انگلا مرکل: پناهجویان مسوول حملات تروریستی پاریس نیستند

انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، می‌گوید نباید گناه حملات تروریستی پاریس را بر گردن «پناهجویان بی‌گناهی که از جنگ و تروریسم گریخته‌اند» انداخت. او، طی روزهای گذشته، از سوی برخی سیاستمداران اروپایی به خاطر سیاست «درهای باز» در مواجهه با پناهجویان سوری مورد انتقاد قرار گرفته است.
خانم مرکل، ۲۴ عقرب، در نخستین روز از نشست سران ۲۰ قدرت اقتصادی جهان (گروه ۲۰) در ترکیه، بر لزوم انجام تحقیقاتی فوری در مورد انگیزه‌ها و دلایل حملات پاریس تاکید کرد. او گفته است پیدا کردن مسببان و عاملان پشت‌پرده حملات «وظیفه ما در قبال قربانیان و خانواده‌ها‌ی آنها و نیز برای افزایش امنیت خود ما است».
صدر اعظم آلمان افزوده است که این کار در عین حال «وظیفه ما در قبال پناهجویان بی‌گناهی‌ست که از جنگ و تروریسم گریخته‌اند». حملات جمعه شب پاریس دست‌کم ۱۲۹ کشته برجای گذاشته است. داعش، مسوولیت تیراندازی و حملات انتحاری بی‌سابقه طی چند دهه گذشته در پایتخت فرانسه را بر عهده گرفته است.
در کنار جسد یکی از مهاجمان حملات، گذرنامه‌ای سوری پیدا شده که مقام‌های یونانی می‌گویند متعلق به پناهجویی‌‌ست که وارد آن کشور شده بود. البته گزارش‌هایی نیز منتشر شده که از احتمال «تقلبی بودن» گذرنامه‌های یافت‌شده حکایت دارند. این موضوع با واکنش‌ گروهی از سیاستمداران و دولتمداران اروپایی روبه‌رو شد که حملات و انتقاداتی را متوجه سیاست «درهای باز» در مواجهه با پناهجویان کرده‌اند؛ سیاستی که صدر اعظم آلمان طی هفته‌های گذشته و در مقابل موج کم‌سابقه پناهجویان تلاش کرده آن را تا حدودی اجرا کند.
برخی از متحدان خود آنگلا مرکل در میان کسانی‌اند، که خواستار افزایش کنترل‌ها و تغییر سیاست اروپا در برابر مسئله پناهجویان‌ شده‌اند. آنگلا مرکل روز یک‌شنبه گفت در مورد افزایش تلاش‌ها در رابطه با پیدا کردن راه‌حلی برای بحران سوریه، با ولادیمیر پوتین، مذاکراتی کرده است.
پوتین با باراک اوباما، رییس‌جمهوری امریکا نیز گفتگویی نیم‌ساعته داشته است که موضوع سوریه در صدر آن عنوان شد. مسکو از متحدان بشار اسد است در حالی‌که عمده کشورهای غربی خواستار کناره‌گیری او از قدرت هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :