دولت عراق در اثر فشار‌های مردم به سیاست‌های قومی و مذهبی پایان داد

به موجب اصلاحات تصویب شده توسط پارلمان عراق، تقسیم و اعطای مقام‌های حکومتی براساس تعلقات مذهبی و قومی در عراق لغو و تحقیقات قانونی و قضایی در رسیدگی به اتهامات فساد مالی مقام‌های حکومتی از سرگرفته شد.
پارلمان عراق طرح اصلاحات نخست وزیر این کشور، حیدر العبادی، را در مبارزه با فساد و برتری‌طلبی‌های مذهبی و قومی به اتفاق آراء و بدون حتا بحث و مجادله میان نمایندگان تصویب کرد. هدف از این طرح، کاستن از نارضایتی عمومی از فساد و ناکارآمدی دولت در اداره امور جامعه است. سلیم الجُبیری، رییس پارلمان عراق گفته است، که ۲۹۷ نماینده حاضر در مجلس در زمان رای‌گیری به اتفاق آرا طرح اصلاحات اساسی نخست وزیر عراق را تصویب کردند. پیشتر رییس مجلس عراق از حیدر العبادی خواسته بود که وزرای بی صلاحیت یا فاسد دولت را برکنار کند.
در واکنش به موج اعتراض‌های خیابانی، دولت عراق یک‌شنبه گذشته طرح بزرگ اصلاحاتی را تایید کرد که به موجب آن بسیاری از کارمندان و مسوولان ارشد دولتی برکنار شدند و تدابیر تازه‌ای برای بهبود وضعیت خدمات عمومی در کشور نیز اتخاذ شد.
ده‌ها هزار نفر از شهروندان عراقی طی هفته‌های گذشته و برغم سوءقصدهای تروریستی در بغداد و شهرهای جنوبی عراق علیه فساد و ناکارآمدی دولت دست به تظاهرات خیابانی زدند و خواستار بهبود وضعیت خود و توقف سیاست‌های قومگرایانه و مذهبی از سوی دولت شدند.
بلافاصله پس از تصمیم دولت مبنی بر انجام اصلاحات اساسی، یکی از معاونان نخست وزیر عراق که متهم به فساد مالی است از مقام خود استعفا داد. نخست‌وزیر عراق در طرح اصلاحاتی که به مجلس عراق تسلیم کرد، خواستار حذف مقام‌هایی نظیر معاونان رییس‌جمهوری و نخست‌وزیر نیز شد.
به موجب اصلاحات تصویب شده توسط پارلمان عراق، تقسیم و اعطای مقام‌های حکومتی بر‌اساس تعلقات مذهبی و قومی در عراق لغو و تحقیقات قانونی و قضایی در رسیدگی به اتهامات فساد مالی مقام‌های حکومتی از سرگرفته شد.

اشتراک گذاري با دوستان :