سومین نمایشگاه ملی کتاب در کابل

- نگینه نیازمند

به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی، سومین نمایشگاه ملی کتاب تحت عنوان «کتاب و کتاب‌خوانی» در کابل برگزار شد. در این نمایشگاه که با شرکت احمدضیا مسعود، نماینده خاص رییس‌جمهور، مشاور شورای امنیت ملی و ناشران داخلی از سراسر کشور به روز شنبه ۲۶ ثور به‌خاطر ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در بین جوانان و شهروندان برگزار گردیده بود، بیش از ده هزار عنوان کتاب با موضوعات مختلف به نمایش گذاشته شد.
اشرف‌غنی، رییس‌جمهور کشور در هفته کتاب از خانواده‌ها خواست تا به‌خاطر داشتن آینده بهتر فرزندان‌شان، فرهنگ کتاب‌خوانی را در خانواده رشد دهند.
آقای غنی هم‌چنان از اداره‌های فرهنگی و موسساتی که مسوول چاپ کتاب هستند خواست تا در راستای صنعت چاپ کتاب و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی تلاش‌های فراوان کنند.
هم‌چنین باری جهانی وزیر اطلاعات فرهنگ کشور نگرانی‌اش را از عدم نهادینه شدن فرهنگ کتاب‌خوانی در کشور ابراز کرد و گفت: «به باور من فرهنگ کتاب‌خوانی به‌صورت درست در کشور نهادینه نشده است و مستلزم تلاش‌های فروان می‌باشد. باید تصریح گردد که هرگونه تلاش بدون علاقه‌مندی جوانان به کتاب ثمربخش نخواهد بود.»
آقای جهانی کتاب را کلید خزانه‌های علوم و فنون خواند و از جوانان خواست تا به خواندن کتاب علاقه گیرند.
اجمل عازم، معاون اتحادیه سراسری ناشران افغانستان در این محفل از مشکلات فراروی ناشران و نویسندگان کتاب سخن گفت و افزود ناشران افغان با مشکلات جدی روبه‌رو هستند. وی افزود در صورتی که از ناشران کشور حمایت قانونی صورت گیرد، مشکلات‌شان حل خواهد شد.
آقای عازم بنیاد پیشرفت نشر و پخش کتاب را صرفا از طریق تطبیق قوانین دانست و افزود: «در دهه ۸۰ بیشتر از ۴۰ تا ۵۰ هزار کتاب در افغانستان نشر شد و این رشد چند درصدی نیاز به تدوین قانون داشت و یکی از کارکردهای دولت در جریان ۱۳ سال گذشته تدوین قانون کاپی رایت بود که فرهنگیان و ناشران افغان را نسبت به رشد فرهنگی امیدوار ساخت. اما متاسفانه ارگان‌های عدلی و قضایی در این عرصه کم‌تر توجه کرده‌اند.»
معاون اتحادیه سراسری ناشران افغانستان افزود که رشد فرهنگی کشور ضمن این‌که ارزش بزرگ ملی محسوب می‌شود، حق مردم نیز می‌باشد.
احمدضیا مسعود، نماینده فوق‌العاده رییس‌جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب، نقش کتاب را در بلند بردن ظرفیت‌های ذهنی جوانان و در مساعد ساختن زمینه‌های پیشرفت و ترقی یک مساله خیلی مهم و حیاتی دانست و افزود: «در شرایط امروزی همه اساسات زندگی اجتماعی مبتنی بر پرنسیب‌های علمی است و پرنسیب‌های علمی سبب می‌شود که جریان زندگی نظم پیدا کند و اساسات علمی باعث تکامل و پیشرفت یک جامعه می‌شود، بنابراین برای این‌که زندگی با سعادت و پیشرفته داشته باشیم، مسلما باید از پدیده‌های جدید علمی استفاده بکنیم، البته از طریق خواندن کتاب.»
به باور آقای مسعود، در جوامعی که فرهنگ پویا دارند ذهنیت‌های جدید شکل می‌گیرد و همواره زمینه تحولات عمیق اجتماعی و اقتصادی فراهم می‌باشد.
آقای مسعود از وزارت اطلاعات و فرهنگ خواست که با فرهنگیان و موسسات نشر کتاب، رابطه نزدیک داشته باشند تا یک جنبش جدید فرهنگی در کشور شکل گیرد.
نماینده فوق‌العاده رییس‌جمهور هم‌چنان خواست تا در سطح هر ولایت و ولسوالی یک کتاب‌خانه بزرگ وجود داشته باشد تا از یک‌سو فرهنگ کتاب‌خوانی میان جوانان نهادینه شود و از سوی دیگر مصروفیت سالم برای جوانان ایجاد شود.
به باور احمدضیا مسعود، چاپ کتاب‌ها از طریق موسسات نشراتی داخل کشور به اقتصاد داخلی کشور کمک کرده و انگیزه جدید برای ناشران کشور به‌وجود می‌آورد.
اسدالله غضنفر، مشاور فرهنگی رییس‌جمهور چاپ هزاران جلد کتاب را تحول بزرگ در سطح کشور می‌داند و می‌گوید که کتاب بنیاد ترقی و پیشرفت است و امروزه کتاب در کشور ما خوانندگان بیشتر دارد.
آزادی بیان، رشد فرهنگی طبقه متوسط و افزایش دانشجویان عواملی است که خریدار کتاب را در بازار بیشتر ساخته است.
آقای غضنفر از خانواده‌ها خواست تا کتاب را بخش لازمی خانواده بسازند و از دولت خواست تا تعداد کتابخانه‌های عمومی را در سراسر کشور افزایش دهد و از نویسندگان و ناشران کتاب حمایت کند و برای این‌که فرهنگ کتاب‌خوانی نهادینه شود نیاز است تا نقد کتاب وجود داشته باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :