برنامه‌ها و صندوق‌های مربوطه آن‌ که در رابطه با مسایل اقتصادی و اجتماعی و به‌خصوص توسعه پایدار فعالیت دارند، افغانستان قادر خواهد بود تا از فرصت‌های موجود استفاده کرده کمک‌های تخنیکی و حمایت سازمان ملل متحد را در تحقق برنامه‌های انکشافی خویش جلب کند.
– در شرایط کنونی که افغانستان در دهه تحول قرار دارد و بیشتر توجه به توسعه و رشد اقتصادی می‌باشد، تلفیق و گنجانیدن آجندای انکشافی ۲۰۳۰ در برنامه‌ها، پالیسی‌ها و استراتژی انکشاف ملی افغانستان امر مهم شمرده می‌شود که نیاز مبرم به حمایت و توجه جدی جامعه جهانی به‌ویژه ملل متحد در مسایل اقتصادی، توسعه پایدار و زیربناها را دارد. در این راستا عضویت این شورا تریبون مناسب برای انعکاس خواست‌ها و صدای افغانستان در سازمان ملل متحد خواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :