خطر فساد کم‌تر از جنگ نیست!

- نویسندگان: هارون میر و حبیب وردک برگردان: ضیا صادق منبع: الجزیره

جنگ در افغانستان یک بار دیگر پیچیده شده است. نیروهای امنیتی افغانستان، با افزایش حملات طالبان در سراسر افغانستان و تعدادی از شهر‌های بزرگ کشور به‌ویژه کابل، مواجه می‌باشند. حمله شدید روز دو‌شنبه بر پارلمان افغانستان، اهمیت مهم سیاسی داشت، زیرا شورشیان توانستند مهم‌ترین سمبول قدرت در کشور را مورد حمله قرار داده و مختل کنند. در ماه جنوری، وضعیت را نا‌مناسب پیش‌بینی کرده بودیم. در مقاله‌ای که برای الجزیره نوشتم از رشد حملات بهاری طالبان یاد‌آوری کرده بودم. در ماه اپریل، یک گزارش سازمان ملل گفته بود که تلفات غیر‌نظامیان تنها در سه ماه نخست سال ۲۰۱۵ میلادی ۸ درصد افزایش داشته است. افزایش جنگ، تلاش‌های حکومت وحدت ملی را در مبارزه با فساد و دولتداری خوب ضعیف می‌سازد. رییس‌جمهور غنی در جریان سخنرانی‌اش در مراسم تحلیف دیدگاه خود را درباره افغانستان بیان داشت. او مبارزه بر ضد فساد را که تمام بخش‌های کشور را تحت تاثیر قرار داده، در صدر آجندای کاری‌اش قرار داد.
در جریان ۱۳ سال گذشته، میزان بالای فساد و دولت‌داری بد، مانع تلاش‌های بین‌المللی برای ثبات افغانستان گردید. میلیون‌ها دالری که برای توسعه و پیشرفت افغانستان در نظر گرفته شده بود، مورد سوءاستفاده قرار گرفته و به هدر داده شد. یکی از فساد‌های استثنایی و بزرگ گم شدن یک میلیارد دالر در سال ۲۰۱۰ میلادی در رسوایی کابل بانک بود. در فساد کابل‌بانک یک گروه بی‌پروا و تجارت‌پیشه سیاسی دست داشت‌. بسیاری از افغان‌ها، حامد کرزی را متهم به اساس‌گذاری اقتصادی می‌کنند که بر پایه مافیا استوار است. در حقیقت، برای بهبود امنیت و چالش‌های اقتصادی که ناشی از خروج کشور‌های ناتو و کاهش کمک‌های مالی کشور‌های بین‌المللی می‌شود، دولت افغانستان را با هزاران مشکل دچار نموده است. دولت کنونی با حکومت‌داری بد و فساد دست به گریبان است.
در حال حاضر، دولت گرفتار وضعیت بد امنیتی، بحران اقتصادی و گفتگو‌های صلح با شورشیان است. این موضوعات، توجه دولت را در چند ماه اخیر به خود جلب کرده است. با این وجود، رهبری حکومت وحدت ملی نباید آن‌سوی قضیه را که موضوع مهم ضعف حکومت‌داری و فساد می‌باشد از یاد ببرد. در حال حاضر صندوق خزانه دولت خالی است. دولت به‌صورت گسترده به کمک‌های جامعه بین‌المللی وابسته است. به هر حال، کمک‌های مالی بین‌المللی مشروط به عملی شدن تعهد دولت قبلی افغانستان در جریان کنفرانس توکیو در سال ۲۰۱۲ میلادی می‌باشد. در این کنفرانس دولت افغانستان متعهد به طرح یک چارچوکات قانونی برای مبارزه برضد فساد شده بود.
علی‌رغم تمام این تعهدات بزرگ، پیشرفت کمی صورت گرفته است و افغانستان در صدر جدول کشور‌های مفسد جهان قرار دارد. بر‌اساس گزارش سیگار، فساد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فکتور‌های بازدارنده بر سر راه پروسه ثبات و بازسازی در افغانستان باقی مانده است. یکی از آمار‌های هشدار‌دهنده اخیر سیگار در باره وزارت معارف بود. بعضی از مقامات ارشد این وزارت ارقام غیر‌واقعی در باره تعداد مکاتب در کشور و معلمان ارایه کرده‌اند تا از این طریق پول‌های جامعه بین‌المللی را بدزدند. در واقع میلیون‌ها دالر مالیه‌دهندگان امریکایی برای مکاتب غیر‌واقعی و استادان خیالی در افغانستان پرداخته شده است.
تا حالا، دولت افغانستان و کشور‌های کمک‌کننده جهان به شدت تلاش کرده‌اند تا فساد را مهار کنند. با این همه، زمانی‌که اشخاص سیاسی و مقامات سکتور‌های عمومی از فساد سود می‌برند، مرتکب اصلی در این‌جا سکتور خصوصی است که برای‌شان رشوت می‌دهد. در کشور ما، فساد در بلندترین سطح آن صورت می‌گیرد به خاطری که تبانی بین گماشتگان سیاسی و قرار‌دادکنندگان بخش تجارتی وجود دارد.
به گونه مثال در اوایل امسال، کمیته نظارت بر قرار دادهای وزارت دفاع تحت سرپرستی رییس جمهور غنی، فساد جدیدی را آشکار نمود که در آن وزارت دفاع ۲۰۰ میلیون دالر اضافی به قراردادی‌های نفت پرداخته بود. بعد از  یک بررسی، قراردادهایی که قبلا از سوی مقامات ارشد وزارت دفاع صورت گرفته بود فسخ  گردید.
برای از بین بردن و کاهش فساد در شرایط کنونی ما ضرورت داریم که آن را در بخش‌های عمومی از بین ببریم. بعد مطابق ارزش‌هایی که برای جامعه جهانی قابل پذیریش است مثل شفافیت، وحدت و معیارهای خوب اخلاقی سیستم را عیار سازیم. این کار در دو بخش عمومی و خصوصی باید صورت بگیرد. زیرا، از این روش‌ها کشورهای دیگر نیز استفاده کرده‌اند. ما هرگز در جنگ بر ضد رادیکالیزم مذهبی و افراط‌گرایی از طریقه جنگ نظامی پیروز نخواهیم شد. دولت مسوول و قابل پذیرش دولتی عاری از فساد و متعهد به شفافیت می‌باشد. راستی و صداقت در سرتاسر جامعه افغانی بهترین جنگ افزار برای شکست شورشیان و حامیان‌شان می‌باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :