توافق ۱+۵ در مورد نحوه احیای احتمالی تحریم‌ها علیه ایران

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات غربی خبر داد که کشورهای گروه ۱+۵ درباره شیوه بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در صورت نقض توافق جامع هسته‌ای از سوی ایران به توافق رسیده‌اند.
به نقل از رادیو فردا، این خبرگزاری به نقل از یک دیپلومات غربی خبر داد که روسیه و چین نیز با این سازوکار موافقت کرده‌اند و اینک باید ایران با آن موافقت کند.
به گفته مقامات غربی، براساس این توافق هرگونه نقض احتمالی مفاد توافق نهایی توسط ایران توسط یک گروه حل اختلاف که احتمالا شامل اعضای گروه ۱+۵ و ایران می‌شود، پیگیری و ارزیابی خواهد شد.
براساس این گزارش، مانند تفاهم لوزان، آژانس بین‌المللی انرژی اتومی مسوول راستی‌آزمایی عمل کردن ایران به تعهداتش خواهد بود.
این مقامات غربی به جزییات بیشتری درباره نحوه احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران اشاره‌ای نکرده‌اند.
با این حال قدرت‌های غربی اصرار دارند که سازوکار بازگشت تحریم‌های سازمان ملل در صورت نقض توافق از سوی ایران نیازی به تصویب دوباره در شورای امنیت سازمان ملل نداشته باشد و بازگشت این تحریم‌ها به صورت خودکار و بر اساس شروطی باشد که در قطع‌نامه احتمالی شورای امنیت سازمان ملل در صورت توافق نهایی ایران و گروه ۱+۵ تصویب خواهد شد.
یک دیپلومات ارشد ایرانی که نام او ذکر نشده به رویترز گفته‌ است که ایران هم‌اینک چندین گزینه را در خصوص مساله بازگشت احتمالی تحریم‌های شورای امنیت علیه تهران در دست بررسی دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :