برگزاری بزرگ‌ترین جشنواره فلم زنان منطقه در شهر بدون سینما

- وحید پیمان، هرات

سومین جشنواره بین‌المللی فلم زنان و یا به روایتی یکی از بزرگترین جشنواره های فلم در زمینه زنان در منطقه روز گذشته در هرات شهری که به «شهر بدون سینما» شهرت یافته است برگزار شد.
این جشنواره با پیام رولا غنی همسر رییس جمهور غنی گشایش یافت.
در این جشنواره که از سوی بنیاد آرمان شهر و رویا فلم برگزار شده است، ۳۰۰ فلم از فلم سازان گوناگون جهان آورده شده. برگزار کنندگان این جشنواره می گویند که این جشنواره سه روز به طول می انجامد و دستکم ۶۴ فلم در آن به نمایش گذاشته خواهد شد.
این جشنواره میهمانان ویژه‌ای شرکت کردند، از جمله فرهاد دریا آوازخوان نام آشنای کشور و تعدادی از سینماگران صاحب نام کشور
محمد آصف رحیمی والی هرات در مراسم گشایش این جشنواره گفت که در شرایط بحرانی و ناامن افعانستان و حمایت نیروهای نظامی مخصوصا در هرات دایر کردن این برنامه نشان دهنده این است که ما خواهان جایگزین کردن هنر و صلح به جای جنگ و خونریزی هستیم.
اقای رحیمی گفت که برگزاری چنین برنامه هایی می‌تواند بر فرهنگ و زندگی مردم تاثیر بسزایی داشته باشد. هنر تاثیر مستقیم بر رفتار و و زندگی اجتماعی مردم داشته و داردو این جشنواره می تواند پیام‌آور صلح باشد.
در بخشی از این مراسم افتتاحیه شماری از فعالان حقوق زن برای فرهاد دریا، به پاس کارهایی که برای پشتیبانی از بانوان کشور انجام داده است تندیسی اهدا کردند، آقای دریا نیز در این جشنواره دو آهنگ اجرا کرد.
برگزار کنندگان این جشنواره می‌گویند که چنین جشنواره‌هایی می‌تواند نیمه‌ی پنهان جامعه یعنی بانوان‌ را بیش‌تر نشان دهد.
انان می گویند که «فیلم و سینمای افغاستان با قامتی زخمی و تیرخورده هنوز هویت مردانه دارد و گاه‌گاهی هنوز هم مردان سیمای سینمایی و تیاتری زنان را تمثیل می‌کنند. این جشنواره موقعیت مناسبی را برای زنان مسجل می‌کند. به گفته برگزار کنندگان این جشنواره جامعه ما نیازمند تغییر، تحول و تجدد فکری است و خشونت در تمام اشکال ان مردود و مطرود است و ما به ترویج رابطه های سازنده ضرورت داریم و وقت خویش را حیف توقف بر مکث و قضاوت چنین رابطه های غیر انسانی ولو فراگیر نمی‌سازیم.
مهمانان این جشنواره می‌گویند که بی‌گمان هنر به ویژه هنر سینما، گره‌گشای بسیاری از دشواری‌هاست.
در دو دوره‌ی گذشته هم این جشنواره در ارگ هرات برگزار شد. هرات که پسوند فرهنگی بودن را با خود یدک می‌کشد، سالون سینما ندارد و برای تماشاگران دیدن فیلم به این‌گونه چندان لذت‌بخش نیست. در افغانستان سینما و فعالیت های سینمایی حال چندان خوشی ندارد و به گفته جوان شیر حیدری از سینما گران افغان، دولت هیچ گونه حمایتی از عرصه سینما در کشور نکرده است.
با همه‌ی این‌ها جشنواره با پیامی از رولا غنی بانوی نخست کشور گشایش یافت و سپس فیلم کوتاه قمر به نام نخستین فیلم جشنواره به نمایش در آمد. جشنواره‌ی جهانی فیلم بانوان دو روز دیگر تا روز سه شنبه  اما در سالن ابن سینای هرات ادامه خواهد داشت.
قرار است فلم های برتر این جشنواره توسط داوران انتخاب شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :