صلح در ثانیه‌ها

- سلیمان امانزاد

صلح یکی از واژه‌های کم‌به‌مقصد رسیده در افغانستان است؛ کشوری که اسمش همیشه با جنگ پیوند خورده است. اکنون ما در سدد ایجاد زمینه برای جاگیری واژه صلح در میان جوانان این کشور شده‌ایم. فرصتی برای بزرگ‌ترین توده‌ی این کشور به وجود آمده تا بتواند نظریات خود را در شصت ثانیه فلم بیان کند. فلمی که سخنِ دل یک جوان افغان را برای صلح و آینده صلح‌آمیز کشورش بیان می‌کند.

موسسه نسل نوین افغانستان برای دومین بار دست به برگزاری جشنواره فلم‌های شصت‌ثانیه‌ای زده است. این نهاد که در سال ۲۰۱۱ توسط تعدادی از جوانان تاسیس شد٬ برای رشد فکری جوانان افغان فعالیت می‌کند. نسل نوین افغانستان با پشت سر گذاشتن پنج سال، کار‌های زیادی در قسمت فلم و مستندسازی و انسجام بخشیدن جوانان رضاکار تحت یک چتر انجام داده است. اولین جشنواره فلم‌های شصت‌ثانیه‌ای سال پار با موضوع انتخابات توسط این نهاد راه‌اندازی گردید. این بار جوانان را تشویق می‌کند تا نظریات خود را در مورد “صلح در افغانستان” در شصت ثانیه بیان کنند.

۶۰ ثانیه فلم با هرنوع کمره٬ حتا کمره تیلفون همراه٬ جوانان افغان را فرصت می‌دهد تا هزار داستان ناگفته صلح در افغانستان را برای اولین بار به تمام جهان بیان کند. الیاس علمی مسول برگزاری این جشنواره می‌گوید: “جوانان افغان استعداد‌های خارق‌العاده دارند٬ تنها چیزی که به دسترس این جوانان نیست٬ زمینه و پلاتفورم است که خلاقیت‌های خود را برای مردم افغانستان و جهانیان نشان دهند. این جشنواره همین پلاتفورم را مهیا می‌سازد.”

در سیزده سال گذشته رسانه‌های افغانستان به خصوص رسانه‌های تصویری رشد چشمگیری داشته است. این رشد زمینه را برای تعداد زیادی جوانان مهیا ساخت تا در رسانه‌های دیداری فعالیت کنند. رشد فعالیت‌های رسانه‌ای و زمینه‌های آموزشی توانسته کتله‌ای از فلمسازان و مستندسازان مسلکی را در افغانستان بزرگ‌تر سازد. اما با آنهم تعداد زیادی از جوانان افغان با وجود علاقه‌مندی زیاد به تبارز دادن نظریات‌شان از طریق فلم نتوانسته‌اند در مسلک فلم‌سازی راه یابند.

برگزارکنندگان این جشنواره می‌گویند که دلیل شصت ثانیه بودن این جشنواره و قید و شرط نبستن برای کیفیت کاری فلم را تشویق زیادتر جوانان گفته اند. آقای علمی می‌گوید: “برای این جشنواره نظر یک جوان بسیار زیاد مهم‌تر از کیفیت فلمبرداری است به همین دلیل نخواستیم٬ کیفیت تهیه فلم مطرح باشد. ما جوانانی داریم که بهترین ایده‌ها را در ذهن دارند اما فلمساز آماتور هستند٬ ما نمی‌خواهیم آنها از این جشنواره دور شوند.”

فاطمه که دانشجوی حقوق است و علاقه‌مند جشنواره شده می‌گوید: “خانم‌ها کم‌تر در برنامه‌های فرهنگی و سینمایی نقش دارند٬ وقتی خبر شدم این جشنواره راه اندازی شده و بانوان نیز می‌توانند در آن نقش داشته باشند٬ علاقه‌مند شدم و به دوستانم گفتم که باید در این جشنواره شرکت کنیم٬ اما امتحانات دانشگاه تاکنون دست و پای ما را بسته بود و نتوانستیم فلم بسازیم.”

با وجودی که چند روز محدود برای تسلیمی فلم مانده٬‌ این جشنواره سر و صدا‌ها را میان جوانان ولایات بلخ٬‌ هرات٬‌ جوزجان و سمنگان که برگزار می‌گردد ایجاد کرده است. به همین دلیل نسل نوین مهلت تسلیمی فلم را برای چند روز دیگر به ۵ آگست ۲۰۱۵ تمدید کرد.

کریم رسا، یک تن از جوانانی که یک فلم شصت ثانیه‌ای برای اشتراک در این جنشواره ساخته است می‌گوید: “از این که سوژه جشنواره صلح بود من خواستم که باساختن یک فلم کوتاه شصت ثانیه‌ای در این جشنواره شرکت کنم و یک پیام آور صلح باشم چون کشور ما درحال حاضر به صلح نیازجدی دارد.”

 

اشتراک گذاري با دوستان :