با خیال‌بافی امنیت تامین نمی‌شود

- نثاراحمد فیضی غوریانی

 نامه سرگشاده نثاراحمد فیضی غوریانی- عضو مجلس نمایندگان به رییس‌جمهور

جناب رییس صاحب جمهور!
این نامه نه برای مسایل شخصی و نه هم برای گرفتن امتیاز برای خود و دوستانم است. این نامه دردی را با خود دارد که امروز مردم افغانستان آن را با پوست و گوشت و استخوان احساس می‌کنند. این نامه مملو از درد میلیون‌ها انسان این سرزمین است که در انتخابات سال گذشته به شما و رییس اجرایی رای دادند. این نامه صدای آن اکثریت خاموشی است که در این روزها با همه‌ی مشکلات و نابه‌سامانی‌هایی که افغانستان با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کند، ولی امیدوار به تصمیم‌های شما اند. اگر یاد‌تان باشد شما و رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در پیکارهای انتخاباتی خود از «اصلاحات»، «تحول» و «تداوم» سخن می‌گفتید. شما به مردم وعده می‌دادید که رسیدن شما به قدرت به معنای رسیدن همه‌ی مردم به قدرت است. شما نمی‌گفتید که برنامه‌های مدون و متناسب با شرایط کشور برای تغییر دارید؟ شما نمی‌گفتید که هدف‌تان برای رسیدن به قدرت معطوف به تغییر است و نه تایید؟ شما به مردم از برنامه‌های امنیتی خود سخن نمی‌گفتید؟ پس چه شد آن همه وعده و وعید؟ پس چه شد امنیت و آرامشی که برای مردم وعده می‌دادید؟

آقای رییس‌جمهور!

شما مدت‌های طولانی بر سر انتخاب چند وزیر با رییس اجرایی به چانه‌‌زنی و گفتگو پرداختید در حالی که وضعیت کشور ما روز‌به‌روز رو به وخامت می‌گذاشت. شما در ماه‌ها و هفته‌هایی که بر سر نام‌ها به توافق نمی‌رسیدید، دشمنان کشور ما هر روز نقشه‌های خود را در انجام حملات انتحاری و تهاجمی به اجرا می‌گذاشتند و هنوز هم اجرا می‌کنند. می‌خواهم با صداقت برای‌تان بگویم که در ده ماه گذشته که شما زمام امور را در دست گرفته‌اید، یک روز هم مردم ما به آرامی زندگی نکردند. در این نامه نمی‌خواهم از مشکلات خانمان‌سوز اقتصادی و سیاسی سخن بگویم. در این نامه نمی‌خواهم از خیل بی‌کاران و تحصیل‌کردگان بی‌کار این سرزمین برای‌تان بگویم. اما می‌خواهم در مورد اشک‌های مادران و پدرانی بگویم که در غم فرزندان‌شان ریخته می‌شود. در این نامه می‌خواهم از درد میلیون‌ها انسان این سرزمین برای‌تان بگویم که فاصله‌شان با مرگ فقط در حد یک انفجار است.

جناب رییس‌جمهور!

شما در انتخاب مقام‌های ارشد امنیتی خلاف انتظار مردم عمل کردید. شما امنیت مردم را به‌دست افرادی دادید که توانایی تامین امنیت را ندارند. به‌گونه مثال شما وزارت داخله کشور را به فردی سپردید که با استراتژی‌های مدرن امنیتی کم‌ترین آشنایی را ندارد. ایشان در وزارت داخله افرادی را گماشته‌اند که زمان کارکردن‌شان پایان یافته است. اوضاع افغانستان بسیار پیچیده و بغرنج است و نیاز به نیروی جوان و مبتکر دارد. افرادی که جهان امروز را درک کنند و به امنیت از دریچه تفکر مدرن ببینند. مقوله امنیت دیگر چون دهه ۵۰ و ۶۰ تعریف نمی‌شود. امروزه از امنیت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سخن می‌رود و به‌عنوان مقوله چند وجهی مورد توجه قرار دارد. شما باید افرادی را در راس ساختارهای امنیتی قرار می‌دادید که حداقل توانایی رفتن به مناطق جنگ‌زده را می‌داشتند. متاسفانه با گزینش‌های فعلی ما به‌سوی امنیت پایدار گام برنمی‌داریم.

آقای رییس‌جمهور!

ساختار امنیتی و دفاعی ما نیاز به بازنگری همه‌جانبه دارد. شما باید دکترین دفاعی و امنیتی کشور را تدوین کنید و در پرتو آن به نیازهای نیروهای امنیتی بپردازید. دکترین امنیتی و دفاعی ما باید دکترینی باشد که از بطن واقعیت‌ها و نیاز‌های روز بیرون شده باشد. دکترین خیالی و انتزاعی هیچ دردی را دوا نمی‌کند. ساختار‌های امنیتی ما به فساد آغشته شده و برای پاک کردن آن به اراده و طرح عملی نیاز است. ما باید ساختارهای امنیتی را پاسخگوی شرایط بحرانی کشور بسازیم. به این لحاظ ضرروت است که ضمن خانه‌تکانی در نهاد‌های امنیتی مکانیزم‌های لازم برای ارتقای کیفیت بازدهی آن‌ها فراهم شود. سیستم مجازات و مکافات شما با تاسف یک سیستم معیوب و معطوف به شرایط مقطعی است. اگر در ساختارهای امنیتی سیستم مجازات و مکافات واقعی و متناسب با وضعیت ایجاد نشود، یاس و بی‌انگیزگی در میان نیروهای امنیتی به‌وجود می‌آید. می‌خواهم خاطر‌نشان کنم که سخنان تند و تیز من در مجلس ناشی از وضعیت در حال وخیم شدن امنیتی کشور بود. بیایید برای این کشور و مردم آن کاری انجام دهیم که فردا در برابر خالق و مخلوق آن شرمنده نباشیم.

اشتراک گذاري با دوستان :