معرفی هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم

- مریم حسینی

از آن‌جایی که تاثیرات تغییر اقلیم دامن‌گیر همه جوامع می‌شود و تاثیرات منفی آن کشور‌های فقیر و غنی را در می‌نوردد و از آن‌جایی که در این مورد مردم ما با مفهوم تغییر اقلیم و حتا بسیاری از نخبگان کشور با این مولفه و نهادهایی که در این باره فعالیت می‌کنند، آشنایی ندارند و یا آگر آشنایی دارند در حدی نیست که بتوان بر اساس آن کاری را صورت داد، لازم دیدیم که در این شماره به معرفی هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم و فعالیت‌هایش به‌صورت خلاصه بپردازیم.


مقدمه

هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم (IPCC) یک نهاد بین‌الدولی است که پس از مطرح شدن اهمیت مساله اثرات گرمایش جهانی در اولین کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم، با هدف ارزیابی تحقیقات علمی، فنی، اقتصادی و اجتماعی مرتبط با تغییر اقلیم و اثرات آن بر کره زمین در سال ۱۹۸۸ توسط سازمان جهانی هواشناسی (WMO) و برنامه محیط‌زیست سازمان ملل متحد (UNEP) تاسیس شد. این نهاد بین‌المللی وظیفه دارد، دلایل علمی‌ وقوع این پدیده و راهکارهای مقابله با آن را برای ارایه در کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد فراهم کند.
باید گفت کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوا (UNFCCC) یک پیمان بین‌المللی در تغییرات آب و هوایی با هدف نهایی «تثبیت غلظت گازهای گلخانه‌ای در جو» می‌باشد.
«IPCC» تحقیق جدید انجام نمی‌دهد و داده‌های اقلیمی‌ را نیز مراقبت و دیده‌بانی نمی‌کند، بلکه پایه و اساس گزارش‌های ارزیابی خود را مبتنی بر نشریات علمی‌ و فنی معتبر قرار می‌دهد. اطلاعات مهم علمی‌مربوط به فرایند تغییر آب و هوا را سامان می‌بخشد. دبیرخانه «IPCC» در محل سازمان هواشناسی جهانی در ژنیو قرار دارد. عضویت در «IPCC» برای تمام اعضای «WMO» و «UNEP» امکان‌پذیر است.
«IPCC» از زمان شروع به کار خود مجموعه‌ای از گزارش‌های ارزیابی، گزارش‌های تخصصی و مقالات فنی را در راستای تهیه اطلاعات علمی‌ و فنی برای جامعه جهانی اعم از سیاست‌گذاران و کاربرهای عامه منتشر نموده است. این گزارش‌ها که هر چند سال یک بار چاپ می‌شود، به همراه ارایه خلاصه‌ای از آن برای سیاست‌گذاران به‌عنوان معتبرترین منابع اطلاعاتی در مورد تغییرات اقلیمی ‌شناخته شده، هستند.
گزارش چهارم ارزیابی تغییر اقلیم با عنوانClimate Change 2007” « توجه فراوان جامعه جهانی به مساله تغییر اقلیم را در پی داشت. همین امر سبب گردید که جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۷ به‌طور مشترک به نهاد «IPCC» و آقای الگور که در این زمینه فعالیت نموده بود، اهدا شود. گزارش پنجم ارزیابی حاوی پیام‌های مهمی ‌برای جامعه بشری می‌باشد. با توجه به اهمیت وجود این سازمان و نقش آن در مجامع بین‌المللی، این مجموعه با هدف آشنایی خوانندگان با ساختار و فعالیت‌های آن تهیه شده است.

ساختار سازمانی

در این سازمان سه گروه کاری اول، دوم و سوم و یک گروه کاری دیگر به نام فهرست گازهای گلخانه‌ای است.
در هر دوره، هر گروه کاری توسط حداقل دو رییس (یکی از کشورهای در حال توسعه و دیگری از کشورهای توسعه‌یافته) و یک واحد اجرایی مستقر در کشور توسعه‌یافته مذکور اداره می‌شود.
هیات رییسه شامل رییس «IPCC»، سه نایب رییس، روسای گروه‌های کاری و هم‌چنین نایب‌رییس‌های هر گروه کاری می‌باشند که توسط اعضا «IPCC» برای یک دوره مشخص انتخاب می‌شوند. گروه‌های کاری فوق در هر دوره، نظارت همه‌جانبه بر روند تهیه گزارش‌ها دارند. به علاوه نشست‌های دوره‌ای، نشست‌های کارشناسی و کارگاه‌های آموزشی لازم را در راستای تهیه گزارش‌های مورد نظر رهبری می‌کنند.

واحد‌های پشتیبانی‌کننده گروه‌های کار

از آن‌جا که تامین بخشی از هزینه‌های گروه‌های کاری بر واحد‌های پشتیبان گذاشته می‌شود، این واحدها پس از انتخابات هیات رییسه و تعیین رییس‌های گروه‌های کاری از دو کشور در حال توسعه و توسعه‌یافته، در محل کشور توسعه یافته استقرار می‌یابد. در دوره تهیه گزارش ارزیابی پنجم واحد‌های پشتیبان بر پایه انتخابات سال ۲۰۰۸ و داوطلبی کشورهای سویس، امریکا، آلمان و جاپان به موسسات تحقیقاتی‌های زیر واگذار گردیده است.

نشست عمومی

نمایندگان دولت‌های عضو حداقل یک بار در سال در نشست عمومی‌که در محل یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند. علاوه بر اعضا، تعدادی از متخصصین مراکز و موسسات تحقیقاتی خاص دولتی و غیردولتی و برخی نهاد‌های بین‌المللی به‌عنوان ناظر، در این نشست‌ها نیز شرکت می‌کنند. انتخاب اعضای هیات رییسه و روسای گروه‌های کاری اول، دوم، سوم و هم‌چنین گروه کاری در ارتباط با فهرست گازهای گلخانه‌ای، برنامه‌ریزی و فعالیت‌های کاری «IPCC»، تخصیص بودجه، نحوه صرف هزینه‌ها و بسیاری موارد دیگر در نشست عمومی «‌IPCC» تصمیم‌گیری می‌شود. تصویب گزارش‌های ارزیابی، تصویب گزارش‌های تخصصی، سیاست‌گذاری‌ها در زمینه درخواست‌های جدید نهاد‌های بین‌المللی دیگر به‌ویژه «UNFCCC»، سناریوهای جدید، نحوه کار و عملکرد گروه کاری «TGICA»، کمبودها و نواقص گزارش‌های انجام شده و چگونگی رفع آن‌ها در گزارش بعدی، محل و موضوع کارگاه‌ها و نشست‌های لازم برای فراهم آوردن مقدمات لازم در تهیه گزارش‌های، نیز همگی در نشست عمومی‌ تصمیم‌گیری می‌شوند.

سایر نشست‌های تخصصی

به جز نشست‌های عمومی‌ که به‌طور ادواری برگزار می‌گردد، سایر نشست‌ها مانند نشست‌های هیات رییسه، نشست‌ها تخصصی نویسندگان گزارش‌ها، کارگاه‌های تخصصی، جلسه تعیین اهداف و دیدگاه‌ها نیز توسط این نهاد برگزار می‌شود. هر کدام از این نشست‌ها در زمان‌های خاص و برای رسیدن به اهدافی خاص در محل یکی از کشورهای عضو و یا در مقر دبیرخانه «IPCC» یعنی ژنو بر گزار می‌گردد. برای مثال تهیه سر فصل‌های اصلی و زیر فصل‌های آن از مهم‌ترین مطالبی هستند که در نشست‌ها بعضی اهداف و دیدگاه تحت عنوان meeting Scoping بحث می‌شود. موضوعات مشترک گروه‌های کاری، ساختار گزارش ترکیبی، ساختار گزارشی برای سیاست‌گذاران، جدول زمانی نیاز‌های گروه‌های کاری، در نظر گرفتن سوال‌های علمی ‌و فنی مطرح در «UNFCCC»، توسعه مدل‌ها و سناریوها و بررسی روش‌های سازگاری و آسیب‌پذیری، و سایر موضوعات تخصصی از دیگر موضوعاتی است که در نشست‌های مختلف مورد بحث قرار می‌گیرد.

مرجع اصلی «IPCC»

دولت‌های عضو «IPCC» از طریق یک نماینده به نام مرجع ملی که فعالیت‌های این نهاد را در کشور پی‌گیری میکنند، با اعضای خود ارتباط برقرار می‌کنند. هماهنگ نمودن فعالیت‌های «IPCC» با نهادهای داخلی و دستگاه‌های مرتبط، در خصوص تغییر اقلیم از جمله همراه بودن کشورهای عضو در امر تهیه و نظارت بر گزارش‌های ارزیابی IPCC، به عهده مرجع اصلی کشورها می‌باشد.

گزارش‌های ارزیابی «IPCC»

اولین و دومین گزارش ارزیابی جامع تغییر اقلیم به نام‌های (FAR) و (SAR) به ترتیب در سال‌های ۱۹۹۰ و۱۹۹۵ تکمیل و منتشر شدند. راهنمای فنی ارزیابی فهرست گازهای گلخانه‌ای در سال ۱۹۹۴ تهیه و در سال ۱۹۹۶ مورد بازنگری قرار داده شد. تهیه و تدوین سومین گزارش ارزیابی تغییر اقلیم (TAR) در سال ۲۰۰۱ توسط نشست مورد تصویب قرار گرفت. این گزارش با تاکید بر تغییر اقلیم و اثرات آن در مقیاس‌های منطقه‌ای و جهانی، نتایج جدیدی از این پدیده را نمایان ساخت. «TAR» شامل گزارش ارزیابی جامعی از فعالیت گروه‌های کاری سه‌گانه، خلاصه برای سیاست‌گزاران و خلاصه فنی هر گروه کاری و یک گزارش ترکیبی شامل تلفیقی از نتایج سه گروه کار می‌باشد. گزارش ارزیابی اول (۱۹۹۰) منجر به تهیه و تدوین کنوانسیون تغییر اقلیم شد. گزارش ارزیابی دوم (۱۹۹۵) منجر به تهیه و تدوین پروتکل کیوتو شد. گزارش ارزیابی سوم (۲۰۰۱) نتایج گزارش ارزیابی دوم را تایید نمود.
پیشنهاد تهیه گزارش ارزیابی چهارم تغییر اقلیم (AR4) در اجلاس بیستم IPCC در سال ۲۰۰۳ در فرانسه ارایه و در سال ۲۰۰۷ با تاکید بر احتمال بالای ۹۵ درصد دخالت انسان در تغییر اقلیم منتشر شد. در یک نگرش کلی، ویژگی‌های اصلی گزارش‌های فوق به شرح زیر می‌باشد.
گزارش ارزیابی چهارم (۲۰۰۷) تاکید و تایید کرد که انسان با احتمال بالای ۹۵ درصد در تغییر اقلیم رخداده در دهه‌های اخیر دخالت داشته است. براساس گزارش‌های چهارم هیات بین‌الدول تغییر اقلیم تحت عنوان «گزارش‌ها‌ی ارزیابی تغییرات اقلیم» (IPCC, 2007) گرمایش جهانی دما و وقوع تغییر اقلیم تایید شده است. نرخ روند افزایشی این گرمایش در دهه‌های اخیر نسبت به دوره‌های گذشته بیشتر بوده است. گازهای گلخانه‌ای در طی دهه اخیر به تنهایی تاثیر به سزایی در افزایش دمای کره زمین داشته‌اند. مقادیر حدی دمای سطح زمین تحت تاثیر دخالت بشر و طبیعت تغییر کرده‌اند. تغییر در مقادیر حدی دما سازگار با گرمایش جهانی بوده و این گرمایش نتیجه مستقیمی ‌بر فراوانی مقادیر حدی نظیر خشک سالی‌ها، سیل‌ها، امواج گرمایی و… داشته است.
تاثیر دخالت بشر در افزایش دما و تغییر نمایه‌های حدی اقلیمی‌هم چون افزایش ریسک شرایط تابستان‌های گرم در مقیاس منطقه‌ای مانند موج گرمایی اروپا در سال ۲۰۰۳ و امواج سرد نابهنگام نظیر موج گرمایی در منطقه وسیعی در آسیا شامل ایران در سال ۲۰۰۷ در برخی نقاط دنیا نمایان شده است. میانگین دمای قطب در ۱۰۰سال اخیر نسبت به مقیاس جهانی دو برابر شده است و دانشمندان اعلام کرده‌اند که یخچال‌های طبیعی در کوهستان‌ها در سال ۲۰۰۵با سرعتی بیش از ۳ برابر دهه ۱۹۸۰ در حال ذوب شدن هستند، به طوری که در سال ۲۰۰۵ میلادی به‌طور متوسط ۶۰تا ۷۰ سانتی‌متر از قطر ۳۰ یخچال جهان کاسته شده است. بر اساس گزارش ارزیابی چهارم با فرض به کارگیری هیچ راهکاری، کلیه مدل‌های پیش‌بینی تغییر اقلیم حکایت از ادامه افزایش دما ناشی از افزایش گازهای گلخانه‌ای با افزایش نیروی تابشی هستند سهم بزرگ دخالت بشر در همه این تغییرات بسیار مهم بوده است.
گروه‌های کاری «IPCC» گزارش ارزیابی پنجم (۲۰۱۴) را تهیه کرده‌اند و گزارش پنجم در حال تکمیل و تصویب گزارش ترکیبی (SYR) می‌باشد. نتیجه این گزارش‌ها، آغازی برای تصمیم‌گیری‌های آتی بسیاری از نهاد‌های بین‌المللی به‌ویژه کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد‏ می‌باشد. این گزارش حاوی ۵ پیام مهم و هشدار‌دهنده خطاب به مسوولین و رهبران ملل و مردم دنیا، از آخرین وضعیت تامل برانگیز تغییرات جهانی اقلیم به شرح زیر است:
• پیام اول: تردیدی در گرمایش سیستم‌های اقلیمی ‌وجود ندارد.
• پیام دوم: انرژی‌های سیستم‌های اقلیمی‌ به‌دلیل واداشت تابشی مثبت زمین در حال افزایش هستند.
• پیام سوم: فعالیت‌های بشر بر روی سیستم اقلیمی ‌اثر‌گذار بوده‌اند.
• پیام چهارم: ادامه افزایش گازهای گلخانه‌ای باعث گرمایش بیشتر و تغییر همه مولفه‌های اقلیمی ‌خواهند شد.
• پیام پنجم: کره خاکی زمین، برای رسیدن به توسعه پایدار و کاهش اثرات گرمایش نیاز به کاهش غلظت گازهای گلخانه‌ای دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :